Dienas ziņas

Kovida izplatības samazināšanos izjūt arī ģimenes ārsti

Dienas ziņas

EK lauksaimniecības komisāru zemnieki sagaida ar piketu

Vietvaras uztrauc cenu kāpums būvniecībā

Cenu kāpums būvniecībā spiedīs pašvaldības atteikties no daļas plānoto darbu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Gan energoresursu sadārdzināšanās, gan karš Ukrainā ir ievērojami veicinājis būvmateriālu cenu kāpumu. Tas ietekmē arī pašvaldībās iesāktos projektus. Lai darbi būvobjektos neapstātos, vietvaras spiestas meklēt risinājumus. Viens no variantiem ir aizņemties naudu Valsts kasē. Bet jau tagad ir skaidrs, ka no daļas plānoto darbu pašvaldībām nāksies atteikties, lai nebūtu jāiesaldē kāds no iesāktajiem objektiem.

Jēkabpils reģionālajā slimnīcā šobrīd notiek rekonstrukcijas darbi, paredzot uzlabot infrastruktūru gan stacionārā, gan slimnīcas ambulatorajā daļā.

Būvmateriālu cenu pieauguma, kā arī dažu citu apstākļu dēļ projekts kļuvis dārgāks. Ja sākotnējā būvniecības līguma summa bija 3,2 miljoni eiro, tad tagad tie ir 3,8 miljoni eiro.

"Galvenās materiālu grupas, kas ir sadārdzinājušās, ir metāla izstrādājumi. Metāla izstrādājumiem pieaugums dažām pozīcijām pat pārsniedz 100%. Diezgan liels pieaugums ir arī, ja skatāmies siltinājumus, putupolistirolam, vatei, – arī vairāk nekā 30% pieaugums. Ja skatās vidēji, būvmateriālu pieaugums par šo periodu ir no 20 līdz 30%," atzina SIA "Jēkabpils PMK" tehniskais direktors Māris Avens.

Par sākotnējo līgumcenu, kādu pašvaldībai bija piedāvājis būvuzņēmējs, visus darbus vairs nav iespējams veikt. Vietvarā skaidroja, ka būvniekiem tiek prasīti dokumenti, kas pierādītu atsevišķu būvniecības materiālu izmaksu sadārdzinājumu.

"Ir lokālās tāmes, kas ir izdalītas konkrēti, cik maksā materiāls, cik ir alga, cik ir mehānismi. Šīs tāmes viņš pierāda konkrētās pozīcijās, piemēram, materiāla pieaugums viņam ir plānots 20 eiro par kvadrātmetru, pēkšņi viņš pierāda ar dokumentāciju, ka šobrīd iepirkuma cena ir 30 eiro. Tas ir par pamatu, kas varētu likt pārskatīt šīs tāmes, bet katrā ziņā ne visu tāmi," norādīja  Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija).

Pēc līdzīga principa rīkojas arī citas pašvaldības. Sadārdzinājuma kompensēšana no pašu budžeta gan nav reāla.

"Ņemot vērā sadārdzinājumu uz pārtiku, degvielu, uz visu, tad droši vien tādas naudas nav, un tas ir ne tikai Līvāniem. Kaut kas jau ir, bet īstenībā tik daudz varētu nebūt, tāpēc būs iespēja palielināt, kredītus ņemot," teica Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods ("Latvijas attīstībai").

Pašvaldības cer iegūt trūkstošo finansējumu, aizņemoties līdzekļus Valsts kasē. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) skaidroja, ka šobrīd šāda iespēja plānota tiem projektiem, kurus pašvaldības īsteno, izmantojot ministrijas piedāvāto kovida aizdevumu programmu.

"Mūsu piedāvājums ir pašvaldībām iespēja pretendēt uz aizdevumu summas palielinājumu. Aprēķins ir tāds, ka palielinājumam mēs rēķinām līdz 15% no kopējās summas, kas valsts aizdevumā bija piešķirts," teica VARAM valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilze Oša.

Tiesa, aizdevuma palielināšana par 15% situāciju būtiski neuzlabos.

"Mēs saprotam, kādas izmaksas ir šiem projektiem, esam spiesti atteikties no projektiem, kuri varētu pagaidīt,"

teica Aizkraukles novada domes izpilddirektors Uldis Riekstiņš.

Lai gan šobrīd aptaujātie būvuzņēmēji ir gatavi turpināt iesāktos darbus un arī pašvaldības nav ar mieru projektus "iesaldēt", Ekonomikas ministrijā uzsvēra, ka atsevišķos gadījumos vietvarām būtu izdevīgāk iesākto uz laiku atlikt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti