«Latvijas gāze» turpmāko gāzes cenu mājsaimniecībām prognozē par 20–40% zemāku

AS "Latvijas gāze" dabasgāzes universālā pakalpojuma cenu mājsaimniecībām, kas būs spēkā no maija, izziņos tuvāko dienu laikā, vienlaikus norādot, ka dabasgāzes cena būs par 20–40% zemāka nekā šobrīd.

"Latvijas gāzes" pārstāvji aģentūrai LETA norāda, ka no 2023. gada 1. maija, pilnībā atverot dabasgāzes tirgu, "Latvijas gāze" turpinās klientiem nodrošināt dabasgāzes piegādi par tirgus cenu universālā pakalpojuma ietvaros, kas būs veidots atbilstoši izstrādātājiem Ministru kabineta (MK) noteikumiem "Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumi", kurus plānots pieņemt otrdien.

Kompānijas valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis atzīmē, ka "Latvijas gāzei" šobrīd ir vairāk nekā 360 000 mājsaimniecību klientu un universālā pakalpojuma piedāvājums ir izstrādāts atbilstoši jaunajiem MK noteikumiem. Paredzēts, ka klientiem līgums nebūs jāpārslēdz, savukārt dabasgāzes cena tiks fiksēta sešiem mēnešiem.

"Tas, ko jau šobrīd varam pateikt mūsu klientiem, universālā pakalpojuma dabasgāzes cena būs zemāka – robežās no 20% līdz 40% atkarībā no lietotāju grupas, salīdzinot ar šā brīža regulēto tarifu. Pēc straujā dabasgāzes cenu kāpuma pērnā gada augustā šā gada pirmie trīs mēneši iezīmējuši labvēlīgāku tirgus situāciju un būtisku cenu kritumu. Šobrīd varam dabasgāzi nopirkt lētāk, tās cena Rietumeiropas biržā ir noslīdējusi līdz pirmskara cenai, ko ietekmē dabasgāzes patēriņa samazināšanās, tuvojoties vasaras sezonai, un daudz lielāki dabasgāzes krājumi Eiropā, nekā bija paredzēts," pauž Kalvītis.

Kompānijā arī norāda, ka, paliekot pie "Latvijas gāzes", klientiem līgums nebūs jāpārslēdz. Dabasgāze tiks piegādāta uz Enerģētikas likuma pamata universālā pakalpojuma ietvaros.

Konkrētu cenu plāno izziņot jaunnedēļ. "Trīs galvenās priekšrocības. Pirmkārt, tā ir izdevīga dabasgāzes cena, kas būs atkarīga no klienta patēriņa. Otrā priekšrocība - klientiem nebūs jāpārslēdz līgumi un produkts stāsies spēkā automātiski. Trešais - drošība, jo dabasgāzes cena būs fiksēta uz sešiem mēnešiem neatkarīgi no svārstībām biržā," Latvijas Radio sacīja "Latvijas gāzes" Mājsaimniecību departamenta vadītāja Diana Tivča.

"Latvijas gāzes" Mājsaimniecību departamenta vadītāja Diana Tivča
00:00 / 00:25
Lejuplādēt

Tāpat kompānijā uzsver, ka arī pēc 1. maija kopējo maksu par dabasgāzi, kā tas bija līdz šim, veidos piecas komponentes – dabasgāzes cena, maksa par pārvadi, maksa par sadali, akcīzes nodoklis un pievienotās vērtības nodoklis, tostarp dabasgāzes cena būs vienīgā komponente, kas atšķirsies starp tirgotājiem.

Vēl divi tirgotāji

Līdz šim konkrētas dabasgāzes tirdzniecības nosaucis tikai viens no trīs uzņēmumiem, kas maijā piedāvās gāzi mājsaimniecībām Latvijā. Tas ir Igaunijas "Eesti gaas" meitaskompānija "Elenger", kas piedāvās elastīgo tarifu 6,7 centi par kilovatstundu un fiksēto tarifu – 7,7 centi par kilovatstundu. Savukārt gāzei ēdiena gatavošanai plānotais tarifs ir 11,5 centi par kilovatstundu.

Salīdzinājumam – patlaban spēkā esošais regulētais tarifs ar valsts atbalstu ir 9,7 centi par kilovatstundu.

Papildu dabasgāzes cenai mājsaimniecībām būs jāmaksā vēl sadales un pārvades sistēmas tarifi, kas joprojām paliks regulēti.

Tikmēr uzņēmums "Latvenergo", kas tirgū piedalās ar zīmolu "Elektrum", prognozē, ka, salīdzinot ar regulēto tarifu, izmaksas par gāzi samazināsies par 25 līdz 30%. Uzņēmums pašlaik gāzi piegādā aptuveni 25 000 mājsaimniecību un ir sagatavojis detalizētu produktu klāstu atkarībā no patērētāja vajadzībām.

"Mēs kā dabasgāzes tirgotājs uzskatām, ka šis ir ļoti labs brīdis tirgus atvēršanai, jo starptautiskajā dabasgāzes tirgū cenas samazinās un tas ir labs laiks, lai mājsaimniecību lietotājs iegūtu labu piedāvājumu pie jaunā tirgotāja. Brīvā tirgus situācija cena būs mainīgs faktors. Mēs sekojam līdzi tam, kas notiek, pielāgojamies. Mājaslapā jau ir publicēti piedāvājumi, ko var apskatīt. Šobrīd var slēgt līgumu," sacīja "Latvenergo" Mājsaimniecību un mazo uzņēmumu segmenta vadītāja Ivita Reidzāne.

"Latvenergo" Mājsaimniecību un mazo uzņēmumu segmenta vadītāja Ivita Reidzāne
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

Arī turpmāk kopējo maksu par dabasgāzi veidos piecas komponentes:

  • dabasgāzes cena,
  • maksa par pārvadi,
  • maksa par sadali,
  • akcīzes nodoklis,
  • pievienotās vērtības nodoklis.

Dabasgāzes cena būs vienīgā komponente, kas atšķirsies tirgotāju piedāvājumā.

Tas, kas jāzina klientiem, kuri apsver gāzes tirgotāja maiņu – tas jāizdara līdz iepriekšējā mēneša 15. datumam. Tātad, lai gāzes piegādātāju mainītu no 1. maija, jāsagatavo jauna līguma pieteikums attiecīgajai kompānijai jāsagatavo līdz 15.aprīlim. Savukārt pieteikums no 16. datuma ļaus noslēgt līgumu no aiznākamā mēneša 1. datuma.

KONTEKSTS:

1. maijā tiks pilnībā atvērts dabasgāzes tirgus mājsaimniecībām, un publiskais tirgotājs, kas piedāvā pakalpojumu par regulētu cenu, vairs nepastāvēs.

Latvijā dabasgāzes tirgus tika atvērts 2017. gadā, bet, lai nodrošinātu pakāpenisku tā atvēršanu, mājsaimniecību lietotājiem pēdējos gados ir bijusi izvēle – turpināt saņemt dabasgāzi kā saistītajam lietotājam no publiskā tirgotāja "Latvijas gāzes" par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) apstiprinātu dabasgāzes tarifu vai arī iegādāties dabasgāzi par tirgus jeb neregulētu cenu no jebkura dabasgāzes tirgotāju reģistrā reģistrēta komersanta, kas nodrošina dabasgāzes tirdzniecību mājsaimniecību lietotājiem.

Līdz šim vienīgais komersants, kurš piedāvā iegādāties dabasgāzi mājsaimniecību lietotājiem par tirgus cenu, ir AS "Latvenergo" ar tirdzniecības zīmolu "Elektrum".

Savukārt no maija pakalpojumu sāks piedāvāt arī Igaunijas "Eesti Gaas" meitassabiedrība "Elenger".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti