Eiro fokusā

Izstrādāta nomas maksas atbalsta programma tirdzniecības centriem

Eiro fokusā

Latvijā no 7. aprīļa atsāks strādāt aptuveni 9000 tirdzniecības vietas

Biznesa inkubatoros saņemts rekordliels pieteikumu skaits

Biznesa inkubatoros saņemts rekordliels pieteikumu skaits

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) biznesa inkubatoros ir noslēgusies 2021. gada pavasara pieteikumu uzņemšana pirms inkubācijas un inkubācijas programmās. Salīdzinājumā ar pērno gadu šogad savas biznesa idejas un vēlmi uzsākt uzņēmējdarbību ir pieteikuši divreiz vairāk jauno uzņēmēju, tostarp arī no latviešu diasporas ārzemēs.

Latvijā darbojas Radošo industriju inkubators Rīgā un 12 reģionālie biznesa inkubatori.  No 1. līdz 22. martam lai attīstītu savu produktu vai pakalpojumu un izveidotu globāli konkurētspējīgu uzņēmumu, visos biznesa inkubatoros tika pieņemti jaunie pieteikumi gan pirms inkubācijas, gan inkubācijas atbalstam. Rēzeknes biznesa inkubatora vadītāja Skaidrīte Baltace atklāja, ka šogad  topošo uzņēmēju aktivitāte bijusi īpaši liela.

"Mēs esam saņēmuši 15 pieteikumus inkubācijas atbalstam un ir arī nokomplektēta grupa pirmsinkubācijas atbalsta saņemšanai. Tur ir 20 pretendentu pieteikumi ar biznesa idejām.

Biznesa inkubatorā ir konkurss, jo esam saņēmuši 15 komersantu pieteikumus, bet atbalstu varēsim apstiprināt tikai 5 komersantiem. Tas nozīmē, ka konkurss ir trīs uz vienu vietu," stāstīja Baltace.

Daugavpils biznesa inkubatora vadītājs Andrejs Zelčs atzina, ka arī Daugavpilī šogad izvērtējot  biznesa ideju pieteikumus, atbalstīts tiks tikai katrs trešais pieteikums.

"Daugavpilī kopumā mēs esam saņēmuši 43 pieteikumus, no tiem  pretendenti 15 uz inkubāciju. No tiem mēs atlasīsim piecus. Nozares ir pilnīgi dažādas. Protams, mēs esam ieinteresēti tādos uzņēmumos, kas plāno sasniegt rezultātus un radīt apgrozījumu un darbavietas, eksportēt un maksāt nodokļus. Savukārt pirmsinkubācijā mums ir iesniegti 23 pieteikumi, lai gan mēs uzņēmām tikai 20.  Vēl pieci mums ir tā saucamie diasporas klienti, tie ir mūsu tautieši ārvalstīs. Tie ir cilvēki, kuri, iespējams, grib atgriezties un radīt biznesu tepat Latvijā,"' teica Zelčs.

Biznesa inkubatori Latvijā savu darbību uzsāka pirms pieciem gadiem un ar to starpniecību iespējams pievienoties lielākajai jauno uzņēmēju kopienai, kur kopējais apgrozījums ir 70 miljoni eiro un kopējās piesaistītās ārējās investīcijas sasniedz 12 miljonus eiro. LIAA Biznesa inkubatoru departamenta direktore Laura Očagova atzina, ka šī gada pavasara uzņemšana visos biznesa inkubatoros ir noslēgusies ar rekordlielu pieteikumu skaitu.

“Kopā mēs esam saņēmuši 854 pieteikumus, no kuriem mazliet vairāk nekā 300 ir uz inkubācijas programmu un vairāk nekā 500 - uz pirmsinkubācijas programmu, tai skaitā arī 80 pieteikumi no latviešu diasporas ārzemēs," klāstīja LIAA pārstāve.

Šogad  pirmo reizi savus biznesa idejas atbalsta saņemšanai varēja pieteikt arī ārzemēs dzīvojošie tautieši.

“Pirms inkubācijas programmu mēs piedāvājām attālināti un tāpat aicinājām pieteikties arī inkubācijas programmai, kur uzņēmumam gan ir jābūt dibinātam Latvijā, bet komanda var veidoties tā, ka tajā var būt gan diasporas cilvēks, gan kāds Latvijā dzīvojošais cilvēks.

Kopumā mūs rezultāts pārsteidza, jo iepriekš nekas tāds diasporai netika piedāvāts. Mums kopā ir 80 pieteikumi. Pieteikumi ir no visas pasaules. Ir pārstāvēta gan Amerika, gan Āzija, bet  lielākoties  - Eiropa," atzina Očagova.

Viņa  uzskata, ka, iespējams, tik lielu cilvēku interesi par sava biznesa uzsākšanu ir ietekmējusi gan pašreizējā situācija valstī un pasaulē kopumā, kad cilvēki, atverot savus uzņēmumus, vēlas atrast jaunas iespējas strādāt un pelnīt, gan arī biznesa inkubatoru darbības atpazīstamība.

"Vidēji uz vienu vietu mums ir 4 komersanti. Vislielākais konkurss būs Radošo industriju inkubatorā Rīgā, tur ir 8 komersanti uz vienu vietu. Valmierā, Jūrmalā vairāk nekā 5 komersanti, Jelgavā arī gandrīz pieci," teica LIAA pārstāve.

Tagad visos biznesa inkubatoros notiks iesniegto pieteikumu apstrāde un izvērtēšana.

"Šonedēļ jau ir pirmā komisija Valmieras biznesa inkubatorā un līdz 15. aprīlim visos biznesa inkubatoros uzņemšanas komisijas strādās, izvērtēs visus pieteikumus, lai atlasītu labākos, kas saņems inkubācijas atbalstu," norādīja Očagova.

LIAA biznesa inkubatori sniedz atbalstu uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai fiziskām personām un jaundibinātiem komersantiem. Pagaidām inkubatoru darbība plānota līdz šī plānošanas perioda beigām  2023. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt