Ekonomikas ministrija, kuras informatīvo ziņojumu otrdien, 12. novembrī, uzklausīja valdība, vēsta, ka projekta iniciatīvu ierosināja Latvijas un Igaunijas pētnieki un jaunuzņēmumu pārstāvji, kuri darbojas jūras vidē jeb pārstāv tā dēvēto zilo ekonomiku.
Izcilības centra uzdevums būtu attīstīt jūras un jūrniecības tehnoloģijas, stiprināt saiknes starp ieinteresētajām pusēm, uzlabot ekosistēmu kapacitāti, novērst zināšanu trūkumu, atbalstīt mazos un vidējos uzņēmumus, jaunuzņēmumus, kā arī uzlabot Igaunijas un Latvijas zilās ekonomikas inovāciju ekosistēmu redzamību Eiropā un globāli.
Eiropas Savienības fondu atbalstītajā projektā paredzēts arī īstenot granta atbalstus un mentora programmu.
Tāpat plānots veidot pētniecības un inovācijas stratēģiju, kas nodrošinās ilgtermiņa ceļvedi tehnoloģiju, sociālai un ekonomiskai attīstībai zilajā ekonomikā. Tajā par prioritāti tiks noteiktas ilgtspējīga akvakultūra, atjaunojamā enerģija jūrā, viedās ostas un jūras vides aizsardzība.
"Ņemot vērā, ka ģeopolitisko apstākļu ietekmē tirdzniecība Latvijas un Igaunijas ostās ir samazinājusies,
inovatīvas ekonomiskās aktivitātes jūrā un ostu akvatorijos, kuras ir atšķirīgas no tradicionālajām aktivitātēm, var dot ieguldījumu piekrastes reģionu ekonomikas izaugsmei," uzskata ministrija.
Vienlaikus ministrija norāda, ka pēdējā desmitgadē ieviestā jūras telpiskā plānošana un citi normatīvie ierobežojumi jūras vidē ir radījuši jaunus šķēršļus eksperimentālām darbībām, kuras nepieciešamas, lai rastos inovatīvas aktivitātes zilajā ekonomikā.
Projektu plānots sākt 2025. gadā. Latviju tajā pārstāv Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), Kurzemes plānošanas reģions, Daugavpils universitātes aģentūra "Latvijas Hidroekoloģijas institūts", nevalstiskās organizācijas – Pasaules Dabas fonds, biedrība "Baltijas krasti", Ventspils brīvosta un Ventspils Augstskola.
Projektu koordinē Igaunijas Vides investīciju centrs. Vēl no Igaunijas projektā darbojas Sāremā Attīstības centrs, Tallinas Tehnoloģijas universitātes Kuresāres koledžas Jūras tehnoloģiju kompetences centrs, Tartu universitātes Igaunijas Jūras institūts, Igaunijas Jūras industriju asociācija, Igaunijas Dabas fonds, Salu sadarbības padome.
Projekta "MarTe: Jūras tehnoloģiju izcilības centrs ilgtspējīgai zilajai ekonomikai Baltijas jūrā" īstenošanai no 2025. līdz 2028. gada beigām paredzēts finansējums nepilnu 5 miljonu eiro apmērā. Ekonomikas ministrijai provizoriski piešķirti 248 665 eiro, tostarp atalgojumam, komandējumiem, mārketingam un citiem izdevumiem. Līdzfinansējums no Latvijas valsts budžeta nebūs nepieciešams.