Dienas notikumu apskats

Mediķu algu palielināšana varētu tikt iekļauta pagaidu budžetā

Dienas notikumu apskats

ANO ģenerālsekretārs: Klimata izmaiņas jau tagad daudziem ir dzīvības un nāves jautājums

ASV un Ķīna vienojušās par īslaicīgu pamieru tirdzniecības attiecībās

ASV un Ķīnas pamiers «tirdzniecības karā», iespējams, īslaicīgs

Amerikas Savienotās Valstis un Ķīna ir panākušas pamieru savā tirdzniecības karā. Tā vietā, lai no nākamā gada sākuma ieviestu jaunas muitas nodevas Ķīnas precēm, abu pušu pārstāvji 90 dienu laikā centīsies panākt jaunu vienošanos par turpmākajām tirdzniecības attiecībām. Eksperti gan prognozē, ka šī varētu būt tikai laika novilcināšana un galu galā jaunie tarifi tomēr tiks ieviesti. Taču pašlaik panāktā vienošanās jau ir izraisījusi pozitīvu novērtējumu globālajos finanšu tirgos.

Pēc pagājušajā nedēļas nogalē Argentīnā notikušā G20 valstu grupas samita un tikšanās ar Ķīnas prezidentu Si Dziņpinu ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka uz laiku atceļ 1. janvārī plānoto jauno ievedmuitas tarifu ieviešanu Ķīnas precēm.

Līdz šim bija paredzēts ieviest 10 līdz 25% augstas nodevas Ķīnas precēm par kopumā aptuveni 200 miljardiem dolāru. Taču tikšanās laikā panākta vienošanās, ka Ķīnas puse apmaiņā pret nodevu necelšanu apņemas palielināt amerikāņu lauksaimniecības, enerģētikas un rūpniecības produktu iepirkumus. Abu valstu prezidenti arī panākuši vienošanos, ka 90 dienu laikā notiks aktīvas sarunas par strukturālām pārmaiņām Ķīnas īstenotajā politikā, tostarp piespiedu tehnoloģiju pārvietošanā, tirdzniecības noslēpumu zagšanā, kā arī par dažādiem ierobežojumiem beznodevu produktiem.

Kā jau ierasts, Tramps tviterī paziņojis, ka viņa tikšanās ar Ķīnas prezidentu ir bijusi vienreizēja un abu valstu attiecībās ir sperts liels solis uz priekšu. Pēc Trampa vārdiem, ASV atrodas lieliskās pozīcijās, taču arī Ķīnai vienošanās noslēgšanas gadījumā esot gaidāmi ievērojami ieguvumi. Atšķirībā no ASV vadības, Ķīnas ārlietu ministrija norādījusi, ka abas valstis ir uzdevušas ekonomistu komandām pastiprināt sarunas par visu nodevu atcelšanu. Taču oficiālajā paziņojumā nav norādīts, vai ir izvirzīti kādi konkrēti mērķi, turklāt netiek pieminēts arī 90 dienu termiņš.

Rietumu preses izdevumi uz panākto pamieru ASV un Ķīnas tirdzniecības karā gan skatās visai piesardzīgi. Televīzijas sabiedrība CNN uzsver, ka ir uzsākta jauna fāze divu pasaulē lielāko ekonomiku sāncensībā. Savienotajām Valstīm šie trīs mēneši būšot iespēja izpētīt, cik lieliem kompromisiem Ķīna ir gatava nākotnē. Savukārt Ķīnai ir pienācis laiks pārdomāt savas sarunu stratēģijas pamatprincipus, jo laika kļūst arvien mazāk.

Kā intervijā televīzijas kanālam CNBC norādījis Stratēģisko un Starptautisko pētījumu centra pārstāvis Skots Kenedijs, tā vietā, lai gaidītu 90 dienu termiņu, lielāka uzmanība būtu jāpievērš kādam citam datumam jau šī mēneša vidū:

"Ir jāpievērš uzmanība 18. decembrim, kad Ķīna atzīmē 40. gadskārtu kopš slavenā 1978. gada trešā plēnuma, kad tika aizsāktas ekonomiskās reformas. Ja šis datums vai nedēļa paies bez jebkādiem lieliem un nozīmīgiem paziņojumiem, tad mēs skaidri zināsim, ka šī nebūs iespēja mainīt Ķīnas ekonomikas un rūpniecības politikas virzienu. Un, visticamāk, mēs februāra beigās atgriezīsimies turpat, kur esam pašlaik."

Kā uzsver Skots Kenedijs, ir ļoti liela iespēja, ka pēc 90 dienu ilgā termiņa muitas nodevu cīņa uzbangos ar jaunu sparu.

Taču pašlaik ziņa par pamieru ASV un Ķīnas saspīlējumā ir radījusi optimismu finanšu tirgos, kuri piedzīvojuši ievērojamu kāpumu. Cerot uz jauna ASV un Ķīnas tirdzniecības līguma noslēgšanu un iespējamo globālās ekonomiskās izaugsmes izrāvienu, kāpuši ir biržu indeksi gan Āzijā, gan Eiropā, gan ASV, palielinājušās arī naftas un vara cenas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti