Cēsu vecpilsētā pamazām atgriežas mazie uzņēmumi – veikali un kafejnīcas

Pārdod", "iznomā" – šādi uzraksti pirms gadiem pieciem Cēsu vecpilsētas namu logos nebija retums. Savulaik noteiktie iebraukšanas liegumi, kā arī namīpašnieku prasītās augstās īres maksas un citas ar vecpilsētu saistītās problēmas uzņēmējiem lika aizvērt savus veikalus un kafejnīcas. Tagad vecpilsētā pamazām atkal atgriežas nelielie uzņēmumi, atvērušās jaunas kafejnīcas.

Tam pamatā viens no aspektiem ir arī uzņēmējdarbības atbalsta grantu konkurss "Dari Cēsīm", kurā prioritāte ir tiem pretendentiem, kuri savas ieceres ir gatavi īstenot vecpilsētā.

Atbalsts gan ceptuvei, gan šūšanas darbnīcai

"Saulespuķu sēklas, ķirbju sēklas un šajā maizītē ir saulē kaltēti tomāti un melnās olīvas," mājražošanas uzņēmuma "Cēsu maize" īpašnieks Agnis Elperis tikko no krāsns izņēmis izcepto maizi. Tā cepta pēc viņa paša izdomātas receptes.

Aprīlī maiznīcai apritēs pirmais darbības gads, un nu jau arī cēsnieki šo nelielo ceptuvi šaurajā vecpilsētas ieliņā ir ielāgojuši. Lai uzsāktu tās darbību, Elperis startēja pašvaldības grantu konkursā "Dari Cēsīm".

"Šīs cepeškrāsnis ir granta finansētas un ledusskapis. Tiešām tas palīdzēja, kaut arī uz visa tā fona ne tā milzīgākā summa, bet jebkurā gadījumā sākt ar parādiem kaut vai hobijveida biznesu, tas ir ļoti nepatīkami," atzina uzņēmējs.

Šomēnes apritēs pirmais darbības gads arī uz šīs pašas ieliņas esošajai koprades mājai "Skola6". Šīs ir bijušās arodskolas telpas, kas tagad kalpo kā kopā strādāšanas jeb biroju, darbnīcu vieta mazajiem uzņēmējiem.

Koprades mājas vadītāja Dita Trapenciere stāsta, ka vairāki šejienes uzņēmēji atbalstu savam darbam guvuši grantu konkursā.

"Bieži vien, lai uzsāktu kaut kādu darbību, tas pirmais lielais ieguldījums ir tehnikā. Piemēram, mums ir viena šuvēja, kas ir piesaistījusi grantu, un viņai šujmašīnām ir nepieciešams finansējums, pirmreizējais, kas ir diezgan liels. Tad viņai būtu jāiet uz kredītu vai kaut ko tādu, jo viņai pašai tādu līdzekļu nav, bet tagad viņa var reāli uzsākt radīt produktu," teica Trapenciere.

Pašvaldība grib radīt jaunas darba vietas

Grantu konkurss "Dari Cēsīm" aizsākās pirms četriem gadiem un, redzot jauno uzņēmēju interesi, tas tika turpināts, palielinot atbalsta summu.

Kā stāsta Cēsu novada pašvaldības Attīstības nodaļas komercdarbības speciālists Valdis Nītiņš, tad viena no prioritātēm ir uzņēmējdarbība vecpilsētā.

"Uzklausot šo projektu, tad tas ir viens tāds plusiņš, ko mēs atzīmējam. Un otrs ir tas, ka mēs gribam, lai grantu programmā tiktu radītas darba vietas. Tas ir ar mērķi uzņēmējdarbības attīstībai.

Grantu programma ir priekš tā, lai uzņēmējs, kurš saņem šo grantu, spēj darboties ne tikai gadu, lai spēj darboties otru, trešo gadu, lai spēj attīstīties," teica Nītiņš.

Un to, ka grantu konkurss  ir devis savu artavu vecpilsētai, vērtē arī koprades mājas "Skola6" vadītāja Dita Trapenciere.

"Tur droši vien ir vairāki faktori, bet viens no faktoriem, kāpēc vecpilsētā ir lielāka rosība, ir saistīts ar šo te grantu. Ja mēs paskatāmies šo te Skolas ielu, kas vizuāli nav tik pievilcīga un nav bijusi galvenā, pa kuru cilvēki pārvietojas, tad mums ir 7-8 mazie uzņēmēji, kas uz šis te ielas darbojas," sacīja Trapenciere.

Vecpilsētā trūkst telpas visiem interesentiem

Protams, lai uzsāktu uzņēmējdarbību vecpilsētā, jārēķinās jau ar daudzām problēmām, kuras sagaida uzņēmējus.

"Ēkām īpašnieki ir privātie, un pašvaldība var tikai palīdzēt uzņēmējiem jaunajiem. Ēkas ir diezgan novecojušas, tajās ir ļoti zems komunālo pakalpojumu līmenis. Tur daudzās vietās ir problēmas ar ūdeņiem, ar kanalizāciju un tā tālāk, līdz ar to ir vajadzīgas nopietnas investīcijas, lai ēkā varētu normāli saimniekot," sacīja Nītiņš.

Taču, lai arī pamazām, ir senie nami, kas tiek atjaunoti un vecpilsētā arī atvērušies jauni nelieli veikaliņi, kafejnīcas.

"Šobrīd faktiski ir tā, ka manā darbā nav tādas nedēļas, kad neatnāktu kāds uzņēmējs, kas interesējas par iespēju dabūt vai īrēt telpas vecpilsētā.

Faktiski tā īsti ko labu piedāvāt viņam nav, jo tāpēc, ka tur, kur ir, tur jau ir aizņemts, vai ir tādas, ko vēl šobrīd faktiski nevar izmantot.

Bet tas, ka atdzīvošanās ir sākusies, viennozīmīgi," klāsta Nītiņš.

Šobrīd gan no vecpilsētas uzņēmējiem izskan bažas par to, kas šovasar notiks ar viņu biznesu, jo šonedēļ vecpilsētā sākas Rīgas ielas pārbūve. Tātad  būs jārēķinās ar neērtībām un problēmām, taču, sakārtojot šo  centrālo ielu, tas būs jauns impulss uzņēmējdarbībai un Cēsu vecpilsētas attīstībai.

12 komentāri
...
Domāju, ka izdevīgāk un saprātīgāk ir biznesu pāŗcelt uz Valmieru, jo Valmierā netrūkst ne pircēju, ne ēdāju. Spēj tik visus apkalpot. Sestdienās, svētdienās visur ir pilns ar bāleliņiem igauņiem. Valmieriešiem iesaku uz Depo veikalu braukt rītos un vakaros, kad igauņu ir mazāk, lai visiem pietiek vietas un pārdevēju uzmanības!
Juris
Raksta autors manuprāt pat nenojauš, cik brīvu telpu parādīsies viņa pieminētajā Cēsu vecpilsētā, un cik daudz mazo uzņēmumu no turienes pazudīs, kolīdz sāksies Rīgas ielas remonts! Varbūt advancētā Cēsu dome ir padomājusi par kompensācijām uzņēmējiem, kuriem šī unikālā projekta laikā būtiski samazināsies apgrozījums, vai tiem, kuri savus uzņēmumus būs spiesti slēgt? Izturību vecpilsētas uzņēmumiem!
Ēna
Glaunās maizes cepēji ir ēnā. Un cik daudz cilvēku Cēsīs var nopirkt maizes kukuli par 4 EUR? Tur daudzi ir ēnu ekonomikas uzturētāji. Un nav nemaz tik spoži kā aprakstīts šai stāstiņā. Tas ir priekšvēlēšanu triks.
mg
Vèl tà apdomàju, nez, tie glaunàs maizes cepèji nodokĺus ar maksa? Cèsìs ir nenormàla ènu ekonomika. Visi sanem minimàlo. Un visi grib tikai skaidruci.
Art
cēsniece rakstās bez i burta pēc s, to cēsniekiem un cēsniecēm vajadzētu zināt, bet, kas konkrēti par tavu komentāru - viņš nevienā brīdī netroļļo... viņš izsaka savu viedokli, un man viņam jāpiekrīt, Cēsis izmirst, visu dzīvi esmu nodzīvojis Cēsīs un visu dzīvi esmu skatījies kā attīstās Valmiera un grimst Cēsis. Protams, visu cieņu šiem cilvēkiem, kas Cēsīs gatavi uzsākt biznesu, man tikai prieks, bet realitāte ir kāda viņa ir :(.
Art
Kāpēc uzreiz tik agresīvi un sūtat uz Angliju? Es tikai runāju par konkrētiem faktiem. Kāpēc Valmierā tika pie Vidzemes augstskolas, kaut vai projekts sākotnēji tika paredzēts Cēsīs(cik man zināms)? Kur ir ledus halle, kurai projekts jau tika uzrakstīts un būvniecības gandrīz sākta? Līdz ar ledus halli arī stadions tiktu ātrāk atjaunots. No tevis pieminētiem projektiem ir jāizcēl koncertzāle, jo tā piesaista cilvēkus, arī jaunas darba vietas, jauns depo arī pozitīvi, bet ja Jūs uzskatat, ka skolas remonts ir attīstība nevis normālas pašvaldības standarts, tad Jums ir zems vērtējums attīstībai. Un par grimšanu es runāju, ja mēs paskatamies uz iedzīvotāju un darba vietu skaitu 90.gadu sākumā un cik tagad ir...
Artjoms
Jauna koncertzāle, jauns ugunsdzēsēju depo, šogad tiks sakārtots stadions, skolas izremontētas, tiek atvērti jauni veikali un darbnīcas - viss liecina par grimšanu... nu tik tiešām... Laimīgu ceļu uz sapņu zemi Angliju!
mg
Nemànìsim sevi. Cesis ir izmirusi provinciàla pilsètele, kur palikusi vairs tiksi veci cilvèki ar zemiem ienàkumiem, kas nekàdu hipsteru maizi pirkt neskries. Bet tùristi tur ir tàpèc, ka tà ir viena no retajàm Latvijas vietàm, ko var salìdzinoßi viegli sasniegt ar sabtransportu.
Marts
Tūristi Cēsīs ir tāpēc, ka tā ir sena, vēsturiska pilsēta, kurā ir daudz ko redzēt. Diemžēl daudz vecpilsētas namu ir ļoti sliktā stāvoklī, sagruvuši un nojaukti. Cerēsim, ka Rīgas ielas remonts būs stimuls arī namu atjaunošanai.
cēsiniece
Pats ticis līdz Rīgai, jā, vai līdz Īrijai? Iemācījies vārdu "hipsteris"? Un ko pats esi izdarījis, ne tikai taustiņus klabinājis? Ciest nevaru šitos troļļus, kas lej samazgas virsū visam, kas pie mums labs notiek.
cauri pilsētai
Un ir taču "Solo",kur var maizi nopirkt un arī garšīgi paēst.
wes
Diemžēl jāpiekrīt. Un vēl viens ūnikums ir tas, ka tie veikaliņi jau 18.00 kā pēc pavēles ir jau ciet. Tie cilvēki, kas vēl k.kur strādā, atgriežoties, maizi pirks lielveikalā...
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti