Centrālās un Austrumeiropas biznesa milžu TOP 500 vēl septiņas kompānijas no Baltijas

Starptautiskā kredītrisku apdrošinātāja "Coface" veidotajā Centrālās un Austrumeiropas (CAE) 500 lielāko uzņēmumu reitingā iekļautas 39 kompānijas no Baltijas valstīm, kas ir par septiņiem uzņēmumiem vairāk nekā gadu iepriekš. Reģiona vadošās kompānijas aizvadītajā gadā kāpinājušas apgrozījumu, taču sīvās konkurences apstākļos sarukusi tīrā peļņa, informē uzņēmumā "Coface".

Jaunajā reģiona vadošo uzņēmumu topā no Latvijas iekļuvuši septiņi uzņēmumi, kas ir par vienu vairāk nekā gadu iepriekš, no Igaunijas – 11, kas ir par četriem vairāk nekā pērn, bet no Lietuvas – 21, un tas ir kāpums par diviem uzņēmumiem.

Lielākais kompāniju skaits reitingā ir Polijai, Ungārijai un Rumānijai, savukārt Latvija reģiona valstu vidū ieņem pēdējo vietu pēc uzņēmumu skaita topā.

Vadošās tautsaimniecības nozares CAE ir naftas un gāzes nozare, automobiļu un transporta pakalpojumi, kā arī tirdzniecība, šo nozaru biznesam veidojot gandrīz 60% no kopējiem ieņēmumiem.

Augstāko pozīciju no Latviju pārstāvošajiem uzņēmumiem reitingā ieņem topa jaunpienācējs "Uralkali Trading" (79. vieta), minerālmēslu vairumtirgotāja apgrozījums pērn bija 1,944 miljardi eiro. Otro augstāko vietu topā ieņem informācijas tehnoloģiju produktu un risinājumu izplatītājs "Elko Grupa" (122. vieta) un tam seko mazumtirgotājs "Rimi Latvia" (231. vieta). Tāpat 500 lielāko uzņēmumu topā vietas ieņem "Uralchem Trading" (234.vieta), "Latvenergo" (235.vieta), "Maxima Latvija" (276.vieta) un "Orlen Latvija" (407.vieta), kurš piedzīvojis būtisku kāpumu topā par 71 pozīciju. No Lietuvas uzņēmumiem līderos ir "Orlen Lietuva" (18.vieta), bet Igaunijas uzņēmumiem – "Tallink Grupp" (214.vieta).

"Galvenie izaugsmi veicinošie faktori pagājušajā gadā bija privātais patēriņš, pieaugošie ieguldījumi pamatlīdzekļos un eksports. Lai gan teju 80% no sarakstā iekļautajām kompānijām pērn uzrādīja ieņēmumu pieaugumu, to tīrā peļņa samazinājās," atzīmē "Coface" vadītājs Baltijā Mantvīds Štareika.

"Gan uzņēmumu ikdienas darbu, gan potenciālo izaugsmi apgrūtināja zemais bezdarba līmenis un darbspējīgo iedzīvotāju skaita samazināšanās, kas radīja darbaroku trūkumu.

Vienlaikus algu kāpums un pieaugošās ražošanas izmaksas palielināja kompāniju izdevumus, tādējādi mazinot peļņu. Papildus arvien sīvāka kļūst arī konkurence, kuras apstākļos kompensēt augošās izmaksas kļūst arvien sarežģītāk."

Neraugoties uz atšķirībām valstu starpā, kopējā ekonomikas attīstība CAE reģionā pērn saglabājās stabila, iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmei aizvadītajā gadā sasniedzot 4,3%. Polijas, Ungārijas un Latvijas IKP pieauguma tempi pērn pietuvojās 5%, tikmēr citas valstis, tostarp Rumānija, Igaunija un Bulgārija, piedzīvoja vājākus izaugsmes tempus. "Coface" prognozē, ka arī 2019. gadā mājsaimniecību patēriņš joprojām būs galvenais izaugsmes virzītājspēks, taču ierobežotie ieguldījumi pamatlīdzekļos un vājāks eksports attīstības tempus mazinās. Saskaņā ar "Coface" aplēsēm IKP pieaugums CAE reģionā šogad samazināsies līdz 3,6%.

KONTEKSTS:

"Coface" Centrālās un Austrumeiropas 500 lielāko uzņēmumu reitingu veido vienpadsmito gadu un galvenokārt ņem vērā tādus uzņēmumu rādītājus kā iepriekšējā gada apgrozījums, kapitalizācija, peļņa no akciju kapitāla, darbinieku skaits un citus faktorus. Reitingā iekļautās valstis ir Bulgārija, Čehija, Horvātija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Polija, Rumānija, Serbija, Slovākija, Slovēnija un Ungārija.

Iepriekšējā gadā no Baltijas valstīm starp reģiona 500 lielākajiem uzņēmumiem iekļuva 32. No Baltijas valstīm visaugstāk tika Lietuvas uzņēmums "Orlen Lietuva" – 20.vieta. No mūsu dienvidu kaimiņvalsts TOP 500 tika kopumā 19 firmas. No Igaunijas septiņas, visaugstāk –199.vietā – "Tallink Grupp". Bet no reitingā iekļuvušajām sešām Latvijas firmām augstāko – 124.vietu – ieņēma informācijas tehnoloģiju (IT) produktu un risinājumu izplatītājs "Elko Grupa". 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti