Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Vai iespējams distancēties Tērbatas ielā?

Panorāma

Mācības sākumskolā 1.septembrī plāno klātienē

Valsts palielina līdzdalību Inčukalna gāzes krātuves apsaimniekotājā

«Augstsprieguma tīkls» iegādājies vēl «Conexus» akcijas; valsts iegūst kontroli uzņēmumā

AS “Augstsprieguma tīkls”, izpildot valdības uzdevumu, ir noslēdzis darījumu ar  “Gazprom” par 34,10% gāzes pārvades operatora “Conexus Baltic Grid” akciju iegādi, tādējādi palielinot kontroli sabiedrībā līdz 68,46%, paziņojumā medijiem informēja Ekonomikas ministrija.  

“Līdz ar šo darījumu tiek nodrošināta valsts pilnīga kontrole par gāzes pārvades sistēmu valstī, veicinot valsts enerģētiskās drošības stiprināšanu un sekmējot turpmāko gāzes sistēmas attīstību atbilstoši noteiktajiem enerģētikas politikas mērķiem,” paziņojumā norādīja ministrija.

Atbilstoši izmaiņām akcionāru struktūrā turpmāku AS “Conexus Baltic Grid” pārvaldību AS “Augstsprieguma tīkls” nodrošinās kopā ar “MM Infrastructure Investments Europe Limited”, kuram pieder 29,06%, un pārējie akcionāri, kuriem kopā pieder 2,48%.

"Gazprom" pērn decembra beigās rīkoja izsoli, piedāvājot ikvienam interesentam iegādāties Krievijas koncernam piederošās "Conexus" akcijas ar izsoles sākumcenu 79 miljoni eiro. Latvija šajā izsolē nepiedalījās.

Lai arī joprojām nav zināms "Gazprom" rīkotās izsoles rezultāts, iespējams, tajā tika atrasts potenciālais "Conexus" akciju pircējs, jo šā gada sākumā atbilstoši Enerģētikas likumam "Gazprom" vērsās pie Latvijas valdības, lai noskaidrotu, vai Latvija izmantos vai neizmantos akciju pirmpirkuma tiesības.

EM veica potenciālā darījuma izvērtējumu un secināja, ka kontroles iegūšana uzņēmumā "Conexus" atbilst valsts ilgtermiņa interesēm, tāpēc valdībai tika piedāvāts pieņemt lēmumu, ka Latvija izmantos "Gazprom" piederošo "Conexus" akciju pirmpirkuma tiesības.

Gala lēmumu valdība pieņēma maijā.

Ekonomikas ministrijas Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktors Edijs Šaicāns LTV “Panorāmai” sacīja, ka pašlaik darījuma summa un finansiālā puse netiek atklāta, ņemot vērā arī otras puses intereses.  

Jautāts, vai šis darījums valstij bija izdevīgs, viņš norādīja, ka lēmums par akciju pirmpirkuma tiesību izmantošanu pieņems, izvērtējot visus apstākļus un valsts intereses.

Šaicāns sacīja, ka uzņēmumam ir svarīga loma enerģētikas nozarē, un, saņemot piedāvājumu no pārdevēja, valsts izvērtēja trīs aspektus – iegūstot kontroli pār uzņēmumu, valsts kāpina enerģētikas drošību, un tas atbilst enerģētikas politikas mērķiem, un valsts iegūst ekonomiski vērtīgas akcijas.

Vai nākotnē akcijas varētu arī pārdot, būtu jālemj valdībai, un pašlaik šādu lēmumu nav, norādīja Šaicāns.

KONTEKSTS:

"Conexus" ir dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas uzņēmums, kas izveidots pēc dabasgāzes tirgus monopoluzņēmuma "Latvijas gāze" sadales, nodalot no tā gāzes pārvades un uzglabāšanas infrastruktūru, tostarp Inčukalna pazemes gāzes krātuvi. Enerģētikas likumā noteikts, ka gāzes tirgus liberalizācijā līdz 2017.gada 31. decembrim "Conexus" ir jābūt juridiski neatkarīgam no dabasgāzes apgādes komersantiem, kas nodarbojas ar dabasgāzes tirdzniecību un sadali.

2017. gada decembra vidū AS "Augstsprieguma tīkls" noslēdza darījumu ar Vācijas enerģētikas uzņēmumu "Uniper Ruhrgas International GmbH” par tam piederošo 18,31% "Conexus" akciju iegādi. Neilgi pēc tam "Augstsprieguma tīkls" nopirka arī SIA "Itera Latvija" piederošās 16,05% "Conexus" kapitāldaļas.  Tādējādi Latvijas valstij kopumā piederēja 34,36% "Conexus" akciju. Par tām "Augstsprieguma tīkls" samaksājis vairāk nekā 57 miljonus eiro.  

SPRK 2018. gada rudenī sertificēja Inčukalna dabasgāzes krātuves operatoru "Conexus" ar nosacījumu, ka līdz 2019. gada beigām tiks novērsti interešu konflikta riski, ko rada divu akcionāru atrašanās gan pārvades operatora, gan gāzes tirgotāja "Latvijas gāze" īpašnieku vidū. "Conexus" solījis meklēt juridiskus risinājumus, kā interešu konflikta riskus novērst.

To, ka gāzes pārvades uzņēmumiem jābūt neatkarīgiem no gāzes tirgotājiem, nosaka Eiropas Savienības (ES) prasības un Enerģētikas likums. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt