Patlaban tas ir katras Eiropas Savienības (ES) valsts ziņā lemt par sava 5G tīkla attīstīšanu, taču bloks apsver iespējas vienoties par kopīgiem standartiem. Kāda ir situācija Eiropas valstīs, ko par apsūdzībām saka "Huawei" vadītājs Baltijā, un kāds vispār gaidāms 5G tehnoloģiju pienesums ekonomikai?
5G būšot revolucionārs
Superātrās piektās paaudzes mobilās tehnoloģijas 5G, tām attīstoties, ļoti lielā mērā ietekmēs mūsu dzīves – paredzams, ka tās plaši izmantos dažādu sistēmu darbību nodrošināšanā, automašīnās, rūpnīcu darbības nodrošināšanā, satiksmes infrastruktūrā. Piemēram, Latvija kopā ar Lietuvu, Igauniju un Poliju nesen vienojās par kopīgu ceļakarti, lai strādātu pie savienotās un automatizētās braukšanas un 5G tehnoloģiju attīstības "Via Baltica" autoceļa koridorā.
Ilgtermiņā 5G tehnoloģijas būtiski ietekmēs arī valstu ekonomiku un iekšzemes kopproduktu. Ķīnas mobilo tehnoloģiju giganta "Huawei Technologies" vadītājs Baltijā Rikijs Čens prognozēja, ka, pateicoties 5G, līdz 2035. gadam globālais iekšzemes kopprodukts (IKP) pieaugs par vismaz trim triljoniem ASV dolāru.
"Šis skaitlis ir līdzvērtīgs Indijas iekšzemes kopproduktam. Vienlaikus 5G palīdzēs izveidot 22 miljonus darba vietu visā pasaulē, no kurām aptuveni sešus miljonus – Eiropā.
Nav nekāda iemesla apšaubīt, ka 5G mainīs pasauli vēl vairāk, nekā to izdarīja 3G un 4G. 5G būs revolucionārs," sprieda "Huawei Technologies" vadītājs Baltijā.
"Huawei" noraida pārmetumus
Konkurējot ar Somijas "Nokia" un Zviedrijas "Ericsson", arī Ķīnas uzņēmums "Huawei" attīsta un piedāvā savas 5G tehnoloģijas. Tas parakstījis vairāk nekā 60 komerciālu līgumu par 5G tīklu piegādi visā pasaulē, vismaz pusi no tiem ar klientiem Eiropā. Tomēr ASV to apsūdz par saitēm ar Ķīnas Komunistisko partiju un izlūkdienestiem, un sabiedrotos brīdina par draudiem nacionālajai drošībai.
"Huawei" vadītājs Baltijā Rikijs Čens apsūdzības kategoriski noraida. Viņš uzsver – diskusijai par 5G kiberdrošības jautājumiem ir jābūt tehnoloģiskas, nevis politiskas dabas.
"Daudzas pret "Huawei" vērstās aizdomas nav balstītas ne uz kādiem pierādījumiem. Daudzas no tām ir balstītas uz pieņēmumiem un "Huawei" identitāti kā Ķīnas kompānijai. Mūsu uzņēmuma vairāk nekā 30 gadus ilgajā pastāvēšanas vēsturē nav bijis nekādu liecību, ka "Huawei" būtu izdarījis kādu kiberdrošības pārkāpumu.
"Huawei" ir ļoti atklāts, un mēs aicinām visas valdības un institūcijas pašām pārbaudīt mūsu programmatūru, lai novērstu jebkādas bažas," sacīja "Huawei" vadītājs Baltijā.
Starp divām lielvarām
Var teikt, ka jautājumā par 5G tīkla izvēršanu Eiropas valstis nokļuvušas dzirnakmeņos starp divām pasaules lielvarām – ASV un Ķīnu.
Daudzas Eiropas valstis negrib kāpt uz varžacīm Ķīnai, kas ir nozīmīgs tirdzniecības partneris, savukārt ASV ir svarīgs drošības sabiedrotais.
Vašingtona vairakkārt brīdinājusi, ka pārvērtēs izlūkinformācijas apmaiņu ar valstīm, kas "Huawei" izmantos savos 5G tīklos.
Atsevišķas valstis parakstījušās memorandu ar ASV par 5G tīkla drošību – kā Polija, Igaunija. Kaut, ņemot vērā kontekstu, tas varētu nozīmēt, ka šajās valstīs "Huawei" var tikt izslēgts no 5G ieviešanas, Tallina uzsvērusi, ka tas nav nekādā veidā vērsts pret ķīniešu uzņēmumu.
Arī Latvija vērtējusi 5G kiberdrošības riskus, taču secinājusi, ka šobrīd nav tiesiska pamata ierobežojuma noteikšanai attiecībā uz "Huawei".
Aicina vienoties par kopēju pieeju
Vācijai šajā jautājumā pirms pāris nedēļām pat izcēlās vārdu apmaiņa ar ASV. Diskusijās par "Huawei" un kiberdrošību Vācijas ekonomikas ministrs Pēters Altmaiers atminējās 2013. gada spiegošanas skandālu, kad atklājās, ka ASV Nacionālās drošības aģentūra izspiegojusi sabiedrotos un pat Vācijas kancleri Angelu Merkeli. Altmaiers teica, ka, neskatoties uz skandālu, "Vācija neieviesa jebkādu boikotu" pret ASV. Viņš piebilda, ka arī ASV "saviem uzņēmumiem pieprasa nodot noteiktu informāciju, kas nepieciešama terorisma apkarošanai".
Savienotās Valstis uz šiem komentāriem atcirta, ka "starp Ķīnu un ASV nav nekādas morālas ekvivalences", un ikviens, kurš uzskata, ka tāda ir, "ignorē vēsturi".
Vēlāk kanclere Merkele, uzrunājot Bundestāgu, aicināja Eiropas valsts vienoties par kopīgu pieeju 5G kiberdrošībai un Ķīnai.
"Es jums teikšu ļoti atklāti. Vienu no lielākajiem draudiem vai vismaz bažām es saskatu tajā, ka atsevišķām Eiropas valstīm būs katrai sava politika attiecībā pret Ķīnu. Tas nosūtīs jauktus un neviennozīmīgus signālus. Un tas būtu postoši nevis Ķīnai, bet gan mums – Eiropai," klāstīja Merkele.
"Huawei" vadītājs Baltijā Čens sacīja, ka pilnībā atbalsta Eiropas Savienības centienus vienoties par kopīgiem 5G ieviešanas standartiem.
Eiropas Komisija oktobrī publicēja drošības risku novērtējumu attiecībā uz 5G tīklu. Bet pagājušajā nedēļā bloka dalībvalstis vienojās, ka tām vajadzētu runāt par "visaptverošu un uz riskiem balstītu" pieeju 5G tīklu drošībai. Tostarp izmantot tikai uzticamus pārdevējus tīkla elementiem, kas ir kritiski svarīgi nacionālajai drošībai. Ne Ķīna, ne "Huawei" šajā dokumentā gan nav pieminēti.