Eiro fokusā

Latvijā kopš 2009. gada siltinātas un atjaunotas 835 ēkas

Eiro fokusā

Pierīgas pašvaldības kopā ar SEB banku īsteno grantu programmu jaunajiem uzņēmējiem

Daugavpils biznesa inkubatora uzņēmēju apgrozījums pēdējo trīs gadu laikā - 8,5 milj. eiro

Biznesa inkubatori Rēzeknē un Daugavpilī – atspēriens jauniem uzņēmējiem

Ar septembra sākumu Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) 14 biznesa inkubatoros visā Latvijā ir sākusies pieteikšanās pirmsinkubācijas un inkubācijas programmās. Pieteikumus var iesniegt jaunie uzņēmumi, kas reģistrēti Komercreģistrā ne ilgāk par trīs gadiem, izstrādājuši inovatīvus produktus vai pakalpojumus un vēlas attīstīt savu uzņēmējdarbību. Līdz 20. septembrim pirmsinkubācijas programmā tiks uzņemti 257 topošie uzņēmēji, bet inkubācijas programmā – 76 uzņēmumi.

Rēzeknē atbalstītas 150 biznesa idejas 

2016. gada beigas un 2017. gada sākums bija Latvijas inkubatoru sākuma darbība Latvijā, pirmā savu inkubatoru atklāja Rēzekne. Pa šiem gadiem te atbalstītas gandrīz 150 biznesa idejas.

"Kopumā kopš 2016. gada te atbalstītas vairāk nekā 140 biznesa idejas gan pirmsinkubācijas, gan inkubācijas periodā.

Idejas lielākoties saistītas ar apstrādes rūpniecību, koka un metāla apstrādi, apģērbu dizainu, pārtikas ražošanu un pakalpojumu sniegšanu,"

stāstīja Rēzeknes Biznesa inkubatora vadītāja Skaidrīte Baltace. Arī ekonomiskais pienesums reģionam un tautsaimniecībā kopumā ir jaušams.

"2019. gadā Rēzeknes Biznesa inkubatora komersanti ir ģenerējuši 2,4 miljonu eiro apgrozījumu, tostarp ap 10% produkcijas eksportēta. Nodokļos nomaksāti vairāk nekā 440 000 eiro," sacīja Baltace.

Daugavpilī atbalstītas 99 biznesa idejas

Arī Daugavpils Biznesa inkubatorā kopš savas darbības sākuma 2017. gada janvārī, izvērtējot atbalstu un uzņēmēju devumu nodokļu formā, jaušams ekonomiskais pienesums.

"Pērn grantos vidēji mēs līdzfinansējām 200 000 eiro, bet pienesums, kas atgriezās nodokļos, bija 800 000 eiro. Bet kopš 2017. gada kopējais apgrozījums, ko radījuši mūsu uzņēmēji, ir 8,5 miljoni eiro.

Liela daļa tie ir eksportējošie uzņēmumi, kas 98-100% savas  produkcijas eksportē," skaidroja Daugavpils inkubatora pārstāve Santa Dzalbe-Sologuba.

Daugavpils Biznesa inkubatorā šajā laikā ir atbalstītas 99 dažādas biznesa idejas. "Pārsvarā visi inkubācijas atbalsta programmā ir ražotāji, sakot no metāla, pārtikas, eleksīriem, graužamsieriņiem un beidzot ar pakalpojumu sfēru. Mums ir laboratorija, kas testē metāla konstrukcijas (..)," klāstīja Dzalbe-Sologuba.

Biznesa inkubators ir atspēriens jauniem uzņēmējiem. "Pirmais, tas ir finansiālais atbalsts, otrais – ļoti spēcīgs mentoru atbalsts, tās ir mācības, kursi, semināri.

Trešais  – tā ir kopiena, jo mēs esam kā ģimene. Mēs dalāmies, mēs runājam, viens otram palīdzam (..)," sacīja Daugavpils inkubatora pārstāve.

Uzņēmējs: atbalsts ļauj attīstīties straujāk

Uzņēmuma "Rehill" vadītājs Kaspars Koļčs ir rēzeknietis, sākotnēji tieši tur pieteicās biznesa inkubatorā, jo saredzēja potenciālu sava biznesa idejai.

"Nodarbojamies ar iekšējo inženierkomunikāciju apkalpošanu, remontu, montāžu. Mums aktuāli bija granti, kas tika piedāvāti, piemēram, 50% apmērā uz instrumentiem. Papildinājām ātrāk, straujāk materiāltehnisko bāzi, sapirkām daudzus instrumentus. (..)

Patika galvenā doma, kas ir inkubatoram – tie veicina, lai uzņēmēji, saimnieciskās darbības veicēji vairāk cenšas maksāt nodokļus, nodarbina vairāk cilvēku.

Nodarbinām astoņus cilvēkus, un ar septembri vēl divi nāks klāt. Lēni, stabili, bet augam," klāstīja Koļčs.

"Rehill" Daugavpils Biznesa inkubatora pakalpojumus sāka izmantot pirms pusotra gada, jo Daugavpilī vairākas reizes pieauga darba apjoms. "Biežāk ir jābūt Daugavpilī. Lielākā bāze un struktūrvienība mums ir tieši Daugavpilī," teica uzņēmējs.

Daugavpils Biznesa inkubatora vadītājs Andrejs Zelčs norādīja: lai arī "Rehill" nav eksporta, šis uzņēmums ir "labs piemērs". "Apgrozījums ir, nodokļus maksā, darbiniekus ņem. Viss kārtībā."

Gaida jaunus ideju ģenerētājus

Pašlaik Daugavpils Biznesa inkubatorā darbojas 26 uzņēmumi. Šobrīd arī te, tāpat kā inkubatoros visā Latvijā, tiek gaidīti jauni ideju ģenerētāji.

"Mēs gribētu, lai tie būtu augsto un vidēji augsto tehnoloģiju projekti, kas ir biomedicīna, farmācija, viedie materiāli, enerģētika, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, jo tās ir ar lielāko pienesumu. Šoruden esam gatavi uzņemt inkubatorā piecus jaunus dalībniekus," teica Zelčs.

Arī Rēzeknē ir savas prioritātes šajā rudens uzņemšanā, skaidroja Baltace: "Mēs uzņemsim septiņus jaunus dalībniekus, prioritāte būs apstrādes rūpniecība."

Uzņēmumiem, kuri izstrādājuši inovatīvus produktus vai pakalpojumus un vēlas attīstīt savu uzņēmējdarbību, ir iespēja savos reģionālajos biznesa inkubatoros pieteikties līdz 20. septembrim.

Biznesa inkubatoru programma turpināsies līdz 2023. gada beigām, un, iespējams, šī būs pēdējā lielā uzņemšana, jo biznesa inkubatori būs sasnieguši savu sākotnēji nostādīto maksimālo kapacitāti, apkalpojot aptuveni 600 jauno uzņēmumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt