Igaunijā no 2027. gada pensionēšanās vecums būs 65 gadi un viens mēnesis

Igaunijā 2027. gadā pensionēšanās vecums būs 65 gadi un viens mēnesis, paredz sociālās aizsardzības ministres Signes Rīsalo parakstītais valdības lēmumprojekts.

Igaunijā pensionēšanās vecums jāizziņo divus gadus iepriekš, tas nozīmē, ka pensionēšanās vecums 2027. gadam valdībā jāapstiprina nākamā gada sākumā.

Sākot ar 2027. gadu, pensionēšanās vecums tiks noteikts pēc kalendārā gada, nevis personas dzimšanas gada. Tas nozīmē, ka katram kalendārajam gadam tiks noteikts jauns pensionēšanās vecums.

"Jaunās pensijas vecuma aprēķināšanas formulas tika pieņemtas pirms sešiem gadiem. Tas palīdz pagarināt nodarbinātības periodu, uz kuru balstās pensiju aprēķini, kamēr mums neizbēgami ir jāpielāgojas iedzīvotāju darbspējīgā vecumā skaita samazinājumam," teica Rīsalo, piebilstot, ka ikviena ieguldījums ir svarīgs, lai nodrošinātu Igaunijas sociālās sistēmas ilgtspēju.

Pensionēšanās vecums ir atkarīgs no 65 gadus vecu cilvēku paredzamā dzīves ilguma, un to aprēķina kā piecu gadu vidējo rādītāju.

Piemēram, pensionēšanās vecums 2027. gadā ir noteikts, pamatojoties uz vidējo paredzamo dzīves ilgumu 2019.–2023. gadā. Jaunā pensijas vecuma aprēķināšanas bāze un formula tika noteikta ar 2018. gadā parlamenta pieņemto Valsts pensiju apdrošināšanas likumu, kas nosaka, ka, sākot ar 2025. gadu, valdībai katru gadu  ir jānosaka pensijas vecums.

Pensijas vecumu 2027. gadā sasniegs 1962. gadā dzimušie cilvēki, izņemot decembrī dzimušos. Decembrī dzimušajiem 2028. gada janvārī apritēs 65 gadi un viens mēnesis, un viņu pensionēšanās vecums iestāsies 2028. gadā, bet precīzu laiku noteiks regulējums par pensionēšanās vecumu 2025. gadā.

Lai nodrošinātu pensiju sistēmas ilgtspēju, Igaunijā kopš 1994. gada pensionēšanās vecums ir paaugstināts četras reizes. 2009. gadā tika nolemts līdz 2026. gadam paaugstināt pensionēšanās vecumu līdz 65 gadiem.

Nesen tika nolemts, ka, sākot ar 2027. gadu, pensionēšanās vecums tiks pielāgots atbilstoši paredzamā dzīves ilguma izmaiņām, padarot šo pielāgošanu statistisku un atkarīgu no paredzamā dzīves ilguma izmaiņām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti