Ar atsevišķiem nosacījumiem varētu ļaut atlikt «Metalurga» kredītmaksājumus valstij

Lai valsts piekristu AS "KVV Liepājas metalurgs" kavētā 2,7 miljonu eiro maksājuma atlikšanai uz diviem gadiem, uzņēmumam ir jāiesniedz apliecinājums, ka tā māteskompānija veiks finanšu ieguldījumus, kā arī jāiesniedz valdībai bankas garantija ar termiņu līdz 2017.gada 31.janvārim par atliktā maksājuma segšanu, otrdien, 12. janvārī, pēc valdības sēdes informēja Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš.

Uzņēmuma atbildi valdība sagaida līdz nākamajai nedēļai, bet bankas garantiju - līdz janvāra nogalei. 

Āboliņš atteicās minēt konkrētas summu, kāda uzņēmuma mātes kompānijai jāiegulda "KVV Liepājas metalurgā".

Ja uzņēmums izpildīs šos nosacījumus, tad maksājumu grafiks valstij varētu tikt pārskatīts, bet tas vēl ir sarunu jautājums, sacīja Valsts kases pārvaldnieks.

Viņš piebilda, ka par pērn neveikto maksājumu tiek rēķināta soda nauda, kas ir 0,1% dienā no maksājamās summas.

Āboliņš uzsvēra, ka pagaidām esot runa tikai par pērn veicamo maksājumu 2,7 miljonu eiro apmērā, bet par šogad veicamo maksājumu uzņēmums nav izteicis lūgumu to atlikt.

“Uzņēmums ir iesniedzis biznesa plānu. Tas paredz būtiskus nosacījumus – īpašnieku ieguldījumus. Lai mēs pieņemtu lēmumu par maksājumu pārskatīšanu, nepieciešama garantija, ka tie tiek veikti. Otra lieta – jebkādi atliktie maksājumi, tiem jābūt nodrošinātiem ar bankas garantiju. Šie ir pamatnosacījumi kas šodien tika formulēti valdībā,” skaidroja Āboliņš.

Kā pēc valdības sēdes norādīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma ("Vienotība"), ir ļoti svarīgi, lai uzņēmums turpinātu strādāt, un valstij esot svarīgi nezaudēt summu, kas jau ir ieguldīta. "Pozitīvā ziņa ir, ka krāsns kuras un uzņēmums izrāda interesi turpināt ražošanu," teica Straujuma.

Straujuma atgādināja, ka metalurģijas nozarē visā Eiropā patlaban ir problēmas un tāpēc valsts izrādot zināmu pretimnākšanu, taču, nodrošinot, lai valsts nezaudētu līdzekļus.

Valdības vadītāja arī atzina, ka valdība objektīvi saprot visai sarežģīto situāciju metalurģijas nozarē un ir ieinteresēta, lai uzņēmums turpinātu darbu.

“Mums ir svarīgi, lai “Metalurgs” turpinātu darbu un būtu darbavietas,” sacīja Straujuma.  

Pēc Valsts Kases aplēsēm, par spīti apjomīgajām “Liepājas metalurga” saistībām pret valsti, kopējais risks ražotnē zaudēt valsts līdzekļus nav īpaši liels. Kā iepriekš skaidroja Valsts Kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš, kopējais “Metalurga” nodrošinājums pārsniedz uzņēmuma saistības pret valsti. Nodrošinājumi ir gan bankas garantijas, gan saistīto uzņēmumu garantijas, hipotēkas, komercķīlas.  

Savukārt “KVV Liepājas metalurgs” pagaidām no komentāriem par valdības lēmumu ir atturējies, norādot, ka viedokli par to paudīs pēc tam kad uzņēmums būs iepazinies ar valdības lēmumu un ticies ar valdības pārstāvjiem.

Kā ziņots, valdība otrdien 12.janvārī, izskatīja "KVV Liepājas metalurga" lūgumu atlikt maksājumu Valsts kasei. Uzņēmums iesniedza valdībai savu biznesa plānu, kuru ir izvērtējuši neatkarīgi auditori.

AS "KVV Liepājas metalurgs" pērn 28.decembrī Valsts kasē bija jāieskaita 2,7 miljoni eiro. Taču "KVV Liepājas metalurga" valdes loceklis Igors Talanovs informēja, ka "KVV Liepājas metalurgs" noteiktajā laikā neveiks 2,7 miljonu eiro maksājumu Valsts kasei. Rūpnīca lūgusi atlikt šo maksājumu uz diviem gadiem. "Šī maksājuma atlikšanu esam lūguši jau pirms mēneša, līdz šim notiek tā saskaņošana. Mums lūdza iesniegt biznesa plānu līdz 2030.gadam, tas ir iesniegts un saskaņots ar kreditoriem," sacīja Talanovs.

Viņš pauda cerību, ka ar Finanšu ministriju un Valsts kasi tiks panākts kompromiss. Talanovs uzsvēra, ka maksājuma neveikšana nekādā veidā neliks valstij zaudēt naudu. "Mums ir ķīla, kas pilnībā sedz visas valsts prasības pret uzņēmumu. Tāpēc ceram, ka izdosies vienoties un atlikt šo maksājumu," sacīja Talanovs.

"KVV Liepājas metalurga" velmēšanas cehs no 7.janvāra atsācis darbu ar iepriekšējo jaudu - aptuveni 25 000 tonnu produkcijas mēnesī. Lai nodrošinātu šādu ražošanas apjomu, velmētava strādās 24 stundu darba režīmā.

"KVV Liepājas metalurgs" aizvadītā gada pēdējās dienās un šī gada sākumā uz laiku bija pārtraucis ražošanu. Uzņēmumā bija remonta un brīvdienu pārtraukums.

Savulaik par maksātnespējīgu atzītais uzņēmums "Liepājas metalurgs", ko iegādājās Ukrainas holdinga kompānija "KVV Group", pēc gandrīz divu gadu dīkstāves darbu atsāka pagājušā gada februārī.

Liepājas tiesa 5.janvārī noraidīja SIA "Elme Messer Metalurgs" pieteikumu par "KVV Liepājas metalurga" maksātnespēju. "KVV Liepājas metalurga" valdes loceklis Talanovs uzskata, ka tas ir objektīvs spriedums, jo uzņēmums esot maksātspējīgs.

Jau ziņoja, ka "KVV Liepājas metalurga" apgrozījums pērn bija 73 miljoni eiro, bet zaudējumi sasnieguši astoņus miljonus eiro. Darba algās pērn samaksāti septiņi miljoni eiro, četri miljoni eiro samaksāti par energoresursiem, bet 3,5 miljoni eiro - par dabasgāzi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt