«Altum»: Lauksaimniecības zemes tirgus šogad būs ļoti aktīvs; tajā var parādīties neapsaimniekota zeme

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Attīstības finanšu institūcija "Altum" valsts atbalsta programmā lauksaimniecības zemes iegādei  2021. gadā aizdevumos piešķīrusi vairāk nekā 19 miljonus eiro, kas, salīdzinot ar gadu iepriekš, ir kāpums par 11%, informēja "Altum". Pagājušajā gadā saglabājies augsts pieprasījums pēc lauksaimniecības zemes, un tas joprojām pārsniedz piedāvājumu. Šajā gadā lauksaimniecības zemes tirgus būs ļoti aktīvs un, iespējams, šogad tirgū parādīsies arī iepriekš neapsaimniekota lauksaimniecības zeme, lēsa "Altum".

Ik gadu ar valsts atbalsta programmas aizdevumu palīdzību lauksaimnieki nopērk 5000 līdz 5500 hektāru lauksaimniecības zemes. 2021. gadā tie bijuši 5300 hektāri, bet gadu iepriekš – 5900 hektāri, norādīja "Altum".

Kopumā ar "Altum" aizdevumu palīdzību pērn notikuši 305 lauksaimniecības zemes iegādes darījumi. Reģionu griezumā visvairāk darījumu bijis Vidzemē – kopumā 93, zemes iegādes darījumiem lielākais piešķirtais finansējuma apjoms ir Zemgalē, kur aizdevumos piešķirti 4,8 miljoni eiro. Zemgalē arī ir lielākais vidējais piešķirtā aizdevuma apjoms – 79 tūkstoši eiro, savukārt mazākais vidējais aizdevums ir Vidzemē – 48 tūkstoši eiro. Latvijā vidējais aizdevuma apjoms pērn bijis aptuveni 63 tūkstoši eiro, kas ir par 14% vairāk nekā 2021. gadā un par 50% vairāk nekā 2017. gadā.

Lauksaimniecībā izmantojamā zeme šobrīd ir aktīvs tirgus segments nekustamā īpašuma tirgū, un augstais pieprasījums ietekmē arī cenas. Šobrīd aptuveni 95% darījumu lauksaimniecībā izmantojamās zeme cenas ir no 1500 līdz 8000 eiro par hektāru, liecina "Altum" aplēses.

"Bieži ir situācijas, kad lauksaimniekam rodas iespēja izpirkt iepriekš nomātu zemi, un daudzos gadījumos tas ir izdevīgāk, nekā turpināt to nomāt. Tomēr ne vienmēr banka var izsniegt finansējumu, jo zemniekam pietrūkst nodrošinājuma. Šādos brīžos noder "Altum" zemes kreditēšanas programma, kas ļauj iegādāties zemi arī bez papildu nodrošinājuma ar atmaksas termiņu līdz 30 gadiem, kas ir svarīgi, jo sabalansē aizņēmuma atmaksas termiņu ar laiku, kurā ražošanas vajadzībām izmantotā zeme var sevi atpelnīt. Tieši garais atmaksas termiņš un maza paša līdzdalība mēdz būt vienīgā iespēja uzsākt vai attīstīt savu saimniecību maziem uzņēmumiem, pašnodarbinātām personām un jaunajiem lauksaimniekiem. Zemes iegādes aizdevumus piešķiram ar fiksētu procentu likmi, kas ir nemainīga visu aizdevuma periodu un ļauj  lauksaimniekiem rēķināties ar noteiktām izmaksām aizdevuma periodā. Vienlaikus šobrīd jaunajos darījumos klientiem var būt jārēķinās ar augstākām izmaksām, ko tieši ietekmē šobrīd novērojamais resursu cenu kāpums globāli. Lauksaimniecības zemes iegādes aizdevumus "Altum" piešķir ar fiksētu procentu likmi, kas ir 2,2% plus Valsts kases resursu cena, un mēs redzam, ka šobrīd kopējā likme jau var būt pat 5% līmenī," skaidroja "Altum" valdes loceklis Jēkabs Krieviņš.

"Novērojam arī, ka pēdējā gada laikā arvien pieaug konkurence par īpašumiem, kas nonāk pārdošanā. Pagājušajā gadā lielāks piešķirtā finansējuma apjoms par nedaudz mazāku zemju platību arī liecina par zemes cenu līmeņa pieaugumu. Ņemot vērā augsto interesi un joprojām ierobežoto piedāvājumu, arī šogad lauksaimniecībā izmantojamās zemes cena var turpināt augt, ko veicina arī lauksaimnieku vajadzība pilnvērtīgi noslogot viņu īpašumā esošās lauksaimniecības tehnikas jaudas. "Altum" prognozē, ka

lauksaimniecības zemes tirgus būs ļoti aktīvs un, iespējams, šogad tirgū parādīsies arī iepriekš neapsaimniekota lauksaimniecības zeme, kuras atgriešanai lauksaimnieciskajā darbībā būs nepieciešama sakopšana, attīrīšana no apauguma un attiecīgi papildu ieguldījumi.

Arī šādas zemes iegādei "Altum" finansējums ir pieejams. Maksimālā aizdevuma summa ir līdz vienam miljonam eiro," teica Krieviņš.

Viņš atzina – saistībā ar dažādu resursu cenu pieaugumu tiek prognozēts, ka pieaugs pieprasījums pēc apgrozāmo līdzekļu aizdevuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti