Iegādājas jau iesāktu projektu
AS "Latvenergo" ir iegādājusies 100% SIA "DSE Aizpute Solar" kapitāla daļu no Dānijas zaļās enerģijas attīstītāja "Danish Sun Energy" ApS, tādējādi nopērkot saules projektu attīstības uzņēmumu būvniecības stadijā.
Šis projekts ir izvēlēts 2023. gadā "Latvenergo" veiktajā atjaunīgo energoresursu projektu attīstītāju un to īstenoto projektu atlases procesā, kurā savus piedāvājumus iesniedza vairāki komersanti par to rīcībā esošiem atjaunīgās enerģijas projektiem dažādās brieduma stadijās.
Tādējādi līdz 2025. gada beigām Aizputes pusē paredzēts uzbūvēt saules elektrostaciju ar kopējo jaudu 265 MWp (megavati līdzstrāvas) apmērā. Tas "Latvenergo" ļaus panākt būtiskas enerģijas ražošanas jaudas iegūšanu uzņēmuma rīcībā vēl līdz koncerna pašreizējās stratēģijas perioda noslēgumam.
Uzziņai:
- Uzņēmums "Danish Sun Energy" ApS dibināts 2013. gadā, tā galvenais birojs atrodas Olborgā, Dānijā.
- Uzņēmums ir pieredzējis atjaunīgās enerģijas avotu attīstītājs un vadošais fotogalvanisko (PV) sistēmu risinājumu piegādātājs ar globālu ietekmi, un tam ir 2 GW projektu portfelis, kas realizēti vai tiek attīstīti Dānijā, Spānijā, Kenijā un Baltijas valstīs.
Dāņu uzņēmuma partneris un izpilddirektors Karstens Tilms pastāstīja, ka "Danish Sun Energy" 2021. gadā saskatījis iespēju attīstīt saules parkus Latvijā un sācis izstrādāt divus projektus, lai iegūtu visas atļaujas un licences.
"Esam vienojušies ar "Latvenergo" par pilnībā izstrādātā projekta "gatavs būvniecībai" stadijā pārdošanu," informēja Tilms.
Kopējās izmaksas – līdz 135 miljoni eiro
Saules enerģijas parka objekts atrodas Cīravas lauku teritorijā, Dienvidkurzemes novadā. Projekta laikā paredzēts izbūvēt 330 kV apakšstaciju "Cīrava" ar pieslēgumu 330 kV augstsprieguma līnijai Latvijas valsts elektrotīklā. Tilms pavēstīja, ka apakšstacijas būvniecība jau ir sākta 2024. gada jūlijā ar Latvijas pārvades sistēmu operatoru AS "Augstsprieguma tīkls".
Tāpat arī "Danish Sun Energy" ApS sadarbībā ar "Sunotec Group" GmbH nodos "Latvenergo" pilnībā pabeigtu projektu saskaņā ar inženiertehnisko, iepirkuma un celtniecības pakalpojumu (EPC) līgumu, lai saules elektrostacija līdz 2025. gada beigām pilnībā darbotos un tiktu nodota ekspluatācijā.
Kopējās saules enerģijas parka būvniecības izmaksas paredzētas līdz 135 miljonu eiro apmērā.
"Latvenergo" finansēs investīciju programmas realizāciju, tostarp jauniegādāto saules elektrostaciju projektu attīstību no saviem un aizņemtajiem finanšu resursiem, LSM.lv apliecināja uzņēmumā.
"Projekta cena atbilst nozares prakses rādītājiem, kur parasti tā nosedz projekta sagatavošanas izmaksas no ieceres līdz būvniecībai pilnībā sagatavotai projekta dokumentācijai. Saules elektrostacijas darbības biznesa modeļa izvērtējums liecina, ka tas būs rentabls un ilgtermiņā apmierina "Latvenergo" biznesa intereses," LSM.lv uzsvēra uzņēmumā.
Varēs mainīt paneļu novietojuma leņķi
Aizputes saules enerģijas parkā saules paneļi ar kopējo jaudu 265 MWp tiks uzstādīti uz konstrukcijām, kas aprīkotas ar vienas ass saules izsekošanas sistēmu, kas sniedz iespēju mainīt saules paneļu novietojuma leņķi un pozicionēt saules paneļus austrumu un rietumu virzienos, tādejādi palielinot saules enerģijas parka efektīvo ražošanas laiku rīta un vakara stundās.
Saules izsekošanas sistēma ļauj palielināt parka kopējo saražoto elektroenerģijas apjomu par aptuveni 11% gadā, salīdzinot ar tradicionālajiem dienvidu virzienā vērstajiem saules enerģijas parkiem, skaidroja "Latvenergo".
Jaudas ziņā līdzvērtīgs Ķeguma HES
"Latvenergo" norāda, ka šis ir būtisks solis, lai palīdzētu Latvijai sasniegt zaļā kursa mērķus, virzoties uz klimatneitralitāti 2050. gadā, kā arī paplašinātu un dažādotu ģenerācijas portfeli ar zaļajām tehnoloģijām.
"Projekts, kas uzstādītās jaudas ziņā ir līdzvērtīgs Ķeguma HES, līdzsvaros elektroenerģijas piedāvājumu mūsu klientiem siltajā sezonā, kurā līdz šim esam bijuši deficīta situācijā un kurā pieprasījums pēc enerģijas pieaug,"
norādīja "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste.
Arī ekonomikas ministrs Viktors Valainis (Zaļo un Zemnieku savienība) uzsvēra, ka Latvijas ekonomikai ir svarīgi cenu samazināšanas nolūkā investēt saules un vēja parku attīstībā, kas ir zemu kapitālizmaksu tehnoloģijas, un šo projektu realizācijai nav nepieciešams nodrošināt valsts finansiālu atbalstu.
"Redzu, ka "Latvenergo" ir izveidotas visas nepieciešamās kompetences, lai spētu veiksmīgi realizēt atjaunīgās enerģijas projektus un to izdarītu maksimāli ātri un efektīvi," vērtēja Valainis.
Iegādāti vēl septiņi saules enerģijas parki
"Latvenergo" atgādina, ka uzņēmums 2023. gada vidū kopā ar konsultantu SIA "PricewaterhouseCoopers" veica atjaunīgo energoresursu projektu attīstītāju un to īstenoto projektu atlasi Latvijā. Atlasē savus piedāvājumus iesniedza vairāki komersanti par to rīcībā esošiem atjaunīgās enerģijas projektiem.
Procesa ietvaros AS "Latvenergo" šā gada sākumā iegādes un apvienošanās darījumu rezultātā iegādājās septiņus saules parkus ar kopējo jaudu 40 MW, un šobrīd pieņemts lēmums par Aizputes saules enerģijas parka projekta iegādi.
Aizputes saules enerģijas parka projektam tika veikta padziļinātā projekta izpēte, secinot, ka projekts ir tehniski un ekonomiski pamatots,
nodrošinās augstu sagaidāmo atdevi un ātru projekta īstenošanas grafiku un elektroenerģijas ražošanas uzsākšanu.
Advokātu birojs "COBALT" darbojās kā "Latvenergo" juridiskais konsultants, bet juridiskais birojs "Sorainen" un finanšu konsultants "Deloitte Latvia" – kā "Danish Sun Energy" ApS konsultanti.
Šogad iegūto projektu realizācija ļaus "Latvenergo" saražot 1,7 TWh elektroenerģijas, kas ir līdzvērtīga 1/4 daļai no Latvijas patēriņa.
"Latvenergo" koncerna mērķis ir attīstīt papildu atjaunīgās enerģijas ražošanas jaudu 2,3 GW apmērā Baltijas valstīs. "Latvenergo" 85. jubilejas gadā notiek intensīva saules un vēja elektrostaciju izbūve, kur īsā laikā koncerns palielinās savu atjaunīgās enerģijas ražošanas (AER) portfeli par 130 MW vēl šajā gadā un 1000 MW līdz 2026. gadam.