Aptur PVN nemaksātāju un netīrās naudas atmazgātāju grupējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Apturēts organizētas noziedzības grupējums, kura dalībnieki no 2016.gada janvāra līdz 2018.gada gada jūnijam izvairījās no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nomaksas un legalizēja noziedzīgi iegūtus finanšu līdzekļus, nodarot valsts budžetam zaudējumus vairāk nekā 750 000 eiro apmērā, informēja Valsts ieņēmumu dienestā (VID).

Noziedzīgajā organizācijā darbojās septiņas personas, bet kopumā shēmā bija iesaistīti vairāk nekā 100 dažādu jomu uzņēmumu un personu no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

Lai samazinātu valsts budžetā maksājamā PVN apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas "klienti" (uzņēmumi) savās PVN deklarācijās iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem. 

Noziedzīgā organizācija iegādājās uzņēmumus, kuros par valdes locekļiem reģistrēja galvenokārt Lietuvas iedzīvotājus. Šo uzņēmumu vārdā organizatori veica fiktīvus darījumus ar shēmā iesaistītajiem uzņēmumiem. "Klienti" savās deklarācijās norādīja nenotikušus darījumus, lai samazinātu valsts budžetā maksājamo PVN un uzņēmumu ienākuma nodokli.

 Savukārt noziedzīgi iegūto

līdzekļu legalizēšana tika organizēta, izmantojot nebanku norēķinu karšu maksājumu sistēmas - "LeuPay" un "Paysera".

Šo sistēmu tehniskie risinājumi ļāva darboties ar "netīro" naudu, slēpt un maskēt patiesā labuma guvējus - personas, kuras citu vārdā izmantoja pieeju norēķinu kontiem un kartēm, lai iegūtu skaidru naudu, kas tika atdota "klientiem".

Kriminālprocesā VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes darbinieki sadarbībā ar Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes darbiniekiem veica 37 kratīšanas Rīgā un tās apkaimē, Valmierā, Gulbenē un Limbažu novadā. Kratīšanas notika kriminālprocesā iesaistīto personu birojos, dzīvesvietās, automobiļos un garāžā.

Amatpersonas izņēma kriminālprocesā nozīmīgus pierādījumus - mobilos tālruņus, dokumentus, datorus, elektroniskos datu nesējus, kodu kalkulatorus, zīmogus. Tāpat kratīšanu laikā tika izņemti aptuveni 15 tūkstoš eiro.

Kriminālprocesā desmit personas atzītas par aizdomās turētām, septiņām no tām piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums, vienai personai drošības līdzeklis - drošības nauda. Viena no personām iepriekš ir bijusi tiesāta VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldē sāktajos kriminālprocesos.

Izmeklēšanas gaitā no uzsāktā kriminālprocesa izdalīti trīs kriminālprocesi, no kuriem divi nosūtīti kriminālvajāšanas uzsākšanai, kuros divas personas sauktas pie kriminālatbildības par viltotu dokumentu izmantošanu mantkārīgā nolūkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti