ĪSUMĀ:
Oktobra sākumā nodokļu parāds – 854 miljoni eiro
"Par Valsts ieņēmumu dienestu ir daudz mītu sabiedrībā. VID nedara to, vai dara šo nepareizi. Mēs gribam nedaudz lauzt šos mītus, kuru rezultātā tiek izdarīti nepareizie secinājumi. Viens no mītiem ir, ka VID ņem parādniekus un strādā ar parādniekiem, kas tur līdz 1000 eiro, un neko nedara ar lielajiem nodokļu parādniekiem, kuri ir varbūt radušies vairāku gadu periodā vai daudzu miljonu apmērā," medijem norādīja VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.
Oktobra sākumā nodokļu parāds bija 854 miljoni eiro jeb 6% no kopbudžeta ieņēmumiem.
Lielākā daļa jeb 71% nodokļu parādnieku ir juridiskās personas, kas valstij kopumā parādā 604 miljonus eiro, liecina dienesta dati.
Nodokļu parādnieku vidū ir aptuveni 112 000 fizisko personu, no kuriem lielākajai daļai parāds bija līdz 1500 eiro.
Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe informēja, ka "šobrīd situācija ir tāda, ka aptuveni 60% uzņēmumu šis parāds ir līdz 1500 eiro, un tā uzņēmējam kā juridiskai personai nav tik liela summa, lai no šiem parādiem nevarētu tikt vaļā".
VID aicina nebaidīties un rakstīt dienestam
"Valsts ieņēmumu dienests aicina uzņēmēju nebaidīties un neslēpties, un rakstīt Valsts ieņēmumu dienestam elektroniskās deklarēšanas sistēmā," aicināja VID vadītāja.
Šīs saistības varētu ātri vien nokārtot, ja vien uzņēmēji vērstos pie VID un runātu par savām problēmām. Ja nodokļi ir īstermiņa problēma, tad uzņēmējam jāapzinās, cik ilgā laikā to varēs samaksāt. Ja uzņēmums pats nav gatavs saplānot naudas plūsmu, tad VID to nevar akceptēt.
Likums paredz vairākus nodokļu parādu samaksas pagarināšanas veidus, skaidroja Šmite-Roķe.
"Ir vairāki varianti, kā varat pagarināt [nodokļu nomaksu]. Pat ja jums šobrīd nav naudas, varat uzrakstīt iesniegumu, varat pagarināt nodokļu nomaksas termiņu uz sešiem mēnešiem, uz gadu vai atsevišķos gadījumos pat līdz pieciem gadiem. Tā ka rakstiet un Valsts ieņēmumu dienests palīdzēs atrast optimālāko risinājumu," aicināja Šmite-Roķe.
Gadā var būt līdz 4 nodokļu nomaksas pagarinājumiem, daļa to aktīvi izmanto
Trešdaļai parādnieku ir maksātnespēja. Nodokļu nomaksas termiņa pagarinājums ir par 88,2 miljoniem eiro, un redzams, ka situācija uzlabojas, jo, piemēram, Covid-19 pandēmijas laikā šis skaitlis bija tuvu 200 miljoniem eiro.
Aptuveni divām trešdaļām juridisko personu nodokļu parādi ir līdz 1500 eiro un tikai vienam procentam – līdz pusmiljonam eiro.
Izskatot uzņēmēja iesniegumu, dienests ņem vērā, kāda ir bijusi iepriekšējā sadarbība ar VID, motivācija un pamatojums un kāda ir bijusi iepriekšējā nodokļu nomaksas disciplīna.
Svarīgi, ka gada laikā var dabūt līdz četriem nodokļu nomaksas pagarinājumiem, un daļa parādnieku šo aktīvi izmanto.
Ir gadījumi, kad VID atsaka pagarināt nodokļu nomaksu
Tiesa, ir arī atteikumi.
Piemēram, uzņēmums saka, ka nav naudas, bet redzams, ka tas izmaksājis dividendes vai nopircis automašīnu, vai arī veido uzkrājumus, vai dibina jaunus uzņēmumus.
Juridiskajām personām lielākās problēmas parasti veidojas ar pievienotās vērtības nodokļa nomaksu, jo tur ir lielākas summas un tās biežāk mainās, skaidroja VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes direktore Santa Garanča.
Savukārt darbaspēka nodokļi ir līdzīgi katru mēnesi, un to nomaksu ir vieglāk plānot.
Lielākās problēmas ar nodokļu parādiem ir nozarēs, kurās ir lielākā ēnu ekonomika. Šajā ziņā līderis ir ēdināšanas nozare ar daudziem nelieliem parādiem. Tāpat parādi vairāk veidojas nozarēs ar daudziem maziem uzņēmumiem, mazumtirdzniecībā.
Savukārt atzinību izpelnījās lauksaimnieki, kas cītīgi risinot problēmas, ja tādas rodas.
Šobrīd aktuālie nodokļu parādi ir 297 miljoni eiro, bet 108 miljonu eiro piedziņa nav iespējama, jo nav mantas, ko varētu piedzīt.
Jo ātrāk uzņēmējs apzinās, ka pietrūcis naudas, un jo ātrāk sāks runāt ar VID, jo labāk – atzīmēja dienesta vadītāja. Nodokļu parāds nav noziegums, bet tās ir īslaicīgas problēmas, ko var atrisināt.