Tūrisma operatora "Fisom" bezatbildības dēļ Spānijā šovasar iestrēga vairāk nekā 100 jaunieši, kuri bija devušies uz sērfošanas nometni Portugālē. PTAC konstatēja, ka uzņēmumam ir likviditātes problēmas un tas nespēj pilnībā vai daļēji pildīt savas saistības un sniegt kompleksos tūrisma pakalpojumus.
Kā liecina Ekonomikas ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts, ceļotāju repatriāciju pēc PTAC pasūtījuma veica SIA "Averoja", ar kuru PTAC 2020. gadā noslēgta vispārīgā vienošanās. Cenu aptaujā SIA "Averoja" bijusi vienīgais pretendents, kas iesniedzis piedāvājumu ceļotāju repatriācijas nodrošināšanai.
SIA "Averoja" nodrošināja 147 cilvēku repatriāciju, izvēloties lētāko iespējamo maršrutu un transportlīdzekļa veidu.
81 ceļotājs repatriēts no Spānijas, bet 66 – no Francijas, līdz kurai bija aizvesta "Fisom" tūristu grupa no Portugāles, kas ceļu nevarēja turpināt autobusa tehnisko problēmu dēļ. Pēc repatriācijas konstatēts, ka 27 personas Latvijā tomēr atgriezušās patstāvīgi.
Pēc aprēķiniem secināts, ka repatriācija ar autobusu ir lētākais un saimnieciski izdevīgākais risinājums, turklāt papildus konstatēts, ka nebija iespējams visus ceļotājus izvietot regulārajos komerclidojumos, jo Spānijā un Francijā bija aktīvā tūrisma sezona, Francijā norisinājās olimpiskās spēles, kā arī pastāvēja risks, ka ceļotāju dokumenti neatbilst aviopārvadājuma prasībām.
Repatriācijas izmaksās iekļauti arī repatriēto izmitināšanas pakalpojumi Francijā, autobusu īre Spānijā, Francijā un Latvijā.
Rīkojuma projekta anotācijā norādīts, ka "Fisom" nebija sniedzis precīzu informāciju par visu ceļotāju vārdiem, kā arī diviem ceļotājiem nebija vajadzīgo ceļošanas dokumentu. Situācijas risināšanā iesaistīts Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments.
Par naudas atgūšanu jālemj pēc policijas pārbaudes
Ministru kabineta noteikumi gan neparedz, ka no valsts budžeta iztērētie līdzekļi tūlītēji būtu jāpiedzen no SIA "Fisom", jo tūroperators maksājis ikgadējo valsts nodevu par speciālo atļauju (licenci) tūrisma operatora pakalpojumu sniegšanai. Pienākums atlīdzināt repatriācijas izmaksas būtu gadījumā, ja nodeva nebūtu maksāta.
Vienlaikus Ekonomikas ministrija vērsa uzmanību, ka iztērētie valsts budžeta līdzekļi tūroperatoram kriminālprocesa kārtībā jāatlīdzina gadījumā, ja konstatēta krāpniecība vai noziedzīgs nodarījums.
Tāpēc PTAC lūgs Valsts policijai sniegt informāciju par uzsākto resorisko pārbaudi par "Fisom" iespējamo noziedzīga nodarījuma izdarīšanu un kriminālprocesa uzsākšanu.
Tagad tūrisma operatora licence SIA "Fisom" ir anulēta.
KONTEKSTS:
Spānijā iestrēga vairāk nekā 100 bērni un jaunieši, kam apsolītā sērfošanas nometne Portugālē beidzās, vēl neiesākusies. Daļa vecāku devās pēc bērniem ar automašīnām, citi brauc mājup ar tuvinieku vai apdrošinātāju iegādātām aviobiļetēm. Pārējiem Latvijas valsts palīdzēja atgriezties ar autobusiem.
Tūroperators "Fisom", kurš bija atstājis savus klientus likteņa varā, faktiski ir organizējis nelegālu "nometni" ārzemēs, atzina Bērnu aizsardzības centrā, kura praksē šis ir pirmais tāds gadījums.
Pēc šī gadījuma Ekonomikas ministrija solījusi pārskatīt tūrisma firmu licencēšanas kārtību.