Darba inspekcija bez maksas palīdzēs uzņēmumiem novērtēt darba riskus

Pagājušajā nedēļā Valsts darba inspekcija uzsāka kampaņu „Esi drošs, ka darbs ir drošs”. Kampaņas mērķis ir samazināt nelaimes gadījumu skaitu darba vietās, jo pērn pieaudzis letālo nelaimes gadījumu skaits. Kampaņas laikā darba devēji bez maksas varēs saņemt speciālistu konsultācijas un novērtēt darba riskus savā uzņēmumā.  

Valsts darba inspekcijas Darba aizsardzības nodaļas vadītāja Sandra Zariņa stāstīja, ka pērn Latvijā darba vietās fiksēti 2182 nelaimes gadījumi. 2017. gadā bija 21 un pērn 25 letāli nelaimes gadījumi. 

Pie letāliem nelaimes gadījumiem pirmajā vietā ir transporta nozare, seko lauksaimniecība un mežizstrāde, apstrādes nozare un būvniecība. Būvniecībā situācija uzlabojas lielajos uzņēmumos. Reizēm darbinieki mēdz būt pārgalvīgi un neuzmanīgi, arī darba devējs ne vienmēr nodrošina drošus darba apstākļus.

Lielākoties cilvēki gūst traumas krītot, aizķeroties, un visbiežāk tiek traumēti roku pirksti, kājas, plaukstas un potītes.

Sandra Zariņa skaidroja – ja darba vietā noticis nelaimes gadījums, nekavējoties jāsazinās ar Valsts darba inspekcijas speciālistiem.

“Mūsu pienākums ir pēc iespējas ātrāk nokļūt nelaimes gadījuma notikuma vietā un uzsākt šī nelaimes gadījuma izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kas ir atbildīgs par nelaimes gadījumu - vai darbinieks kaut ko nav izdarījis, vai darba devējs nav nodrošinājis. Pēc tam tiek lemts par sankcijām. Darba devējam var piemērot arī administratīvais sodu, naudas sodu vai pat cietumsodu, ja tiek ierosināta krimināllieta,” stāstīja Zariņa.

Paši darba ņēmēji kopumā ir informēti un zina, kas ir riska novērtējums. “Ja darba devējs mēģina kādu nelaimes gadījumu noslēpt, tad ziņo pats darba ņēmējs vai piederīgie. Kopumā darba ņēmēju zināšanu līmenis uzlabojas,” atzina Zariņa.

Pagājušajā nedēļā Valsts darba inspekcija uzsāka kampaņu „Esi drošs, ka darbs ir drošs”. Eiropas Sociālā fonda projekta vadītāja Sintija Volinko stāstīja, ka kampaņas ietvaros Valsts darba inspekcija bez maksas palīdzēs uzņēmumiem novērtēt darba riskus.

Darba aizsardzības speciālisti dosies uz uzņēmumiem un veiks darba vides risku novērtējumu, laboratoriskos mērījumus, ja tādi būs nepieciešami, būs arī iespēja apmācīt darba aizsardzības speciālistu.

Mazajos un mikro uzņēmumos darba aizsardzības jautājumi dažreiz neatbilst normatīvo aktu prasībām. Projekta atbalsts ir paredzēts uzņēmumiem, kuros ir vismaz viens darbinieks, bet limits ir 249 nodarbinātie.

Projekts paredzēts bīstamo nozaru uzņēmumiem - būvniekiem, lauksaimniekiem, apstrādes rūpniecībā, transportā un metālapstrādē strādājošiem.

Ja uzņēmumam rodas šaubas par to, vai viņš būtu piemērots projektam, inspekcija aicina zvanīt VDI ekspertiem.

Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš vērtēja, ka, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, neesam paši sliktākie, bet arī ne labākie.

“Kampaņas laikā Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts atbalsta iespēju darba devējiem veikt risku novērtējumu. Bet ilgtermiņa mērķis ir samazināt letālo nelaimes gadījumu skaitu, kas mums uz Eiropas fona ir liels.

Uzņēmējam galvenais ir bizness, tāpēc svarīgi, lai pie viņa strādātu veseli cilvēki, nevis tādi, kas nepārtraukti slimo. Kampaņa to vēlreiz atgādina, un uzņēmējiem būs pieejams arī valsts atbalsts,” sacīja Vanadziņš.

Maijā Valsts darba inspekcija rīkos izglītojošus pasākumus par darba drošību četrās Latvijas reģionu pilsētās – Kuldīgā, Jelgavā, Daugavpilī un Valmierā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti