«Conexus Baltic Grid» pārvadītais dabasgāzes apjoms pieaudzis par 15%

Vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS “Conexus Baltic Grid” ("Conexus") pārvadītais dabasgāzes apjoms 2020. gada pirmajā pusgadā pieaudzis par 15%, salīdzinot ar 2019. gada periodu, un sasniedzis 17 teravatstundas (TWh), informēja uzņēmumā.

"Conexus" 2020. gada pirmajā pusgadā nodrošināja nepārtrauktu dabasgāzes piegādi Latvijas un kaimiņvalstu vajadzībām. Uzņēmuma finanšu pārskats par gada pirmajiem sešiem mēnešiem liecina, ka gan dabasgāzes pārvades, gan uzglabāšanas segmentos šajā pusgadā sasniegti augstāki darbības rādītāji kā iepriekš, ko pozitīvi ietekmējusi vienotā dabasgāzes tirgus atvēršana 1. janvārī.

Igaunijas un Somijas dabasgāzes starpsavienojums “Balticconector”, kas tika atklāts pērn un iekļaujas vienotajā dabasgāzes tirgū, bijis viens no faktoriem apjoma pieaugumam pārvades segmentam, radot iespēju piegādāt dabasgāzi Somijas lietotājiem 4,4 TWh apmērā.

Tajā pašā laikā netipiski siltie laika apstākļi Latvijā būtiski ietekmēja dabasgāzes pieprasījumu apkures vajadzībām, kā rezultātā pārvadītās dabasgāzes apjoms Latvijas vajadzībām samazinājies par 19% salīdzinājumā ar pērnā gada periodu un sasniedzis 6 TWh.

Neskatoties uz to, kopumā pārvadītais dabasgāzes apjoms gada pirmajā pusgadā salīdzinājumā ar 2019. gadu ir pieaudzis par 15%, sasniedzot 17 TWh.

"Šī gada pirmais pusgads ir iezīmējis pozitīvas pārmaiņas abos mūsu darbības segmentos. Līdzās izdevīgākām dabasgāzes cenām būtisks rezultātus ietekmējošais faktors ir bijis vienotais tirgus un tajā esošo valstu savstarpējā integrācija. Pieaugošais pārvadītās dabasgāzes apjoms, kā arī tirgus dalībnieku interese par Inčukalna pazemes gāzes krātuvi, stiprina mūsu darbības pozīcijas, apliecina "Conexus" stratēģisko lomu reģionā un demonstrē nepieciešamību tās stiprināšanai arī turpmāk, tā radot ieguvumu ne tikai Latvijas, bet arī reģiona enerģētikas nozarei kopumā," sacīja "Conexus" valdes priekšsēdētājs Jānis Eisaks.

Uzņēmums norādīja, ka, pateicoties vienotā tirgus darbībai, uzglabāšanas segmentā pieaugusi interese par Inčukalna pazemes gāzes krātuves piedāvātajiem pakalpojumiem. To apliecinot tirgus dalībnieku veikto rezervāciju apjoms nākamai 2020./2021. gada dabasgāzes iesūknēšanas sezonai, septiņas reizes pārsniedzot kopējo krātuves kapacitāti, kas nākamajā sezonā noteikta 21,525 TWh apjomā.

Tāpat gada sākumā "Conexus" trešo reizi organizēja izsoli par aktīvās dabasgāzes daudzuma uzglabāšanu un pieejamības nodrošināšanu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē 2020./2021. gada sezonā, kas nepieciešama Latvijas dabasgāzes apgādes nodrošināšanai enerģētiskās krīzes laikā vai valsts apdraudējuma gadījumā. Saņemtie piedāvājumi salīdzinājumā ar pērno gadu būtiski pārsniedza nepieciešamo izsoles apjomu, tādējādi būtiski samazinot izsoles kopējās izmaksas. Tā rezultātā no 2020. gada 1. oktobra līdz 2021. gada 30. septembrim par 4,9% samazināsies maksa par izejas punkta izmantošanu Latvijas dabasgāzes lietotāju apgādei.

KONTEKSTS:

No 2020.gada 1. janvāra Latvija, Igaunija un Somija kļuva par vienotu dabasgāzes tirgu. Tas nozīmē, ka par gāzes pārvešanu starp šīm valstīm nav jāmaksā tarifs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt