Panorāma

Panorāma

Panorāma

Vēlas izmaiņas arī Saeimas prezidijā un komisijā

A. Ašeradena vadītās ministrijas iepirkumos uzvar «Vienotības» biedres firma

Ašeradena vadītās ministrijas iepirkumos uzvar «Vienotības» biedres firma

Pēc Saeimas vēlēšanām divos Ekonomikas ministrijas (EM) publiskajos iepirkumos uzvarējusi kompānija, kuras vienīgā īpašniece ir "Jaunās Vienotības" kampaņas vadītāja Inese Andersone. Gan viņa, gan ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens noliedz, ka uzvaras konkursos Andersones pārstāvētajai kompānijai nodrošinājusi partijiskā piederība. Vienlaikus ministrs atzīst, ka šī ir "nepatīkama situācija".

"Vienotības" valdes priekšsēdētāja Arvila Ašeradena vadītā EM aprīlī izsludināja konkursu uz iepirkumu par principa "Konsultē vispirms" novērtēšanu valsts pārvaldē. Toreiz ministrija prognozēja, ka līgumcena varētu būt 185 900 eiro. Trīs pretendenti iesniedza piedāvājumus, kas ir tuvu šai summai, savukārt SIA "GatewayBaltic" kopā ar kompāniju "Lejiņa un Šleiers" piedāvāja darbu veikt par krietni zemāku cenu – 138 900 eiro, kas ļāva konkursā uzvarēt. "GatewayBaltic" tikko jau bija ieguvusi arī 28 000 eiro vērtu EM iepirkumu par jaunuzņēmumu vides vērtēšanu.

"GatewayBaltic" vienīgā īpašniece ir Inese Andersone – "Vienotības" biedre, Rīgas domes deputāte un "Jaunās Vienotības" Saeimas vēlēšanu kampaņas vadītāja. 

"Es šajā lietā neesmu iesaistījies. Es esmu pārrunājis šo jautājumu ar valsts sekretāru, es esmu teicis, ka šī ir viena nepatīkama situācija, bet ministrija pati ir pieņēmusi lēmumu par iepirkumu," skaidroja Ašeradens. Taujāts, vai viņš par šiem iepirkumiem runājis ar Andersoni, ministrs atbildēja: "Nē, ar Inesi Andersoni es par šiem iepirkumiem neesmu runājis."

Tikmēr Andersone norāda: "Tajā brīdī, kad es pieņēmu aicinājumu vadīt "Jaunās Vienotības" kampaņu, es viņam [Ašeradenam] teicu, ka ir tāda lieta. Viņš par to nezināja. Par to es viņu informēju."

Andersone, kura pašlaik Rīgas domnieka mandātu nolikusi uz bērna kopšanas atvaļinājuma laiku, sava uzņēmuma vadīšanu jau trīs gadus esot uzticējusi darbiniekiem, kaut pati saglabājusi valdes priekšsēdētājas amatu. Piedalīties partijas biedra vadītās ministrijas iepirkumos neesot viņas lēmums.

"Protams, es saprotu, ka Ašeradens ir "Vienotības" partijas vadītājs, un es tajā aktīvi darbojos, bet uzņēmums skatās no sava uzņēmuma viedokļa, un tāds bija viņu lēmums," skaidroja Andersone.

EM norāda, ka iepirkumi bijuši vajadzīgi, lai ministrijas darbam iegūtu vērtējumu no malas. "GatewayBaltic" piedāvājums abos gadījumos bijis labākais tieši zemās cenas dēļ.

"Mums pat teorētiski bija pamats noraidīt pretendentu par pārāk zemu cenu. Bet tāpēc mēs pievērsām papildu uzmanību un pārliecinājāmies, ka tā cena nav neatbilstoši zema," sacīja EM valsts sekretārs Ēriks Eglītis.

Vaicāts, vai izjutis spiedienu no politiķiem, ka vajadzētu izvēlēties tieši šo pretendentu, EM valsts sekretārs norādīja: "Es esmu izjutis spiedienu pretējā virzienā, jo mums patiesībā bija diskusija par to, kā tas varētu izskatīties publiski. Rezultāts ir tāds, kāds viņš ir. Man kā ministrijas saimnieciskajam vadītājam ir jāpieņem saimnieciski pamatots lēmums. Es viņu esmu šajā gadījumā pieņēmis."

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs norāda, ka pašvaldību deputātiem likums neliedz piedalīties ministriju publiskajos iepirkumos. Vienlaikus birojs uzsver, ka pievērsīs uzmanību jebkurai informācijai par iespējamiem pārkāpumiem valsts amatpersonu darbībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti