Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Bankas kodu kartes kļūst par vēsturi

Banku kodu kartes no nākamā gada septembra būs vēsture

Banku kodu kartes kļūs par vēsturi – Eiropas Savienības direktīva par drošu digitālo autentifikāciju paredz, ka ar nākamā gada septembri tās izmantot vairs nevarēs. 

Nākamgad bankas kodu kartes būs vēsture – bez papildus autentifikācijas metodēm tās izmantot vairs nevarēs, un daļa banku tās no apgrozības izņems pavisam. Tā vietā banku pārstāvji jau šobrīd cilvēkus aicina izmantot, piemēram, kodu kalkulatorus vai mobilās lietotnes. Pirmais un galvenais iemesls šādām izmaiņām – drošība.

Kodu kartes problēma ir tajā, ka dati uz tās ir fiksēti, nav dinamiski un atkārtojas. Tos var redzēt citi cilvēki, un krāpniekiem iespējams karti nofotografēt vai pat nozagt.

Arnis Škapars, SEB bankas valdes loceklis skaidro: “Tā ir kopīga Eiropas nostāja – rūpējoties par cilvēkiem, uzlikt par pienākumu bankām ieviest drošākus identifikācijas līdzekļus, lai cilvēkiem krāpnieki nevarētu izkrāpt naudiņu.” 

“Saprotot, ka tehnoloģijas ir attīstījušās uz priekšu, mēs to drošības aspektu nevaram pacelt. Jo, es domāju, ja cilvēkam ir tas pats, pieņemsim, "Smart-ID" telefonā kopā ar telefona biometrijas līdzekli – aizsardzības līdzekli ekrāna atbloķēšanai, tad viņam ir trīs faktoru drošības identifikācija,” uzskata arī “Swedbank” valdes loceklis Vadims Frolovs. 

Trīs elementi, kas to veido, ir, pirmkārt, tas, kas tev pieder, piemēram, viedtālrunis. Otrkārt, tas, kas identificē lietotāju – tas varētu būt cilvēka pirkstu nospiedums telefona atbloķēšanai. Un, treškārt – kaut kas, ko tu zini – šajā gadījumā pin kods, lai, piemēram, “Smart-ID” atvērtu.

Bet bankas “Citadele” pārstāvji norādījuši, ka kodu kartes arī turpmāk varēs izmantot apvienojumā ar SMS, kas ieviests jau šobrīd. Tomēr paralēli tāpat piedāvā citus veidus, piemēram, mobilo lietotni “MobileSCAN”. 

Kaut arī digitāli risinājumi un kodu kalkulatori ir drošāki – senioriem un cilvēkiem, kam viedierīču nav, tas viss tomēr varētu būt liels izaicinājums.

 “Protams, šī ir problēma īpaši vecāka gada gājuma cilvēkiem. Tur vienīgā recepte ir stāstīt un rādīt, nav citas receptes. Cilvēkiem es ieteiktu nekautrēties, nāk un prasīt. Un noteikti no mūsu bankas pieredzes – vislabākie mācītāji patiesībā ir radinieki un bērni,” uzsver Arnis Škapars. 

“Šobrīd jau pat balstoties uz pirmajām atsauksmēm, kas nāk no senioriem, mēs esam pat atraduši kalkulatora veidu, kas ir lielāks izmērā, lielākiem cipariem, lielāku bateriju,” norāda Frolovs. 

Tā kā šobrīd ir daudz cilvēku, kas joprojām lieto kodu kartes, atteikšanos no tām veicina, uzliekot naudas limitus darījumiem.

Cilvēki aicināti pāreju uz citu identifikācijas veidu neatstāt uz pēdējo brīdi, jo, ja būs vajadzīga palīdzība apgūt jaunas tehnoloģijas, filiālēs var nākties gaidīt ļoti garās rindās.
 

Lai gan banku pārstāvji norāda, ka Latvijā kodu karšu drošības līmenis šos 20 gadus ir bijis gana labs, kā identifikācijas veids tas ir novecojis un aizstājams ar drošākiem risinājumiem.

Saistītie raksti
10 komentāri
Konstance Kalniņa
Pirmajā lietošanas reizē "atteicās" ON/OFF poga.
Anonīms lietotājs 24544
SEB smart id ir stulbāks par stulbu .... pēc katra darījuma met arā un atkal jāiet iekšā smartā ... baigi gudrā programma nav !!!
Daina Bērziņa
Vai tad visās bankās?
Anonīms lietotājs 22614
Nav īsti saprotams, kāpēc skaitļu ģenerēšana ir nodota lietotāja rokās, ja to var izdarīt bankas serveros un nosūtīt uz lietotāja telefonu īsziņā. Nebūtu jānēsā līdzi kodu kalkulators, lietotājam par to nebūtu jāmaksā, jāuzrauga lai nepazūd un jāmaina kad beigsies baterija.
Anonīms lietotājs 22614
Nozagtu telefonu vēl vajag atbloķēt, lai tiktu pie bankas lietojuma? Un kas tad traucē uztaisīt lai bankas lietojumā sākumā jāievada vienu slepenu pinkodu, gluži kā smartid utt.? Un pie katras darbības virs eur20 tad vēlreiz kodu no sms?
Anonīms lietotājs 25021
Tādēļ, ka nozogot telefonu ir piekļuve gan aplikācijai, gan autorizācijai. Turpretim Smart-ID vai MobileScan gadījumā ir 2 faktori - pin, ko lietotājs zina un aplikācija, kurai šis pin pieslēgts. Tādējādi ar nozagtu telefonu nepietiks, vajag arī dabūt pin, kas cilvēkam ir tikai un vienīgi galvā.
Anonīms lietotājs 6871
SmartID visu laiku jāievada 1 un tas pats PIN, ka maksājumu kartei, tādēļ tas IR NEDROŠĀK kā kodu karte ar 20 dažādiem kodiem. SmartID nepieciešams mobilais internets, fiksētais neder. Ja HABA tā rūpējas par klientu drošību, tad kodu kalkulatori bija jāizsniedz par simbolisku maksu, nevis kartējo reizi jācenšas iedzīvoties uz klientu rēķina. Šeit bija vajadzīga salīdzinošā analīze - cik maksā kodu kalkulatori visās LV bankās, ar/bez atlaidēm noteiktam grupām, kāda ir to apkalpošanas (bateriju maiņa, nozaudēšana) maksa. Nevajag reklamēt pārspīlēti dārgu produktu, kas apgrūtina dzīvi klientiem, kā milzu rūpes un labdarību.
Anonīms lietotājs 6871
Stepanovam. Cilvēki savus PIN netur galvā, - 2 banku karšu PIN, telefona atbloķēšanas, datora paroles, visvisādu elektronisko pakalpojumu sniedzēju (LAD, EDS, csdd, abonēšanas, PayPal, elektrum, grāmatas,...), mājokļa signalizācijas, durvju kods, utt. tos neviens nevar paturēt galvā, pie tam daļa no kodiem periodiski jāmaina. Cilvēki kodus vnk pieraksta. Runa ir par to, ka šis pasākums 1) sarežģī dzīvi, rada papildus klapatas, izdevumus arī tiem, kuriem ir kabelis i-netam, 2) ir nesamērīgi dārgs. Arī kodu kalkulatoru iedarbina ar kārtējo PIN, tas jāvazā līdzi, ja konti 2ās bankās, jāvazā līdzi 2 gab., kas ir nesalīdzināmi neērtāk, kā 2 kodu kartes. SEB saviem zelta klientiem kalkulatorus izsniedz bez maksas, HABA pat no penšiem grib noplēst 2 EUR, pārējiem jāškiras no padsmit EUR. Par maz pelna bankas? Nepietiek, ka karšu apkalpošanas maksas ceļas nepārtraukti un par kontu atlikumiem netiek maksāts?
Romāns Stepanovs
Ir drošāk, jo PIN ir cilvēkam galvā kā arī nekam nav derīgs bez konkrētās ierīces. 2 faktoru autorizācija.
Anonīms lietotājs 17776
Problēma šajā visā ir tāda, ka dēļ telefona drošības caurumiem, Smart ID nav drošs, bet drošs un ērts autorizācijas līdzeklis (plānais kodu kalkulators) maksā 25 EUR. Savukārt lēto kodu kalkulatoru nav kur iebāzt jo tas ir nenormāli liels.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti