Austrumlatvijas viedo tehnoloģiju un pētniecības centra "ALTOP" industriālā parka izveide ir Latgalē pirmais šāda veida būvniecības projekts. Plānots, ka tā realizācijas rezultātā tiks izveidots viens no Latvijā lielākajiem modernajiem industriālajiem parkiem, kas orientēts uz viedo tehnoloģiju attīstību. Projekta realizācija ļaus sakārtot daļu degradēto teritoriju, kur padomju laikos atradās militārais lidlauks, piesaistot investorus, sekmēt darba vietu ar augstu pievienoto vērtību radīšanu.
Jaunas 82 darba vietas un 18,4 miljoni eiro nefinanšu investīcijas
Daugavpils domes Attīstības departamenta vadītājas vietniece Svetlana Krapivina atklāj, ka projekta gaitā paredzēts izbūvēt komercdarbībai nepieciešamo infrastruktūru, tādējādi sekmējot investoru piesaisti un radot jaunas darbavietas ar vidējo darba algu, kas pārsniedz vidējo darba samaksu attiecīgajā tautsaimniecības nozarē. Vienlaicīgi tiks revitalizēta pašvaldībai piederoša degradēta teritorija, kas ilgstoši netika izmantota.
Projekts sekmēšot privāto investīciju piesaisti ne tikai pilsētai, bet arī Latgales reģionam kopumā.
Saskaņā ar projekta pieteikumu tā īstenotājiem līdz 2025. gada beigām ir jāparaksta līgumi ar trim potenciālajiem investoriem (nomniekiem) par nefinanšu investīciju piesaisti. Ēkas nomnieki varētu darboties tādās jomās kā zināšanu ietilpīga bioekonomika, biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija, fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas, viedā enerģētika un mobilitāte, informācijas un komunikāciju tehnoloģijas.
Paredzams, ka projekta realizācijas rezultātā ne vēlāk kā līdz 2026. gada 31. jūlijam tiks izveidotas 82 jaunas darbavietas un ne vēlāk kā līdz 2028. gada 31. decembrim piesaistītas 18 360 000 eiro nefinanšu investīcijas.
Komersants, kurš nomās ēku, tiks izvēlēts atklātā, caurskatāmā un nediskriminējošā veidā, rīkojot atklātu, pārredzamu nomas tiesību publisko izsoli, uzsvēra Svetlana Krapivina.
Būvniekus gaida nopietni izaicinājumi
Būvnieka SIA "MONUM" valdes locekle Evita Domello skaidro, ka projekta gaitā paredzēts uzbūvēt ēku ar kopējo platību vairāk nekā 10 000 kvadrātmetru, kā arī cietā seguma (asfalts, bruģis) ceļus un laukumus teju 15 500 kvadrātmetru platībā. Būvdarbus plānots veikt maksimāli piesaistot vietējos Daugavpils un Latgales būvuzņēmējus ar savu darbaspēku un tehnikas resursiem. Jau šobrīd objektā darbus veic apmēram 20 tehnikas vienības.
Būvniecības procesā "MONUM" nāksies sastapsies arī ar vairākiem izaicinājumiem. Šim projektam ir iespaidīgi būvdarbu apjomi, no kuriem lielu daļu būs nepieciešams veikt ziemas apstākļos, lai maksimāli izvairītos no tehnoloģiskajām pauzēm un tiktu ievērots būvdarbu gala termiņš.
Jāņem vērā, ka sākotnēji būvprojektu bija ieplānots izbūvēt trīs kārtās, bet tagad nepieciešams pārplānot darbus tā, lai visas trīs kārtas tiktu izbūvētas vienlaicīgi.
Šis projekts ir cieši saistīs ar blakus esošās infrastruktūras izbūvi Lidostas ielā un Muzeja ielā un būvdarbus objektā ir nepieciešams plānot tā, lai visu projektu izbūve tiktu savietota un viens otram neaizkavētu darbus.
"ALTOP" projekts, pēc Evitas Domello domām, ir ne vien vērienīga būvniecības iecere, bet arī apliecinājums tam, ka Daugavpils un tās apkārtne ir gatava uzņemties lielus un nozīmīgus projektus, kas veicina attīstību un pozitīvas pārmaiņas reģionā.
Īrnieki jaunajām telpām tiks meklēti paralēli būvdarbiem
Daugavpils domes pilsētsaimniecības un attīstības komitejas priekšsēdētājs Igors Aleksejevs atzīst, ka projekta īstenošana stimulēs reģiona ekonomisko izaugsmi, sekmēs infrastruktūras attīstību, piesaistīs investīcijas un radīs jaunas darba vietas. Rezultātā Daugavpilī un Augšdaugavas novadā samazināsies bezdarba līmenis un tiks sakārtotas degradētas teritorijas.
Paralēli būvdarbiem aktīvi tiks meklēti arī uzņēmēji, kas būtu gatavi darboties jaunajās telpās, lai līdz būvniecības beigām visas telpas būtu izīrētas. Saskaņā ar projekta nosacījumiem tā īstenotājiem ir pienākums izveidot ne mazāk kā 82 darbavietas un piesaistīt privātas investīcijas gandrīz 18,5 miljonu eiro apmērā. Nosacījumu neizpildes gadījumā var nākties atmaksāt projekta īstenošanai no valsts saņemtos 17 miljonus eiro, kas būtu nepieļaujami.
Tāpat Igors Aleksejevs atgādināja, ka valsts 2025. gada budžetā ir iekļāvusi ceļa posma A6 Daugavpils–Nīcgale remontu.
Šis ceļa posms ir nozīmīgs savienojums Rīgas un Lociku virzienā, un laba ceļa kvalitāte varētu ievērojami atvieglot nomnieku meklējumus.
Projekta "Austrumlatvijas viedo tehnoloģiju un pētniecības centra "ALTOP" industriālā parka izveide" kopējās attiecināmās izmaksas ir 18 191 926 eiro bez PVN, tai skaitā: Atveseļošanas fonda finansējums – 17 125 170 eiro, Daugavpils valstspilsētas pašvaldības līdzfinansējums – 1 066 756 eiro, kurus projekta dzīves ciklā gūs pašvaldība, iznomājot izbūvētu infrastruktūru komersantam. Projekta neattiecināmās izmaksas – 3 873 632 eiro. Pabeigt projekta īstenošanu plānots līdz nākamā 2025. gada 31. decembrim.
Industriālā parka kopējā plānotā teritorija ir 53 hektāri, no tiem šajā kārtā ir plānots attīstīt teritoriju desmit hektāru platībā, sākotnēji izveidojot komersantu pieprasījumā balstītas A klases loģistikas noliktavas 10 000 kvadrātmetru platībā un ārējos inženiertīklus, kuru kopējā jauda būtu paredzēta telpu izbūvei apmēram 70 000 kvadrātmetru kopplatībā, kas atbilst Latvijas lielāko industriālo parku telpu platībai.