Panorāma

Panorāma

Panorāma

Vēlas izmaiņas arī Saeimas prezidijā un komisijā

A. Ašeradena vadītās ministrijas iepirkumos uzvar «Vienotības» biedres firma

Ašeradena vadītās ministrijas iepirkumos uzvar «Vienotības» biedres firma

Pēc Saeimas vēlēšanām divos Ekonomikas ministrijas (EM) publiskajos iepirkumos uzvarējusi kompānija, kuras vienīgā īpašniece ir "Jaunās Vienotības" kampaņas vadītāja Inese Andersone. Gan viņa, gan ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens noliedz, ka uzvaras konkursos Andersones pārstāvētajai kompānijai nodrošinājusi partijiskā piederība. Vienlaikus ministrs atzīst, ka šī ir "nepatīkama situācija".

"Vienotības" valdes priekšsēdētāja Arvila Ašeradena vadītā EM aprīlī izsludināja konkursu uz iepirkumu par principa "Konsultē vispirms" novērtēšanu valsts pārvaldē. Toreiz ministrija prognozēja, ka līgumcena varētu būt 185 900 eiro. Trīs pretendenti iesniedza piedāvājumus, kas ir tuvu šai summai, savukārt SIA "GatewayBaltic" kopā ar kompāniju "Lejiņa un Šleiers" piedāvāja darbu veikt par krietni zemāku cenu – 138 900 eiro, kas ļāva konkursā uzvarēt. "GatewayBaltic" tikko jau bija ieguvusi arī 28 000 eiro vērtu EM iepirkumu par jaunuzņēmumu vides vērtēšanu.

"GatewayBaltic" vienīgā īpašniece ir Inese Andersone – "Vienotības" biedre, Rīgas domes deputāte un "Jaunās Vienotības" Saeimas vēlēšanu kampaņas vadītāja. 

"Es šajā lietā neesmu iesaistījies. Es esmu pārrunājis šo jautājumu ar valsts sekretāru, es esmu teicis, ka šī ir viena nepatīkama situācija, bet ministrija pati ir pieņēmusi lēmumu par iepirkumu," skaidroja Ašeradens. Taujāts, vai viņš par šiem iepirkumiem runājis ar Andersoni, ministrs atbildēja: "Nē, ar Inesi Andersoni es par šiem iepirkumiem neesmu runājis."

Tikmēr Andersone norāda: "Tajā brīdī, kad es pieņēmu aicinājumu vadīt "Jaunās Vienotības" kampaņu, es viņam [Ašeradenam] teicu, ka ir tāda lieta. Viņš par to nezināja. Par to es viņu informēju."

Andersone, kura pašlaik Rīgas domnieka mandātu nolikusi uz bērna kopšanas atvaļinājuma laiku, sava uzņēmuma vadīšanu jau trīs gadus esot uzticējusi darbiniekiem, kaut pati saglabājusi valdes priekšsēdētājas amatu. Piedalīties partijas biedra vadītās ministrijas iepirkumos neesot viņas lēmums.

"Protams, es saprotu, ka Ašeradens ir "Vienotības" partijas vadītājs, un es tajā aktīvi darbojos, bet uzņēmums skatās no sava uzņēmuma viedokļa, un tāds bija viņu lēmums," skaidroja Andersone.

EM norāda, ka iepirkumi bijuši vajadzīgi, lai ministrijas darbam iegūtu vērtējumu no malas. "GatewayBaltic" piedāvājums abos gadījumos bijis labākais tieši zemās cenas dēļ.

"Mums pat teorētiski bija pamats noraidīt pretendentu par pārāk zemu cenu. Bet tāpēc mēs pievērsām papildu uzmanību un pārliecinājāmies, ka tā cena nav neatbilstoši zema," sacīja EM valsts sekretārs Ēriks Eglītis.

Vaicāts, vai izjutis spiedienu no politiķiem, ka vajadzētu izvēlēties tieši šo pretendentu, EM valsts sekretārs norādīja: "Es esmu izjutis spiedienu pretējā virzienā, jo mums patiesībā bija diskusija par to, kā tas varētu izskatīties publiski. Rezultāts ir tāds, kāds viņš ir. Man kā ministrijas saimnieciskajam vadītājam ir jāpieņem saimnieciski pamatots lēmums. Es viņu esmu šajā gadījumā pieņēmis."

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs norāda, ka pašvaldību deputātiem likums neliedz piedalīties ministriju publiskajos iepirkumos. Vienlaikus birojs uzsver, ka pievērsīs uzmanību jebkurai informācijai par iespējamiem pārkāpumiem valsts amatpersonu darbībā.

12 komentāri
Anonīms lietotājs 17890
Cik saprotu, tad nav pārkāpts ne konkursa nolikums, ne arī tur ir interešu konflikts - tas nozīmē, ka viss ir kārtībā. Par ko cepiens?
Anonīms lietotājs 17890
Ašerādens atzina, ka nav labi, jo apzinās, ka Jums līdzīgie sāks izplatīt stāstiņus par shēmām :)
Anonīms lietotājs 22483
Apzinos, ka tā ir mana problēma. Baidos, ka ne tikai mana, bet arī citu, kas balsoja vai varētu kādās nākotnes vēlēšanās apsvērt iespēju balsot par šo partiju. Par JV, Ašerādena un Andersones problēmu tā kļūs citās vēlēšanās. Tiem JV biedriem, kas cierē uz vietu nākamajā Eiropas Parlamenta sasaukumā, ir pamats nervozēt un "sist" Andersoni ar Ašerādenu. Turklāt pats Ašerādens lieliski saprot, ka labi nav. Viņš pats to ir atzinis. Paliek Andersone, kas uzskata, ka viss bumbās. Pētīt par 100iem tūkstošiem savas partijas pārvaldītu ministriju darbu esot pilnīgi ok.
Anonīms lietotājs 17890
Jā, Jums ir problēma. Bet tā ir Jūsu problēma. :)))
Anonīms lietotājs 22483
Es nevienā brīdī neapstrīdu konkursa rezultātus. Man ir problēma ar partijas un tās biedru izpratni par ētiku un reputāciju.
Anonīms lietotājs 22483
Formāli tas varbūt nav pārkāpums, bet mums ir pamats aizdomām, rūgtumam un vilšanās sajūtai. Tāpatiņ arī ... šis uzņēmums, kas kaut ko pēta par šādām summām... kā tur ir ar algām, ja 2017. gadā sociālajā nodoklī nomaksāti 60 000, no kuriem apmēram 18 000 jeb turpat 1/3 par Andersoni pašu. Tad kas tur notiek? Tas ir slave camp kaut kāds, kur rūķi rukā par minimālo. Aplokšņu uzņēmums? Vai darbinieki piespiesti sareģistrēties par mikrām? Ja tu ej politikā, esi gatavs, ka tu būsi zem lupas. Ja tu esi kristālskaidrs un dzidrs, nu, nepiedalies to ministriju iepirkumos, kuras vada tavi partijas biedri, jo tas gluži vienkārši raisa aizdomas par negodīgumu un shēmām. Un politikā, vismaz tai elektorāta segmentā, ko uzrunā JV, reputācijai ir nozīme. Saeimas vēlēšanās es pēc ļoti garām pārdomām nobalsoju par JV un cerēju, ka neatkārtosies iepriekšējo vēlēšanu paģiru sajūta. Diemžēl atkārtojās. Andersone par to parūpējās. Andersone = new Āboltiņa?
Anonīms lietotājs 17890
Nekas no minētā neliecina ne par konkursa nolikuma pārkāpumiem, ne par interešu konfliktu. Tā jau jebkuru godīgu uzvaru konkursā var apstrīdēt ar nepierādītāmām spekulācijām par shēmām :)
Anonīms lietotājs 22483
Protams, rodas arī jautājums, vai tiešām šāds pētījums vispār ir vajadzīgs, vai attiecīgās iniciatīvas lietderību nevar novērtēt tā pati Valsts kontrole. Un vai tas tiešām maksā tik daudz? Kas ir tās pozīcijas, kas sastāda tād summu? Es domāju, šo pētījumu vajadzētu paturēt redzes lokā un uzstāt uz to, lai rezultāti būtu publiski pieejami. Mani, piemēram, ļoti interesē 130 000 eiro vērts pētījums par kaut kāda virtuāla, nesaistoša manifesta efektivitāti dzīvē. Turpat blakus viņiem tiešām respektabli audita uzņēmumi ir veikuši pētījumus par nieka 19 000, 30 000... Tā ka ... piedodiet, bet šis izskatās pēc shēmas un otkata ziedojumu veidā JV kampaņai. Nepatīkami, protams, jo viņiem izdevās iestāstīt, ka ir attīrījušies un mainījušies, un pieauguši un kādi vēl tik ne.
Anonīms lietotājs 22483
Cepiens par to, ka tādas mēdz būt shēmas, kā sadalīt valsts un ministriju naudu savējiem un daļu novirzīt kā ziedojumu vēlēšanu kampaņām. Vai vismaz ļaut savējiem nopelnīt visādos iepirkumos, jo savējiem konkursā tomēr uzvarēt vieglāk ar informāciju, kas konkurentiem nav pieejama. Varbūt tas nav tāds gadījums, varbūt, ka viņi ir godīgi cilvēki, varbūt Andersonei un Ašerādenam var ticēt, ka nekas nav bijis sarunāts, BET šodien savā twitterī Andersone saka, ka viņa savā uzņēmumā aktīvi nedarbojoties jau 3 gadus. Ieejam amatpersonu deklarācijās .... un 2017. gadā viņa no šī uzņēmuma saņēmusi divdiendes (ok) UN arī algu (2x 19 000 jeb virs 3000 mēnesī uz rokas). Tad kas tas ir? Vai nu viņa tomēr tad ir diezgan nopietni strādājusi tai savā firmā vēl pagājušajā gadā, ja reiz saņēmusi tur krietnu algu. Vai arī shēmojusi ar maksājumiem caur to, skaitot sev fiktīvu algu, lai ir sociālās iemaksas tai pašai pensijai, māmiņalgai utt. Nu, met tas ēnu!
Ilze Smilga
Tas mani nepārsteidz!!! taisni "pasaku zeme"Un viss ir kārtībā .Vai kāds, izņemot valsts amatpersonas , tēlo, ka tam tic?
Anonīms lietotājs 22483
Tas izskaidro dāsno *20 000 EUR* Andersones ziedojumu Vienotībai pirms vēlēšanām, jo šāds ziedojums ir stipri pāri viņas rocībai (vismaz oficiāli zināmajai). Principā tas varētu būt arī ekonomikas ministrijas līdzekļu izlietojums ministra partijas priekšvēlēšanu kampaņas finansēšanai, piesedzoties ar dīvainu konkursu.
Zigfrida Kalatrida
:) ""Es šajā lietā neesmu iesaistījies." - ne vinovataja ja ... ne vinovataja !!! - Vot, kumedinji buutu, ja kaada "sskanjas" naudas torbochka buutu uzvareejuse :) .... Nu, un " EM valsts sekretārs norādīja: "Es esmu izjutis spiedienu pretējā virzienā ..." :DDD
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti