Sadaļas Sadaļas

Depozīta sistēmas šķirošanas centra iekārtas nodrošinās Latvijas un Lietuvas uzņēmumi

SIA “Depozīta iepakojuma operators” uzsāk sadarbību ar Latvijas uzņēmumu SIA “Peruza” un Lietuvas tehniskās inženierijas uzņēmumu UAB “Motecha” (Motecha) par depozīta iepakojuma uzskaites, šķirošanas un sagatavošanas pārstrādei procesa projektēšanu, tostarp ražošanas līnijas izgatavošanu, automatizāciju un uzstādīšanu. Paredzēts, ka iekārtas sāks ražot vasarā, bet uzstādīs no šī gada decembra līdz 2022. gada janvārim.

“Depozīta iepakojuma operators” pārstāvji informēja, ka šķirošanas centrs tiks aprīkots ar tādiem tehnoloģiskajiem risinājumiem kā industriālās preses, iepakojuma uzskaites un šķirošanas mašīnas, vienreizlietojamā stikla smalcinātāji, tērauda iepakojuma atdalītāji, skeneri u.c. risinājumi. Izgatavotās iekārtas spēs veikt vairākas būtiskas funkcijas, tostarp, caurspīdīgā un pārējā PET iepakojuma šķirošanu, alumīnija un metāla iepakojuma šķirošanu, manuāli pieņemtā un stikla iepakojuma uzskaiti, kā arī visu veidu iepakojumu sagatavošanu pārstrādei. Arī vienreizlietojamo stikla iepakojumu plānots šķirot pa krāsām.

Paziņojumā medijiem norādīts, ka Latvijas uzņēmumam SIA “Peruza” ir vairāk nekā 30 gadu pieredze mašīnbūvē un liela inženieru komanda. Uzņēmums pašlaik sācis darbu pie DIO šķirošanas centra projekta – izstrādā iekārtu tehniskās specifikācijas un dizainu, lai vasaras noslēgumā sāktu iekārtu ražošanu.

Savukārt Lietuvas inženierijas uzņēmums UAB “Motecha” nodrošina iekārtu risinājumus atkritumu pārstrādes un apsaimniekošanas nozarē.

Depozīta iepakojuma uzskaites un šķirošanas process noritēs vairākos posmos:

  • Pēc tukšā iepakojuma transportēšanas no veikaliem uz DIO šķirošanas centru vispirms tiks uzskaitīts manuālajos pieņemšanas punktos nodotais iepakojums.
  • Pēc tam metāla un PET iepakojums, kā arī vienreizlietojamais stikla iepakojums tiks centralizēti sašķirots un sagatavots pārstrādei, izmantojot uzskaites un šķirošanas iekārtas. Stikls tiks šķirots pa krāsām (dzidrais, brūnais un jauktais), savukārt no kopējās PET materiālu plūsmas tiks atšķirots caurspīdīgais PET materiāls, tādējādi būtiski paplašinot tā izmantošanas iespējas un veicinot aprites ekonomiku.
  • Uzskaitītas tiks arī universālā jeb BBH tipa dizaina pudeles – šī tipa pudeles izmanto daudzi Latvijas dzērienu ražotāji, tādēļ pēc to uzskaites tās tiks nodotas viņiem atpakaļ atkārtotai uzpildīšanai proporcionāli katra ražotāja tirgū laistajam iepakojuma apjomam.

Depozīta sistēmas darbību Latvijā jāuzsāk 2022. gada 1. februārī. Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visa veida alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam būs jāiemaksā depozīts 0.10 eiro apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas varēs saņemt atpakaļ, ja uz nododamā iepakojuma būs nolasāma speciālā atpazīstamības zīme un svītrkods, kā arī iepakojums būs iztukšots.

KONTEKSTS:

2020. gada oktobrī valdība apstiprināja dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas noteikumus. Depozīta sistēma Latvijā sāks darboties 2022. gada februārī. 

Dzērienu iepakojumu depozītsistēmas operatora konkursā sacentās divi pretendenti:  SIA "Depozīta iepakojuma operators", kas pieder lielākajiem dzērienu ražotājiem, un kompānija "Nulles depozīts", kur īpašniekos savukārt ir atkritumu biznesa pārstāvji. 

Valsts vides dienests konkursā lēma dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu septiņu gadu periodā uzticēt SIA “Depozīta iepakojuma operators”.  Uzņēmumam depozīta sistēma jāiedarbina 2022. gada februārī. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt