Piešķir pirmos aizdevumus zemes izpirkšanai zem daudzdzīvokļu mājām

Valsts atbalsta programmā atsavināmās zemes izpirkšanai zem daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām jau noslēgti pirmie līgumi. Šo programmu īsteno "Attīstības finanšu institūcija Altum", kas cer, ka šajā gadā kopumā varētu noslēgt līgumus par zemju izpirkšanu zem 100 daudzdzīvokļu mājām.

Piešķir pirmos aizdevumus zemes izpirkšanai zem daudzdzīvokļu mājām
00:00 / 03:30
Lejuplādēt

"Pats svarīgākais, ka 20 gadus katru mēnesi es maksāšu konkrētu summu un tā summa neaugs, neskatoties uz ekonomisko situāciju pasaulē," vienu no galvenajiem ieguvumiem Latvijas Radio raidījumā "Labrīt" vērtē Saulkrastu iedzīvotājs Mārtiņš Šarpņicks. Tāpat jāņem vērā finansiālais ieguvums pēc tam, kad zeme nonāks viņa īpašumā un būs īpašuma vērtības pieaugums. Būšot arī praktiski ieguvumi, veicot mājas remontu.

Valsts atbalsta programmu atsavināmās zemes izpirkšanai izstrādājusi Ekonomikas ministrija, un nesen tajā veiktas izmaiņas. Par to plašāk stāsta ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders: "Doma tāda – ja bankas nedod aizdevumu, tad nepieciešams atteikums no kredītsiestādes un ir iespēja saņemt ["Altum"] aizdevumu zemes izpirkšanai. Minimālā summa ir 10 tūkstoši eiro, aizdevuma termiņš ir līdz 20 gadiem. Un labā ziņa ir tā, ka pavisam nesen tika mainīta procentu likme un šobrīd tā ir 2,9 % gadā, līdz ar to aizdevums ir samērā izdevīgs."

Drīzumā varētu svītrot prasību iesniegt citas kredītiestādes atteikumu, un tad interesenti varēšot uzreiz vērsties pie finanšu institūcijas.

Par iespēju tikt pie aizdevuma stāsta attīstības "Altum" Energoefektivitātes programmu vadītāja Ieva Vērzemniece: "Lai saņemtu aizdevumu, nepieciešams noteikts dzīvokļu īpašnieku balsojums – 50 plus viena balss. Vēl svarīgi zināt to, ka mājai nedrīkst būt lielas parādsaistības par saņemtajiem pakalpojumiem – siltumu, ūdeni. Šim aizdevumam kā ķīla nekalpo zeme vai kāds cits nekustamais īpašums. Kā nodrošinājums kalpo naudas plūsma – ikmēneša maksājumi."

Aizdevums tiek piešķirts mājas dzīvokļu īpašnieku biedrībai vai apsaimniekotājam. Tikmēr "Altum" valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš uzsver šī risinājuma pamatojumu: "Kāpēc tas ir nepieciešams? Šajās mājās ir dažādi attīstības plāni – stāvvietas, gājēju celiņi, atpūtas zonas, apgaismojuma risinājumi. Tāpēc zeme īpašumā ir ļoti svarīga. Tas atvieglo procesu, lai viss būtu iedzīvotāju rokās un neviens cits nevarētu diktēt noteikumus."

"Saulkrastu namsaimnieks" ir viens no pirmajiem, kas noslēdzis līgumu ar finanšu institūciju. Savu iesaistīšanos programmā pamato "Saulkrastu namsaimnieka" īpašnieks Alens Horsts: "Tā ir drošība, pārliecība par nākotni. Zeme beidzot būs dzīvokļu īpašnieku īpašumā, un šis dalītais īpašums būs izbeigts. Mājai paredzēti plaši remontdarbi, un šīs izmaiņas nebūs jāsaskaņo ar zemes īpašnieku."

Līdz pagājušā gada janvārim, kad stājās spēkā likums par piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanu, Latvijā bija vairāk nekā trīs tūkstoši privatizētu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju ar gandrīz 130 tūkstošiem dzīvokļu, kurus skar šis jautājums. Aptuveni trešdaļa māju atrodas Rīgā, vēl šādi īpašumi ir Jūrmalā, Daugavpilī, Ogrē un citviet. Jāpiebilst, ka zemi, kas atrodas zem daudzdzīvokļu ēkām, ar finanšu institūcijas aizdevumu iespējams izpirkt par tās kadastrālo vērtību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti