Augošo cenu laikā pašvaldībām grūtības uzturēt par ES naudu saceltos objektus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pirms administratīvi teritoriālajām reformām teju katra vietvara centās Eiropas Savienības (ES) finansējumu izmantot sporta haļļu un peldbaseinu būvniecībai. Līdz ar straujo energoresursu cenu kāpumu to uzturēšana gan radījusi pamatīgas galvassāpes. Tomēr vismaz pagaidām neviena no uzrunātajām pašvaldībām neesot gatava kādu no tām kaut vai tikai uz laiku slēgt.

Augošo cenu laikā pašvaldībām grūtības uzturēt par ES naudu saceltos objektus
00:00 / 04:36
Lejuplādēt

Par būtisko energoresursu cenu kāpumu pēdējos mēnešos satrauktas ir ne vien mājsaimniecības, bet arī pašvaldības, kuru pārziņā ir skolas, bērnudārzi un citas iestādes. Tostarp arī energoresursu ietilpīgās sporta būves, piemēram, peldbaseini.

Ādažu novadā aprēķināts, ka peldbaseina uzturēšana mēnesī papildus prasīs 2000 eiro, tāpēc vienu brīdi bijusi pat doma par peldbaseina slēgšanu. Jautājums, ko darīt ar sporta būvēm, aktuāls arī citos novados. 

Ķekavas novadā esot sešas sporta būves, no kurām divi ir peldbaseini – Ķekavā un Daugmalē. Ķekavas novada Izglītības pārvaldes vadītāja Linda Zaķe stāstīja, ka Ķekavas peldbaseina izmaksas līdz šim esot bijušas ap 100 000 eiro gadā, bet, cik liels būs sadārdzinājums, īsti vēl pateikt nevarot.

"Mēs vēl neesam saņēmuši no mūsu pakalpojuma sniedzēja par apkuri un elektrību rēķinus, bet tā, kā tas valstī ir, tā arī mums būs. Reiz divi, droši vien," sprieda Zaķe.

Ķekaviešiem jau esot pieredze, kā samazināt izmaksas. Pandēmijas laikā, kad peldbaseini bija slēgti Covid-19 ierobežojumu dēļ, baseinam tikusi atslēgta apkure un ūdens uzsildīšana. Šoreiz tas gan tiekot pieļauts tikai kā plāns "B".

Iespējams, par baseina apmeklējumu maksa varētu kļūt lielāka, tā pandēmijas laikā tikusi pazemināta.

"Protams, ka pašvaldībai jādomā par plānu "A" un plānu "B", bet, man šķiet, ka pašvaldībai tomēr iespēju robežās jānodrošina iedzīvotājiem šis pakalpojums. Tāpēc pašvaldība noteikti domās, kā segt izdevumus, bet, ja būs šis cenu kāpums, cietēji jau būs mūsu novada iedzīvotāji," norādīja Zaķe.

Arī Bauskas novadā līdztekus desmit skolu sporta zālēm un trīs sporta centriem ir peldbaseins, kura uzturēšanas izmaksas pagājušajā gadā bijušas gandrīz 242 000 eiro. Sporta skolas vadītāja, kas ir baseina apsaimniekotāja, esot kategoriski pret baseina slēgšanu, un apņēmusies iztikt ar piešķirto finansējumu. Tomēr šāds variants atstājot būtisku iespaidu uz visu novadu.

"Sastādot budžetu, visiem tika izdots rīkojums, ka viņi var plānot budžetu iepriekšējā gada līmenī un pieaugums ir attiecināms tikai uz energoresursiem. Tātad šis pieaugums ir ieplānots. Ja mēs šādu budžetu akceptējam, tad mēs to varam sabalansēt, bet mums gandrīz nepaliek nauda nekādiem attīstības projektiem, izņemot to, kas ir iesākts," atzina Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis (Nacionālā apvienība).

Jelgavas novadā peldbaseinu nepaspēja uzbūvēt, bet savu apņemšanos katrā pagastā uzcelt sporta halli līdzšinējais domes priekšsēdētājs īstenojis. Jelgavas novada sporta centra direktors Vladislavs Beitāns norādīja, ka precīzas izmaksas būšot zināmas tikai janvāra beigās, februārī, bet problēmas varētu rasties Līvbērzes un Kalnciema sporta hallēs, kur apkurei tiek izmantota gāze.

"Kas attiecas uz elektrības sadārdzinājumu, problēmas būs ar Sesavas sporta bāzi. Tur vairāk vai mazāk ir tas zemes siltums, un arī vairāk vērsts uz elektrību. Nu pārējās – tad jau redzēs, kā būs," sacīja Jelgavas novada Sporta centra direktors Vladislavs Beitāns.

Beitāns gan kategoriski noraidīja iespēju kādu no sporta hallēm slēgt. "Pilnīgi izslēgts. Tad mēs varam no kaut kā cita atteikties, jo – ko nozīmē aizslēgt durvis? Tas nozīmē marta beigās, aprīlī sākt kapitālo remontu."

Visās uzrunātajās pašvaldībās ar nepacietību gaida valdību veidojošo partiju diskusiju rezultātus par iespējamo atbalstu un cer, ka šī nebūs tā reize, kad viss energokrīzes smagums paliks uz pašvaldību un pašu iedzīvotāju pleciem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti