Dienas ziņas

Valdība atbalsta plānu darbā ar diasporu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ekonomikas atbalstam iezīmēti gandrīz 200 miljoni eiro

Dubulto apgrozāmo līdzekļu granta apjomu Covid-19 skartajiem uzņēmumiem

Covid-19 skartajiem uzņēmumiem dubultos apgrozāmo līdzekļu granta apmēru un maksimālo atbalsta summu, palielinot to līdz 100 000 eiro mēnesī, par to otrdien, 14. janvārī, vienojās valdība.

Apgrozāmo līdzekļu grants pieejams Covid-19 krīzes skartiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai, lai pārvarētu Covid-19 infekcijas otro izplatīšanās vilni, paziņojumā medijiem informēja Ekonomikas ministrija.

Ministru kabinets lēma, ka, sākot ar 2021. gada 1. janvāri, ik mēneša atbalsta apmērs ir palielināms no 30 % uz 60 % no uzņēmuma bruto darba algas kopsummas, par kuru samaksāti darba algas nodokļi 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī.

Paaugstināti  ir arī maksimālie atbalsta griesti no 50 000 līdz 100 000 eiro mēnesī.

Atbalsts pieejams visu nozaru uzņēmumiem, kuriem vērojams apgrozījuma kritums vienlaicīgi divos kritērijos:

  • atbalsta perioda mēnesī apgrozījums ir krities vismaz par 20 %, salīdzinot ar vidējo apgrozījumu 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī kopā,
  • un kuram atbalsta perioda attiecīgajā mēnesī ir vērojams arī apgrozījuma kritums vismaz par 30 %, salīdzinot ar apgrozījumu 2019. gada attiecīgajā mēnesī.

Jaundibinātiem uzņēmumiem jeb tādiem uzņēmumiem, kas reģistrēti Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātāji pēc 2020. gada 1. janvāra, apgrozījuma kritumam atbalsta perioda mēnesī jābūt vismaz par 20 %, salīdzinot ar vidējo apgrozījumu 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī kopā jeb periodu, kad nebija noteikti Covid-2019 izplatības ierobežojošie pasākumi un tādējādi nebija ietekmes uz uzņēmuma darbību.

 Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs no “KPV LV” skaidroja, ka atbalsts palielināts tagad, jo ziemas mēnešos uzņēmēju izmaksas pieaug.

“Citadeles” ekonomists Mārtiņš Āboliņš norādīja, ka subsīdiju piešķiršanas kritēriji ir piemēroti lieliem uzņēmumiem, jo atbalsta apmērs ir atkarīgs no samaksātajiem darbaspēka nodokļiem.

“Līdzīgi kā dīkstāves pabalsta gadījumā problēma ir tā, ka ir ļoti daudz unikāli gadījumi un ir šie mazie nodokļu režīmi. Tur atkal varētu būt situācijas, ka vai nu nekvalificējas, vai tās summas, kas tiek saņemtas, kad kvalificējas, ir ārkārtīgi mazas, jo sociālie nodokļi ir maksāti relatīvi maz,” pieļāva Āboliņš.

Latvijas Darba devēju konfederācija lūgusi subsīdiju kritērijus atvieglot.

Šobrīd uzņēmumam jāuzrāda apgrozījuma kritums ne tikai pret iepriekšējo gadu, bet arī pret trim mēnešiem pirms ārkārtējās situācijas. Konfederācija ieskatā subsīdijas saņemšanai vajadzētu pietikt, ja izpildās viens no abiem kritērijiem.

Ekonomikas ministrs Vitenbergs pieļauj, ka par to valdība varētu spriest nākamnedēļ.

“Šobrīd ir padziļināts un palielināts apjoms šim atbalstam, taču ir jāstrādā pie tā, lai lielāks uzņēmēju skaits varētu kvalificēties un dabūt šo atbalstu,” sacīja ministrs.

Apgrozījuma krituma subsīdijai par iepriekšējo mēnesi uzņēmēji var pieteikties līdz piektdienai, 15.janvārim.

Pašlaik arī noteikts - ja uzņēmums jau saņēmis atbalstu par iepriekš noteikto atbalsta periodu (no 2020. gada 1. novembra līdz 2020. gada 31. decembrim), tas varēs atkārtoti pieteikties atbalstam par 2020. gada novembra vai decembra mēnesi atsevišķi un saņemt atbalstu, kas katrā atbalsta perioda mēnesī kopā ar pirms tam saņemto atbalstu nepārsniedz ne vairāk kā 800 000 eiro apmēru.

Komersanti grantam apgrozāmajiem līdzekļiem varēs pieteikties katru mēnesi līdz 2021. gada 31. maijam, iesniedzot iesniegumus EDS vēlākais līdz 15. jūnijam. Atbalstu komersanti varēs izlietot no atbalsta piešķiršanas brīža, bet ne vēlāk kā 2021. gada 31. jūlijam.

Šonedēļ arī nolemts, ka grantu apgrozāmiem līdzekļiem komersanti varēs saņemt katru mēnesi līdz š.g. maija beigām. Grozījumi stāsies spēkā pēc to saskaņošanas ar Eiropas Komisiju.

Iepriekš valdība nolēma arī palielināt dīkstāves pabalstu minimālo slieksni no 330 līdz 500 eiro. 

Finanšu ministrs Jānis Reirs no “Jaunās vienotības” norādīja, ka pabalstu palielināšana Covid-19 krīzes pārvarēšanai saistīta ar to, ka krīze ieilgusi. Turklāt daudzi, kam pabalsti domāti, tiem nepiesakās, kaut gan valdība Covid-19 ierobežošanas nolūkos strādāt aizliegusi.

“Pirmā un indikatīvā nozare ir frizētavas un skaistumkopšanas joma. No 9000 strādājošajiem ir pieteikušies 1500 cilvēku,” sacīja Reirs.

Latvijas Kosmētiķu un kosmetologu asociācijas rīkotajā speciālistu aptaujā no aptuveni tūkstoš respondentiem trešdaļa norādījusi, ka pabalstam nepieteiksies.

“Viņi min neticību. Neticību tam, ka ir iespējams saņemt kādu atbalstu. [..] Iemeslos bija minēts, ka tās summas ir ļoti niecīgas, un līdz ar to nav jēga tam pieteikties,” stāstīja Reinsone.

Tikmēr skaistumkopšanas nozarei top arī īpaši pieteikšanās kritēriji, kas ļaušot pabalstu saņemt tiem, kas līdz šim saņēmuši atteikumu.

Latvijas Kosmētiķu un kosmetologu asociācija norāda – galvenā atšķirība būs tā, ka pieteikties varēs darbinieki, nevis darba devēji.

“Varēs pieteikties neatkarīgi, vai viņš ir darba ņēmējs, pašnodarbinātais vai patenta maksātājs, uz šo atbalstu par liegumu strādāt janvārī. Tas būs tāds vienreizējs pabalsts,” norādīja Latvijas Kosmētiķu un kosmetologu asociācijas prezidente Renāte Reinsone.

Jaunos nosacījumus paredzēts izstrādāt līdz nākamās nedēļas sākumam,

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt