Sadaļas Sadaļas

Augstākais nodokļu parādnieku īpatsvars – mēbeļu ražošanā un sabiedriskajā ēdināšanā

Aptuveni piektajai daļai Latvijas uzņēmumu nodokļu parāds pārsniedz 150 eiro. Atšķiras nemaksātāju īpatsvars dažādās nozarēs. Tā ēdināšanas pakalpojumu nozarē teju trešdaļai uzņēmumu nodokļu parāds ir jau pēdējos sešus mēnešus pēc kārtas. Tikmēr lauksaimniecībā tādi ir vien nepilni 3% no visiem nozares uzņēmumiem, liecina "Lursoft" pētījums.

Uzņēmumu kopējais nodokļu parāds sasniedz 611,74 miljonus eiro, un parādnieku rindās atrodami vairāk nekā 39 tūkstoši uzņēmumi. Tādējādi

nodokļu maksāšanas disciplīnas problēmas ir piektdaļai Latvijas uzņēmumu.

"Lursoft" iepriekš veiktajā pētījumā par ēdināšanas nozari atklāja, ka 47% ēdināšanas sektorā strādājošo uzņēmumu pēdējā pusgada laikā bijis nodokļu parāds. Raugoties nodokļu parādnieku īpatsvaru pret nozarē reģistrēto uzņēmumu skaitu, secināms, ka ēdināšanas nozarē ir viena no sliktākajām nodokļu nomaksas disciplīnām.

Vēl sliktāk ar nodokļu nomaksu sokas vien mēbeļu ražotājiem, starp kuriem nodokļu parāds pēdējā pusgada laikā reģistrēts 46,96% uzņēmumu. Balstoties uz VID sniegtajiem datiem, "Lursoft" aprēķinājis, ka ceturtā daļa no mēbeļu ražotājiem nodokļu parādnieku sarakstos atrodami jau sešus mēnešus pēc kārtas, savukārt nozares nodokļu parāda summa pēdējā pusgada laikā saglabājusies nemainīga – aptuveni 3,7 miljoni eiro.

Teju tikpat liels nodokļu parādnieku īpatsvars ir ēdināšanas pakalpojumu nozarē, kur pēdējo sešu mēnešu periodā nodokļu parāds, kas sasniedz vismaz 150 eiro, bijis 46,39% nozarē strādājošo. Raugoties uz parādnieku skaita dinamiku, novērojams, ka pavasara mēnešos to skaits nedaudz pieaudzis. Proti, maijā, salīdzinot ar aizvadītā gada decembri, ēdināšanas nozarē bijis par 6,88% nodokļu parādnieku vairāk, savukārt kopējā parāda summa šajā periodā augusi par 8,13%, maijā sasniedzot 28,85 miljonus eiro.

Vēl bez sarakstā minētajām piecām nozarēm, kurās pēdējā pusgada laikā bijis visaugstākais nodokļu parādnieku īpatsvars, izkristalizējušās trīs nozares, kurās nodokļu parādnieku īpatsvars pārsniedzis 40%. Tie ir neklasificētu iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražotāji, ēku būvnieki un nespecializēto būvdarbu veicēji.

No nosauktajām nozarēm visstraujāk nodokļu parāda apjoms audzis neklasificētu iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražotājiem. "Lursoft" aprēķinājis, ka šīs nozares parāds pēdējo sešu mēnešu laikā palielinājies par 18,35%, sasniedzot 1,82 miljonus eiro. Kopumā nozarē reģistrēti 296 uzņēmumi.

Nozares, kurās pēdējā pusgada laikā bijis visaugstākais nodokļu parādnieku īpatsvars:

  1. Mēbeļu ražošana: 46,96% (nozarē reģistrēti 1003 uzņēmumi);
  2. Ēdināšanas pakalpojumi: 46,39% (nozarē reģistrēti 4622 uzņēmumi);
  3. Apsardzes pakalpojumi un izmeklēšana: 44,44% (nozarē reģistrēts 801 uzņēmums);
  4. Gatavo metālizstrādājumu ražošana, izņemot mašīnas un iekārtas: 43,43% (nozarē reģistrēti 1400 uzņēmumi):
  5. Koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošana, izņemot mēbeles; salmu un pīto izstrādājumu ražošana: 42,84% (nozarē reģistrēti 2465 uzņēmumi).

Šajā statistikā iekļauti uzņēmumi, kuru nodokļu parāds pārsniedz 150 eiro, un nozares, kurās strādā vismaz 100 uzņēmumi. Pētījumā izmantoti dati par laika periodu no 2018. gada 7. decembra līdz 2019. gada 7. maijam.

