ANO noteiktās sankcijas vēlas piemērot ātrākā termiņā

Saeimas deputāti ceturtdien, 30. maijā, pirmajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem noteiktos grozījumus Starptautisko un Latvijas nacionālo sankciju likumā. Likumprojekts paredz ANO noteiktās finanšu un civiltiesiskās sankcijas piemērot ātrākā termiņā - 48 stundu laikā no to pieņemšanas, informēja parlamenta Preses dienestā.

Tos plānots izskatīt steidzamības kārtā un jau pēc divām nedēļām pieņemt galīgajā lasījumā. Tieši iecere likumprojektu izskatīt steigā izraisīja neapmierinātību opozīcijā, kas pašreizējai valdībai pārmeta grozījumu novilcināšanu līdz pēdējam brīdim.

ANO noteiktās sankcijas vēlas piemērot ātrākā termiņāMadara Fridrihsone

Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība) norādīja, ka ar grozījumiem paredzēts ieviest "Moneyval" rekomendācijas, kas būtiski stiprinās Latvijas finanšu sektoru un spēju pretoties mūsdienu apdraudējumiem.

Likuma grozījumi paredz arī likumdošanā ieviest formālu un juridisku mehānismu, kā Latvija var ierosināt noteikt starptautiskas sankcijas, nenosakot nacionālas sankcijas. Likumprojekta anotācijā skaidrots, ka šādas tiesības Latvijai jau ir starptautiski.

Tāpat likumprojekts papildina kompetento institūciju skaitu, kuras ir atbildīgas par starptautisko vai nacionālo sankciju izpildes uzraudzību vai kontroli, kā arī paredz noteikt, ka valstij saistošās sankcijas ir jāievēro visām personām Latvijā. Likumprojektā precizēts arī regulējums par sankciju ievērošanu publiskajos iepirkumos, kā arī izstrādāts regulējums par publisko tiesību subjektu tiesībām sankciju gadījumā slēgt līgumus.

Savukārt, lai koordinētu kompetento institūciju darbību un veicinātu vienotu pieeju normatīvo aktu piemērošanā, likuma grozījumi deleģē Ministru kabinetam izveidot Sankciju koordinācijas padomi.

Likuma grozījumi arī paredz noteikt ziņošanas pienākumu par starptautisko un nacionālo sankciju pārkāpšanas mēģinājumiem, iespējamiem pārkāpumiem un tā rezultātā iesaldētiem līdzekļiem. Vienlaikus plānots no juridiskas un tajā skaitā arī civiltiesiskas atbildības atbrīvot personas, kas par iespējamiem sankciju pārkāpumiem informē kādu no kompetentajām iestādēm vai Valsts drošības dienestu.

Tāpat likumprojekts paredz arī noteikt administratīvo atbildību starptautisko un nacionālo sankciju jomā, piemērojot brīdinājumu vai naudas sodu fiziskai personai no simt līdz divsimt tūkstoš naudas soda vienībām, bet juridiskai personai – no tūkstoš līdz divsimt tūkstoš naudas soda vienībām.

Lai likums stātos spēkā, tas vēl otrajā - galīgajā – lasījumā ir jāpieņem Saeimā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt