Astoņu zinātnisko izgudrojumu komercializēšanai atvēl 2,1 miljonu eiro

Latvijas Investīciju attīstības aģentūra (LIAA) šopavasar atbalstījusi finansējuma 2,1 miljona eiro apmērā piešķiršanu zinātnisko izgudrojumu komercializēšanai, informē LIAA.

Atbalsts piešķirts astoņu dažādu jomu projektiem (katrs saņēma atbalstu aptuveni 275 000 eiro apmērā):

  • Rīgas Tehniskās universitātes projektiem "Farmācijas nozares notekūdeņu attīrīšana" un "Dabisks termoiepakojums";
  • Elektronikas un datorzinātņu institūta zinātnieku projektiem "Ultra platjoslu impulsu radara sensors" un "3D formu jūtīgs audums";
  • Organiskās sintēzes institūta projektam "Jaunas zāles demences un epilepsijas ārstēšanai";
  • Latvijas Universitātes projektam "Kaskadējama EPMS sūkņu uz patstāvīgiem magnētiem ar stabilizētiem parametriem komercializēšana";
  • Rīgas Stradiņa universitātes projektam "Ģenētiskais tests neauglības iemeslu noteikšanai";
  • Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta projektam "Termoelektriskais starojuma sensors".

LIAA atzīmē, ka finansējuma piešķiršana ir būtisks solis tehnoloģiju pārneses procesā, kura mērķis ir panākt, ka zinātnisko institūciju pētījumu rezultāti tiek īstenoti kādā praktiski, komerciāli pielietojamā veidā – mašīnā, iekārtā, instrumentā vai to detaļā.

Zinātnieku komandas pieejamo finansējumu varēs izmantot rūpniecisko pētījumu veikšanai, eksperimentālām izstrādnēm, dalībai starptautiskās izstādēs, konferencēs, individuālām vizītēm, kā arī citiem pasākumiem ar mērķi atrast un uzrunāt potenciālos klientus.

Tāpat finansējums izmantojams rūpniecisko īpašumtiesību nostiprināšanai — izgudrojuma patentu pieteikumu sagatavošanai, reģistrācijai un uzturēšanai, komercializācijas piedāvājuma sagatavošanai un ekspertu piesaistei licences līgumu un citu intelektuālā īpašuma nodošanas līgumu sagatavošanai.

LIAA atzīmē, ka tā iesniegto projektu izvērtēšanai piesaistīja augsti kvalificētus ārvalstu ekspertus ar lielu pieredzi tehnoloģiju pārnesē un jaunu produktu komercializēšanā, kā arī izveidoja  vērtēšanas komisiju, kuras sastāvā ietilpa gan viedokļu līderi no Latvijas Zinātnes padomes un Latvijas Zinātņu akadēmijas, gan pārstāvji no Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un dažādu nozaru ministrijām.

Projektu īstenošanas laikā LIAA turpinās sadarboties ar projektu iesniedzējiem gan konsultējot un ar dažādiem instrumentiem atbalstot apstiprināto projektu zinātnieku komandas, gan uzraugot projektu īstenošanas progresu.

Kopumā uz atbalstu pētniecības rezultātu komercializācijai pirmajā uzsaukumā, kas norisinājās no 2017.gada 19.aprīļa līdz 19.maijam, LIAA iesniegti 40 projekti.

Otrajā uzsaukumā – no 2017.gada 1.novembra līdz 30.novembrim – iesniegti 66 projektu pieteikumi, no tiem atlasīti 30, kam piešķirs finansējumu tehniski ekonomiskās priekšizpētes un komercializācijas stratēģijas izstrādei.

Otrā uzsaukuma projekti ar vislielāko komercializēšanas potenciālu, kas katrs saņems papildu finansējumu 275 000 eiro apmērā, tiks paziņoti šā gada rudenī.

Atbalsts zinātniekiem tiek piešķirts LIAA īstenotā un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansētā projekta "Tehnoloģiju pārneses programmā", kura mērķis ir attīstīt nepieciešamo pētniecības rezultātu komercializācijas kompetenci zinātniskajās institūcijās, kā arī veicināt pētniecības rezultātu komercializāciju Latvijā un ārvalstīs, norāda LIAA.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti