Šobrīd zemās īres namus ceļ vairākās pašvaldībās – Bauskā, Valmierā, Ventspilī un arī Jelgavā, kur nākamā gada vidū būs divas ēkas ar 116 dzīvokļiem.
"Process bija diezgan laikietilpīgs, jo programma vairākas reizes pa vidu mainījās – nosacījumi, prasības un tā tālāk, bet veiksmīgi mēs visam procesam izgājām cauri un tikām līdz šim pirmajam projektam," pastāstīja SIA "Jelgavas īres nami" valdes loceklis Jānis Lagzdiņš.
Pašvaldības projektu īstenošanai naudu aizņemas "Attīstības finanšu institūcijā "Altum"", lai nodrošinātu pieejamus mājokļus reģionos ģimenēm, kuras nevar atļauties īrēt dzīvokļus par tirgus cenām.
"Altum" valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš atklāja, ka programmā pieteikumi saņemti salīdzinoši lēni:
"Mēs jau vienā brīdī bijām mazliet nobažījušies vai programmu kaut kādā veidā neapgūs tik lielā ātrumā, bet tagad uzlabojumi ir veikti, tajā skaitā ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) attiecināmību. Un šobrīd no šiem vairāk kā 40 miljoniem [eiro] ir jau apstiprināti darījumi par vairāk nekā 30 miljoniem."
Līdz 2026. gada vidum Tukumā, Jelgavā, Bauskā, Valmierā un Ventspilī tiks uzbūvēti 374 jauni īres dzīvokļi. Vairums pašvaldību pašas projekta īstenošanas pienākumus negribēja uzņemties, dodot priekšroku uzņēmējiem, kuri atbild par projektu.
"Uzņēmējs uzceļ, apsaimnieko, un pašvaldībai ir uzdevums nodrošināt šo dzīvokļu rindu reģistrēšanu, aptvert to personu loku, kuriem tas pienākas. Manuprāt, tas ir ļoti veiksmīgs sadarbības modelis šāda projekta īstenošanai," vērtēja Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne (Latvijas Zemnieku savienība).
Arī Bauskā līdz 2026. gada pavasarim plānots uzbūvēt 60 dzīvokļus. To īstenos privātais uzņēmējs.
"Atradām zemes gabalu, uz kura varētu būvēt, realizēt šo projektu, kā arī izsolē atsavinājām uzņēmējam šo zemes gabalu. Un tad līdz projekta beigām esam apņēmušies arī sakārtot ielu, kas vedīs uz jauno īres namu," pastāstīja Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis (Nacionālā apvienība).
Vajadzība pēc šādiem dzīvokļiem gan ir daudz lielāka.
Ekonomikas ministrijas (EM) aplēses liecina, ka katru gadu būtu jāuzceļ vismaz 300 līdz 400 dzīvokļu, lai apmierinātu pieprasījumu.
"Mums būtu vajadzīgi katru gadu apmēram 30 līdz 40 miljoni eiro, līdz ar to ļoti aktuāls jautājums ir par papildu finansējuma piesaisti," norādīja EM Mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders.
Tikmēr "Altum" valdes priekšsēdētājs Bērziņš norādīja, ka tiek meklēts risinājums:
"Mēs skaņojam ar Eiropas Komisiju, vai mēs varētu uz šo programmu pārvietot naudu no tām programmām, kur ir bijusi lēnāka apguve. Šobrīd tās sarunas izskatās cerīgas."
Ekspertu ieskatā gan valstij būs nepieciešami vēl būtiski ieguldījumi, lai nodrošinātu, ka Latvijas pilsētas un novadi attīstās vienlīdzīgi un iedzīvotājiem ir pieejams kvalitatīvs mājoklis.