Sadaļas Sadaļas

«Augstsprieguma tīkls»: Jāpārbūvē divas Igaunijas-Latvijas starpsavienojuma līnijas

Tuvākajos trijos gados būtu nepieciešams pārbūvēt divus jau esošus Latvijas-Igaunijas elektrolīniju starpsavienojumus, kur paredzamās investīcijas būtu vairāk nekā 40 miljoni eiro, teikts AS "Augstsprieguma tīkls" elektroenerģijas pārvades sistēmas attīstības 10 gadu plānā.

Pēc plānā minētā, 330 kilovoltu (kV) elektropārvades līniju Tartu-Valmiera un Tsirgulina-Valmiera caurlaides spējas palielināšanas projektus paredzēts realizēt, piesaistot Eiropas Savienības līdzfinansējumu 50% apmērā no attiecināmajām izmaksām, tīklu īpašnieka AS "Latvijas elektriskie tīkli" finansējumu (1%) un uzkrātos pārslodzes maksas ieņēmumus (49%). Finansējuma procentuālais īpatsvars var mainīties, mainoties projekta kopējām faktiskajām izmaksām.

Akceptējot šo elektroenerģijas pārvades sistēmas attīstības plānu, projekta Tartu-Valmiera finansēšanai tiks novirzīti uzkrātie pārslodzes maksas ieņēmumi 11,385 miljonu eiro apmērā, bet projekta Tsirgulina-Valmiera finansēšanai tiks novirzīti uzkrātie pārslodzes maksas ieņēmumi 10,89 miljonu eiro apmērā.

Abas 330 kV līniju Tartu-Valmiera un Tsirgulina-Valmiera pārbūves apvienotas vienā aktivitātē. Šīs elektropārvades līnijas ir būvētas pagājušā gadsimta 60. un 70. gados, un to būvniecībā ievērotie standarti vairs neatbilst mūsdienu ekspluatācijas prasībām, piemēram, caurlaides spējas atšķirības starp ziemas un vasaras sezonām traucē optimālai un efektīvai elektroenerģijas tirgus darbībai.

"Augstsprieguma tīkls" norāda, ka šīs līnijas ir pilnībā jāaizstāj ar jaunām, paaugstinātas caurlaides spējas līnijām, lai nodrošinātu augstāku summāro caurlaides spēju Baltijas reģionā Ziemeļu-Dienvidu virzienā, kā arī palielinot Latvijas un Baltijas elektropārvades tīkla caurlaides spēju un līdz ar to elektroapgādes drošumu, turpmākai Baltijas valstu sinhronizācijai ar kontinentālas Eiropas pārvades tīkliem.

Elektropārvades līnijas Tartu-Valmiera caurlaides spēju palielināšanas starp Latviju un Igauniju projekts paredz esošās līnijas vadu, izolācijas, piekararmatūras un balstu, kas neatbilst jaunajām slodzēm, nomaiņu. Projekta realizācijas sākšana paredzēta 2020.gadā, veicot būvprojektēšanu. Būvdarbus paredzēts sākt 2021.gadā tūlīt pēc projekta "Igaunijas-Latvijas trešais 330 kV starpsavienojums" realizācijas.

Elektropārvades līnijas Tsirgulina-Valmiera caurlaides spēju palielināšanas starp Latviju un Igauniju projekts paredz esošās līnijas vadu, izolācijas, piekararmatūras un balstu, kas neatbilst jaunajām slodzēm, nomaiņu. Projekta realizācija paredzēta tūlīt pēc projekta "330 kV elektropārvades līnijas Tartu-Valmiera caurlaides spēju palielināšana" realizācijas.

Abi projekti ar Eiropas Komisijas 2015.gada 18.novembra lēmumu ir apstiprināti otrajā kopējo interešu projektu sarakstā Igaunijas-Latvijas un iekšējā Lietuvas tīkla pastiprinājuma klasterī, kas varēs pretendēt uz Eiropas Savienības līdzfinansējumu Eiropas savienošanas instrumenta programmas ietvaros.

2018.gada sākumā abiem projektam ir veikts sākotnējais ietekmes uz vidi novērtējums un 2018.gadā 5.martā Valsts vides dienesta Valmieras reģionālā vides pārvalde pieņēma lēmumu par ietekmes uz vidi nepiemērošanu abām minētām līnijām.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija trešdien, 11.jūlijā, plkst.13 rīkos uzklausīšanas sanāksmi par "Augstsprieguma tīkla" iesniegto elektroenerģijas pārvades sistēmas attīstības 10 gadu plānu. Uzklausīšanas sanāksme notiks Ūnijas ielā 45, Rīgā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt