No 2026. gada e-rēķini būs obligāti visiem Latvijas uzņēmumiem

No 2025. gada budžeta iestādēm savstarpēji un Latvijas uzņēmumiem, kuri sadarbojas ar budžeta iestādēm, izsniedzot rēķinu par precēm un pakalpojumiem, tas būs jānoformē kā strukturēts elektroniskais rēķins. Savukārt no 2026. gada šī prasība būs attiecināma uz visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem.

Lai uzņēmumos un iestādēs savstarpējos darījumos par precēm un pakalpojumiem kā obligātus varētu ieviest elektroniskus rēķinus, Saeima ceturtdien, 31. oktobrī, galīgajā lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus Grāmatvedības likumā, informēja Saeimas Preses dienests.

Grozījumi noteic, ka valsts budžeta iestādēs, izsniedzot attaisnojuma dokumentu (rēķinu) samaksāšanai par precēm vai pakalpojumiem, no 2025. gada savstarpējie rēķini būs jānoformē kā strukturēti elektroniskie rēķini.

Savukārt no 2026. gada e-rēķini savstarpējos darījumos obligāti būs jāizmanto visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem.

Ar grozījumiem noteikti gadījumi, kad drīkstēs atkāpties no obligātās prasības par e-rēķina noformēšanu. Tas attieksies uz darījumiem, kad uzņēmumi samaksu par darījumiem apliecina ar kases čeku vai kvīti, kas reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā (VID), un darījumiem, kas saistīti ar valsts noslēpuma objektiem.

Kārtību, kādā organizē un īsteno e-rēķina apriti un kā rēķinu dati jāiesniedz VID, noteiks Ministru kabinets.

Lai no 2026. gada nodokļu maksātāji varētu izpildīt prasību par obligāto iekšzemes e-rēķinu apriti un šo rēķinu datu nodošanu Valsts ieņēmumu dienestam (VID), uzņēmējiem būs nodrošināta iespēja datus nodokļu administrācijai nosūtīt bez maksas, izmantojot e-adresi vai Elektroniskās deklarēšanas sistēmu.   

Iepriekš Finanšu ministrijas pārstāvji informēja, ka obligāta e-rēķinu ieviešana ir saistīta ar Valsts kases grāmatvedības uzskaites vienotā pakalpojumu centra izveidi, kas sāks darboties no nākamā gada, kā arī šis ir viens no ēnu ekonomikas ierobežošanas pasākumiem.

Pašlaik vairāk nekā 85 % iestāžu neizmanto iespēju saņemt e-rēķinus, neizmantojot tehnoloģiju sniegtās iespējas padarīt procesus efektīvākus. 

Finanšu ministrija arī skaidroja, ka fiziskai personai, kas nav saimnieciskās darbības veicēja, nav saistošas Grāmatvedības likuma prasības.

Līdz ar to uzņēmumam – pakalpojuma sniedzējam vai preces nosūtītājam – nav pienākuma izsniegt fiziskai personai rēķinu, noformētu kā strukturētu elektronisko rēķinu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti