Dienas ziņas

ĀCM vīrusa izplatība cūkkopji vaino medniekus

Dienas ziņas

Trūcīgās ģimenes izmanto iespēju iekopt savu dārzu

Būvspeciālistiem neizpratne par jauno sertifikācijas kārtību

Būvspeciālisti neizpratnē par jauno sertifikācijas kārtību

Līdz ar jaunā Būvniecības likuma stāšanos spēkā mainījusies arī kārtība, kādā tiek veikta būvniecības speciālistu sertifikācija. Tā raisījusi neizpratni un jautājumus ne vienam vien šīs nozares pārstāvim.

Iepriekš sertifikāti speciālistiem izsniegti uz pieciem gadiem, tad arī bija jāveic vienreizējs maksājums. Nu sertifikāts jāatjauno katru gadu, taču nav skaidrs, ko darīt tiem, kam nav beidzies vēl iepriekš izsniegtā dokumenta termiņš un kas par to jau ir samaksājuši. 

Būvdarbu vadītājs Harijs Joniškāns stāsta, ka savu speciālista sertifikātu atjaunojis pagājušajā pavasarī, samaksājot 140 eiro. Dokuments izsniegts uz pieciem gadiem. Taču 1. oktobrī spēkā stājās jaunais Būvniecības likums, kas paredz – sertifikāta atjaunošana un arī samaksa par to jāveic katru gadu. Speciālists lēš, ka viņam sanācis maksāt dubultā.

"Es nevaru izprast, vai tā ir kaut kāda funkcionāru nekomunikācija, vai tā drīkst darīt, ka es jau to esmu nopircis un man vēlreiz prasīt par to naudu. Es jau nabags ar to nepalikšu, bet varbūt kāds paliek bagāts, es nevaru saprast to sistēmu," atzīst SIA “Vidzemes energoceltnieks” būvdarbu vadītājs Harijs Joniškāns.

Viņš stāsta, ka zvanījis arī uz Būvinženieru savienību, kas veic sertifikāciju, taču tur atbildi nav saņēmis, vien uzzinājis, ka līdzīgu jautājumu uzdevuši daudzi kolēģi. Sazvanot Ekonomikas ministriju (EM), noskaidrots, ka nekādas kļūdas gan šeit nav un to būtu vajadzējis zināt arī sertificējošajām iestādēm.

"Vērtējums netiek veikts avansā par pieciem gadiem uz priekšu, vērtējums tika veikts par to, ko viņš ir izdarījis līdz tam. Un par to, ka viņa kompetence ir izvērtēta, lai varētu viņa šo sertifikātu piešķirt uz nākamo periodu. Tātad faktiski tika izvērtēts iepriekšējais darbs, nevis kaut kas avansā uz priekšu," norāda EM Būvniecības un mājokļu politikas departamenta direktore Ilze Oša.

Ministrijā atzīst - turpmāk būvspeciālistiem sertifikācija izmaksās vidēji par 50 eiro dārgāk. Tas skaidrojams ar to, ka izveidota būvniecības informācijas sistēma, kurā tad arī elektroniski ikvienam nozares speciālistam būs jāsniedz ziņas par savu darbību un ar kuras starpniecību sertifikāti tiks atjaunoti. Šī ikgadējā samaksa tad arī tiks tērēta sistēmas uzturēšanai.

"Gadā 20% jeb piektā daļa no visas sniegtās informācijas, ko mēs elektroniski sniegsim, tā tiks fiziski pārbaudīta. Viegli sarēķināt, ka piecu gadu laikā tiks pārbaudīts ikviens, kurš ir sniedzis šo informāciju," sacījis Būvinženieru savienības valdes loceklis Juris Mellēns.

Ikvienam sertificētajam būvspeciālistam līdz 1. augustam jāreģistrējas šajā sistēmā un no nākamā gada viss papīru darbs noritēs elektroniski.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt