„Vieglāk izmest būvgružus piepilsētas mežos, bet vecos dīvānus izlikt pie kopējām atkritumu urnām daudzdzīvokļu namu pagalmos un par to atsevišķi nemaksāt”, secina komunālo dienestu speciālisti. Tomēr pie šķirošanas jāpierod un tam arī jādod iespēja.
Lai nāktu pretī iedzīvotājiem, kas dzīvo privātmāju rajonos, kā stāsta Daugavpils Komunālā dienesta vides inženieris Kaspars Laizāns, mikrorajonos tiek veidoti laukumi un izvietotas lielas urnas, kur vismaz divreiz gadā - pavasarī un rudenī - ir iespēja atbrīvoties no liekajiem lielgabarīta atkritumiem. Šobrīd Dienvidlatgalē nopietnākā atkritumu šķirošana notiek lielajā atkritumu poligonā Demenē. SIA "Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācija” vadītājs Aivars Pudāns stāsta, ka te pavisam nesen sāka darboties šķirošanas līnija.
Tieši šodien noslēdzas konkurss par šķirošanas laukuma izveidi, taču Komunālā dienesta vides inženieris Kaspars Laizāns norāda, ka bet priekšā vēl citi darbi, lai reāli varētu īstenot atkritumu šķirošanu.
Aktivizēt šķirošanu liek noteikumi, jo jau ar 2020. gadu 50% no visiem mājsaimniecībās radītajiem atkritumiem ir jāpārstrādā. Un tas nozīmē, ka ar dažādām metodēm jāpanāk, lai pārstrādājamie atkritumi tiktu šķiroti ne tikai veikalos un sabiedriskās ēdināšanas vietās, bet arī mājsaimniecībās.
Ja laukos tas notiek raitāk, lielajās pilsētās atkritumu šķirošana vēl nāk smagnēji, tomēr impulss un iespēja jādod, saka atkritumu apsaimniekošanas speciālisti.
Pilotprojekts par pirmā laukuma izveidi šķirotajiem atkritumiem Daugavpilī tiks īstenots jau tuvāko mēnešu laikā un izmaksās ap 40 tūkstošiem eiro.