Tāpat pētījuma dati parāda, ka neklasificēto iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošana nebūt neierindojas pirmajā vietā pēc nodokļu parāda summas pieauguma pēdējā pusgada laikā. "Lursoft" aprēķinājis, ka

visstraujākais nodokļu parāda pieaugums bijis nozarei, kas apvieno darbaspēka meklēšanu un nodrošināšanu ar personālu.

Nozarē reģistrēts 561 uzņēmums, no tiem 176 uzņēmumiem pēdējā pusgada laikā bijis nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro. Šajā periodā parāda apmērs audzis par 42,19%, aizvadītajā mēnesī nodokļu parāda kospummai sasniedzot jau 2,97 miljonus eiro.

Tikmēr radio un televīzijas programmu izstrādes un apraides sfērā nodokļu parāda apmērs bijis daudzkārt mazāks nekā uzņēmumiem, kas nodarbojas ar darbaspēka meklēšanu, taču tā kopējais pieaugums pēdējā pusgada periodā tik un tā uzrādījis ievērojamu pieaugumu. Pirms sešiem mēnešiem šajā nozarē strādājošie komersanti VID administrētajos nodokļos parādā bija 110,07 tūkstošus eiro, bet patlaban to parāds jau sasniedzis 154 tūkstošus eiro.

Teju tikpat augsts nodokļu parāda pieaugums vērojams uzņēmumiem, kas nodarbojas ar cita veida ražošanu. Tie ir gan juvelierizstrādājumu, bižutērijas, gan arī mūzikas instrumentu, sporta preču, rotaļlietu un spēļu ražošanu. Sešu mēnešu laikā šo 685 uzņēmumu nodokļu parādu audzis līdz 719,98 tūkstošiem eiro.

Nozares, kurās 6 mēnešu laikā visstraujāk pieaudzis nodokļu parāds:

  1. Darbaspēka meklēšana un nodrošināšana ar personālu: +42,19%
  2. Radio un televīzijas programmu izstrāde un apraide: +39,91%
  3. Cita veida ražošana: +37,79%
  4. Telekomunikācija: +25,37%
  5. Citi profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi: +20,77%

"Lursoft" min arī pozitīvus piemērus, kur vairāku nozaru kopējais nodokļu apjoms pēdējā pusgada laikā sarucis. Tādi ir datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražotāji. Sešu mēnešu laikā nozares nodokļu parāds sarucis no 501 tūkstošiem eiro līdz 382 tūkstošiem eiro, kas ir samazinājums par 23,74%. Līdzīgs rezultāts ir arī dzērienu ražotājiem, kuri nodokļos parādā pirms sešiem mēnešiem bija 1,14 miljonus eiro, bet tagad to parāda apjoms sarucis līdz 886,05 tūkstošiem eiro.

Vislielākais nodokļu parāds patlaban reģistrēts vairumtirdzniecības nozarē.

No teju 12,6 tūkstošiem nozarē reģistrēto uzņēmumu nodokļu parāds pēdējā mēnesī reģistrēts 3333 komersantiem. To kopējais parāds sasniedzis 125,80 miljonus eiro. Pēdējā pusgada laikā nozares nodokļu parāda apjoms audzis par 12,78%.

Otro vietu pēc kopējā nodokļu parāda apjoma ieņem  uzglabāšanas un transporta palīgdarbību nozare, kurā strādājošo uzņēmumu nodokļu parāds sasniedzis 47,58 miljonus eiro, savukārt no 19,27 tūkstošiem mazumtirdzniecībā reģistrēto uzņēmumu nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro, reģistrēts ceturtajai daļai un to kopējā parāda summa veido 40,86 miljonus eiro.

Tajā pašā laikā lielākais nodokļu parāds uz vienu parādnieku fiksēts uzņēmumiem, kuri nodarbojas ar atkritumu savākšanu, apstrādi, izvietošanu un materiālu pārstrādi, proti, tie ir 183,89 tūkstoši eiro. Vairāk nekā 100 tūkstošu eiro liels nodokļu parāds uz vienu parādnieku ir arī ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanas nozarē – 108,47 tūkstoši eiro uz vienu uzņēmumu. Šajā nozarē, pēc "Lursoft" datiem, reģistrēti 333 uzņēmumi, no kuriem 114 uzņēmumiem pēdējā pusgada laikā reģistrēts nodokļu parāds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt