Ārstniecības iestādēs strādājošajiem no aprīļa paaugstinās darba samaksu

Ārstniecības iestādēs strādājošajiem no aprīļa paaugstināsies darba samaksa, kam šogad papildus tiek novirzīti 41,5 miljoni eiro. To paredz otrdienas, 28. marta, valdības lēmums.

Valdība atbalstīja grozījumus Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtībā un citos normatīvos, lai īstenotu atalgojuma paaugstināšanu veselības aprūpes nozarē atbilstoši veselības nozares budžetā piešķirtajiem papildu līdzekļiem.

No 1. aprīļa vidējā darba samaksa valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu tarifā ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem palielināsies līdz 2083 eiro mēnesī, kas ir 6,11% pieaugums, vidējā darba samaksa ārstniecības un pacientu aprūpes personām palielināsies līdz 1303 eiro mēnesī, proti, pieaugums par 10,14%, bet ārstniecības un pacientu atbalsta personām vidējā darba samaksa pieaugs līdz 865 eiro, kas ir pieaugums par 16,11%. 

Veselības ministrijā (VM) norādīja, ka veselības aprūpes nozares personālam ir neaizvietojama loma, lai nodrošinātu labus sabiedrības veselības rādītājus. 

VM notikušajās sarunās ar mediķu arodbiedrību tika uzsvērts, ka būtu svarīgi vadīties pēc principa, ka mēneša vidējā darba samaksa veselības nozarē strādājošajiem (tarifā) tiek paaugstināta katru gadu, savukārt ārstniecības personu vidējā darba samaksa (tarifā) tiek palielināta ne mazāk kā par 10%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. 

KONTEKSTS:

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) vienojusies ar Veselības ministriju (VM) no šā gada 1. aprīļa ārstniecības personu vidējo darba samaksu palielināt par 120 eiro pirms nodokļu nomaksas jeb bruto. Vienošanās tika nostiprināta Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sadarbības formātā.

Mediķi jau ilgāku laiku prasījuši algu pieaugumu. LVSADA pērn 23. augustā Veselības ministrijā (VM) iesniedza divas streika prasības, prasot palielināt darba samaksu veselības jomā strādājošajiem. Šāds solis sperts, jo arodbiedrībā uzskatīja, ka nav izdevies novērst ministrijas diskriminējošu attieksmi pret mazāk atalgotajiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Tādēļ tā prasīja paaugstināt vidējo darba samaksu atbalsta personālam, kas nav ārstniecības personas, katru gadu par 5% līdz 2024. gadam.

Savukārt otra prasība bija paaugstināt vidējo darba samaksu ārstniecības personām katru gadu par 10% līdz 2024. gadam.

LVSADA norādīja, ka, lai mediķu darba samaksa augtu līdzvērtīgi darba samaksas pieaugumam valstī, vajadzīgi ne mazāk kā 75 miljoni eiro. Arodbiedrība sarunās ar VM panāca konceptuālu vienošanos, ka 2022. gadā tiek palielināta vidējā darba samaksa tarifu daļā par 10% visām ārstniecības personām. Tomēr valdība nākamā gada budžetā lēma ārstniecības personu darba samaksas pieaugumam atvēlēt 35 miljonus eiro.

Tādēļ arodbiedrība pieņēma lēmumu rīkot veselības nozares brīdinājuma streiku un protesta akciju 2022. gada vasarā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti