Sadaļas Sadaļas

«Conexus» līdz 2025. gadam Inčukalna pazemes gāzes krātuves modernizācijā investēs 88 miljonus eiro

Vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") līdz 2025. gadam Inčukalna pazemes gāzes krātuves (PGK)  modernizācijā plāno ieguldīt 88 miljonus eiro, no kuriem pusi jeb 50% segs Eiropas Savienības (ES) fondu finansējums. Pārējais nepieciešamais finansējums tiks piesaistīts ar investīciju banku starpniecību.

"Conexus" paziņojumā medijiem norāda: turpinot Inčukalna PGK modernizācijas projektu, šogad uzsāks virszemes iekārtu projektēšanu, atjaunos 30 urbumus, kā arī strādās gan pie esošo piecu gāzes pārsūknēšanas agregātu modernizācijas, gan jauna gāzes kompresora uzstādīšanas projekta.

2019. gadā sākti sagatavošanās darbi, tostarp īstenoti vairāki iepirkumi, lai projektu pabeigtu līdz 2025. gadam. "Kopumā 88 miljonu investīciju projekts veicinās dabasgāzes piegādes drošības uzlabošanu, palielinās krātuves darbības jaudu, kā arī sekmēs integrāciju starptautiskajā enerģētikas tirgū," atzīmē uzņēmumā.

Projektā Inčukalna PGK plānots uzlabot pazemes gāzes krātuves savākšanas punktu, paredzot izbūvēt jaunas 33-35 tehnoloģiskās līnijas ar maksimālo darba spiedienu 105 bāri. Šogad norisināsies ne tikai projektēšanas darbi un sagatavošanās darbi būvniecībai, bet arī paredzēts veikt iepirkumus nepieciešamo pamata tehnoloģisko iekārtu iegādei.

Urbumu modernizācijas jomā pērn atjaunoti pirmie seši urbumi, piesaistot gan ārējos ekspertus, gan arī darbus veicot pašu spēkiem. Šogad sāks atjaunot pārējos 30 urbumus, un tam jau esot saņemtas Krimuldas un Sējas novada būvvalžu atļaujas. 

Savukārt, modernizējot Inčukalna PGK kompresora cehus, krātuvē uzstādīs gan jaunu gāzes pārsūknēšanas agregātu, gan arī palielinās jaudas esošajiem pieciem gāzes pārsūknēšanas agregātiem. Paredzēts, ka jaunais kompresors nodrošinās kompresijas gāzes ieguvi ar jaudu 12-15 miljoni kubikmetru (m3) diennaktī un iesūknēšanu ar jaudu 4-6 miljoni m3 diennaktī, vienlaikus mazinot gāzes krātuves izņemšanas jaudas atkarību no gāzes daudzuma krātuvē. Esošo iekārtu modernizācija samazinās arī atmosfērā nonākošo izmešu apjomu, kā arī samazinās degvielas gāzes patēriņu, uzsvēra uzņēmumā.

Jauna gāzes pārsūknēšanas agregāta uzstādīšanai šogad plānoti iepirkumi gan būvprojekta izstrādei, gan nepieciešamo pamata tehnoloģisko iekārtu iegādei. 

"Inčukalna PGK reģiona dabasgāzes infrastruktūrai ir ļoti svarīga, jo tā ir vienīgā Baltijā funkcionējošā krātuve, kas nodrošina reģionālās gāzapgādes stabilitāti. Tieši tāpēc šis septiņu gadu projekts krātuves modernizācijai dos ieguvumus no vairākiem aspektiem.

Pirmkārt, tiek nomainītas savu laiku nokalpojušās iekārtas, Inčukalna PGK ienākot jaunām un modernām tehnoloģijām, kas palielinās krātuves darbības jaudu un drošumu.

Otrkārt, šis projekts tiek plānots ciešā sasaistē ar tirgus aktualitātēm ne tikai Baltijas, bet arī Skandināvijas mērogā. Palielinoties tirgus integrācijai, pieaug arī krātuves loma, kas nozīmē, ka aug tehnoloģiskās prasības nodrošināt vajadzīgo jaudu lielākām dabasgāzes piegādēm," skaidroja "Conexus" valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne.

Inčukalna PGK modernizācijas un attīstības projektam no ES Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta programmas (CEF) saņemts līdzfinansējums 50% apmērā, un tas ir viens no lielākajiem Eiropas kopīgu interešu projektiem, kas tiek īstenots Latvijā, norādīja "Conexus".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt