Rīta intervija

IIEA pārstāve Ilona Dreimane par bērnu ēdināšanas normu pārskatīšanu

Rīta intervija

VID vadītāja amata kandidāte Cīrule gribētu vēl vairāk ierobežot skaidras naudas darījumus

Aija Barča par tiesībsarga vēstuli un nabadzības risku valstī

Deputāte Barča: Tas nav uzņēmējs, kas nespēj samaksāt nodokli par savu darbinieku

"Ja uzņēmējs nespēj samaksāt nodokli par savu darbinieku, tad es nesaprotu, kas tas vispār ir par uzņēmēju,” – tā trešdien, 2.novembrī, intervijā Latvijas Radio sacīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība), atbildot uz jautājumu par mikrouzņēmēju bažām, ka nākotnē sociālais nodoklis būs jāmaksā vismaz no minimālās algas.

Runājot par Saeimas komisijā saņemto tiesībsarga Jura Jansona vēstuli par nabadzības risku valstī, Barča sacīja, ka vēstulē nekā jauna un Saeimas komisijai līdz šim nezināma nav. Vēstule ir skaudra, tāpat kā situācija saistībā ar nabadzību Latvijā.

Nabadzības riska slieksnis, pēc Barčas teiktā, Latvijā 2013.gadā bija 260 eiro, 2014.gadā – 291 eiro ienākumi mēnesī uz vienu cilvēku.

2015.gada dati komisijai vēl nav zināmi, un tie trešdien , 2. novembrī, Saeimas komisijas sēdē par tiesībsarga vēstuli tiek gaidīti no Labklājības ministrijas.

Barča atzina, ka, ja cilvēks visu mūžu ir strādājis un viņam ir vairāk nekā 40 gadu darba stāžs, tad viņš saņem pensiju vidēji 370 eiro apmērā, bet ar piemaksām  – 400 eiro apmērā. 

Pēc viņas teiktā, Saeimas komisija aicinās tiesībsargu, lai tas uzrunā sabiedrību, īpaši jaunus cilvēkus.

"Viņam [tiesībsargam] ir jāvērš uzmanība, ka ļoti noteicošs ir tas, kā viņi maksā nodokļus un cik ilgi būs strādājuši algotā darbā," teica Barča.

Savukārt, runājot par mazo uzņēmumu bažām, ka sociālais nodoklis no nākamā gada būs jāmaksā vismaz no minimālās algas, Barča noteica: "Zinu, ka ļoti daudzi mani tūlīt nokritizēs, bet – ja uzņēmējs nespēj samaksāt nodokli par savu darbinieku, tad es nesaprotu, kas tas vispār ir par uzņēmēju!"

Lepnās automašīnas īpaši Rīgas ielās liecinot, ka nodokļa maksāšana drīzāk ir izpratnes jautājums.

"Man šķiet, ka uzņēmēji nesaprot, ka cilvēkiem, kuri strādā viņu uzņēmumā, pienāks brīdis, kad būs jāmaksā slimības lapa, bezdarbnieka pabalsts vai bērna kopšanas pabalsts, un tas būs absolūti niecīgs," norādīja deputāte.

"Tāpēc gribētu aicināt uzņēmējus būt saprātīgiem un tomēr maksāt nodokļus," teica Saeimas komisijas vadītāja.

Tiesībsargs savā vēstulē runā arī par sociālo palīdzību, taču par to un sociālo atbalstu Latvijā atbild pašvaldības un šajā ziņā nekas nebūtu jāmaina. "Jo tā ir pašvaldības atbildība par saviem iedzīvotājiem, kuri dzīvo to teritorijā," teica Barča.

84 komentāri
vija
var pļāpāt muļķības Barčas kdze! Reālā dzīve ir pavisam cita /bet jūs jauto neredzat/. Esmu nostrādājusi 56 gadus un strādāju joprojām. Pēc jūsu vārdiem es esmu turīga ar saviem 3oo eiro /pensija un piemaksa/?? vai j;usuprāt tas ir taisnīgi?? Vai jums šķiet ,ka ļaudis ir galīgi aprobežoti un tic jūsu .....
Antiglobalisti Latvijasantiglobalisti
Nu ja nu.Nav taču kaut kāds Soross,vai Rokfellers,vai Žirinovskis.
vr
To visu saeimu uz mežu un bedre iekšā ar visu šito raganu priekšgalā
krams
Tā nav deputāte, jo nedomā par savu tautu! Tā nav deputāte, jo atbalsta represīvos likumus! Tā ir cūka tikusi pie valsts siles!!!
govs
Par auto. Ja man ir peļņa, tad es labāk nopērku SEV lepnu auto un samazinu apliekamo UIN apmēru, nekā no šīs peļņas samaksāju CITIEM nodokļus. Visa loģika - kapitālisms. Jūs par mani nedomājat un es par jums arī, dārgie tautieši. Solidāri, tā teikt.
jooris
Barča nesaprot, ka eksistē ļoti daudz ģimenes uzņēmumu, kur visi ģimenes locekļi tikai piestrādā uzņēmumā, ja ir pasūtījums, bet stabilos ienākumus saņem citā darbā. Tagad šie mazie ģimenes uzņēmumi centīsies visu kārtot ēnā vai arī vērs vaļā uzņēmumu kaimiņos, bet strādās šeit. Nav pat iedomājams kādu postu atnesīs šis likums!
hdgf
Es tiešām nesaprotu, kas balsoja par ZZS? Tie tači ir valsts izputinātāji! Pie tam īpaši iedomīgi!
jhf
Liela daļa uzņēmēju ir pašnodarbinātie, kam nav regulāri ienākumi. Tagad iznāk, ka ja ziemā pāris mēneši iznāk tukši bez ienākumiem, tad vienalga valstij jāmaksā! Barčai jau nav ko satraukties - viņai ir stabila alga, bet uzņēmējiem bieži ir tā, ka ir tukšie periodi, kad ienākumu nav! Mēs dzīvojam krītošas ekonomikas apstākļos, jo iedzīvotāju skaits samazinās par apmēram pussimtu dienā. Klientu skaits samazinās lēni, bet nepārtraukti un šāda nodokļu politika liks aibraucēju skaitam palielināties. Es jau vairākus gadus pētu aizbraukšanas iespējas, lai gan skaitos šeit uzņēmējs. Ja līdz šim biju domājis aizbraukt tukšos mēnešus pastrādāt "pa melno", tad tagad pirms aizbraukšanas būs jātaisa ciet uzņēmums! Un tad jau atgriezties nebūs jēgas!
Matīss
KAS TĀ PAR VALSTS, KURA NEVAR NOTURĒT SAVUS PILSOŅUS NO IZBRAUKŠANAS?
Uzmanīgi....
Ar verdiktu- es nesaprotu...ir jābūt ļoti uzmanīgam. Jo tik līdz kāda lieta kļūst nesaprptama, dzīve noliek tādā situācijā, ka nākas saprast....un saprast līdz kaulam. Ja ne ar pirmo reizi, tad ar nākamo, un nākamo, un nākamo.....Ja kādam kaut kas nepatīk, var arī saukt mani kaut vai par zagli, ne uzņēmēju. Es vairs nevienu parazītu barot netaisos un iesaku citiem arī to darīt. Ja dažiem ir aizmirsies, kas patiesībā viņus baro, tad par to ir jāatgādina un šobrīd jau diezgan spēcīgiem līdzekļiem.
smieklīgi
...ja nebūtu tik skumīgi... Gribētos gan pajautāt - cik tādus uzņēmumus Barčas kundze ir nodibinājusi Latvijā un kādas algas saviem darbiniekiem maksā? Sēžot pie valsts siles mēs visi gudri nolikt citus! @
sieva
jā, protams - uzņēmējam ir nodokļi jāmaksā, un tas tiešām nav uzņēmējs, ja viņš nesamaksā nodokļus par to darba slodzi, ko viņa darbinieks dara. Bet kāpēc viņam jāmaksā dubulti par cilvēku kurš REĀLI strādā nepilnu slodzi, un kāpēc tiek ierobežotas MANAS TIESĪBAS izvēlēties nepilnas slodzes darbu? Ja man ģimenes apstākļu un veselības dēļ ir nav iespējams strādāt 40 h nedēļā, tad man tiesību uz darbu un sociālo apdrošināšanu vairs nav vispār???
Mārtiņš Gailītis Gailītis
Un to teica latviešu valodas skolotāja un sociālā darbiniece, kas nekad un neko pati nav radījusi un visu mūžu algu saņēmusi no nodokļu maksātājiem! Tā jau pie mums pieņemts - par uzņēmējiem un uzņēmējdarbību skaļi spriež un lemj ar jomu nemūžam nesaistīti "profesionāļi"! :D Barču par ministru (pofig kādu, viņa tāpat visur un visu zina) :D
uzņēmējs bez džipa
No komentāriem izdarīts secinājums! Darbiniekiem pašiem par sevi jāmaksā nodokļi, nav ko uzvelt visu uzņēmējiem. Tikai cik tādu būtu, kas maksātu par sevi???
Ieva
Barčas kundze, Jūs jau esiet sasniegusi pensijas vecumu, lūdzu protiet kaunu un parādiet piemēru, aizejot vecuma pensijā. Ar lielu interesi vērošu kā jūsu dzīve ritēs jau pensijā esot.
Wiktor Scella Scella
Tas nav politiķis ja neatbild par savu bazaru! Kad es aizdzīvošu līdz vecumdienām, tad tādas Lv vairs nebūs. Mūsu valstī (neskatoties uz to ka ir topā nabadzīgāko valstu sarakstā) vienalga ir pārāk daudz darīt gribētāju, un šamā grib to skaitu vel samazināt. Viņas penziju gan jau nodrošina Sorosa fonds un visi pārējie, kas iznīcina Latvijas identitāti. Ja es būtu politiķis, es arī tik muldētu un neko nedarītu. :)
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti