Zviedrijas zinātnieku pētījums: globālo sasilšanu vairāk izraisa vīrieši

Zviedrijas zinātnieku pētījums liecina, ka globālo sasilšanu un klimata pārmaiņas vairāk izraisa vīrieši, jo viņi ar savu dzīvesveidu patērē vairāk resursu nekā sievietes. Vīrieši biežāk lieto uzturā gaļu un pārvietojas ar automašīnu, kas veicina atmosfēras piesārņojumu.

Zinātnieki atklāja, ka vīrieši savām ikdienas vajadzībām tērē tikai nedaudz vairāk naudas nekā sievietes (par 2%), bet “stiprais dzimums” rada par 16% vairāk siltumnīcas efektu pastiprinošo gāzu emisiju.

Visvairāk šo tendenci ietekmē vīriešu izdevumi par degvielu, ar ko tiek darbinātas automašīnas. Zinātnieki secina, ka vīrieši lielāku daļu ienākumu tērē transportam, bet sievietes iegulda naudu mājokļa iekārtošanā un apģērba iegādē, kas nerada tik daudz emisiju.

Piemēram, ja ģimenē ir tikai viens auto, tad ar to uz darbu parasti brauc vīrietis, bet sievietes biežāk izmanto sabiedrisko transportu.

Vīrieši rada vairāk siltumnīcas efektu pastiprinošo emisiju nekā sievietes

Zviedrijas zinātnieku pētījums ir publicēts žurnālā “Journal of Industrial Ecology”. Zinātnieki analizēja Zviedrijas iedzīvotāju patēriņa paradumus un secināja, ka visvairāk emisiju rada pārtika un atpūtas braucieni.

Ja cilvēki atteiktos no gaļas un dotu priekšroku augu valsts produktiem, kā arī lidmašīnu un auto vietā ceļojumiem izmantotu braucienus ar vilcienu, tad radīto emisiju apjomu varētu samazināt par 40%.

“Mēs domājam, ka lēmumu pieņēmējiem ir svarīgi ņemt vērā atšķirības starp vīriešiem un sievietēm. Viņu patēriņa ieradumi ir diezgan stereotipiski – sievietes tērē vairāk naudas mājas iekārtošanai, veselības aprūpei un apģērbam, savukārt vīrieši tērē vairāk naudas automašīnām, ēšanai ārpus mājas, alkoholam un tabakas izstrādājumiem,” vēsta pētījuma autore Annika Karlsone-Kanjama.

Citi pētījumi rāda, ka klimata pārmaiņas veicinošo gāzu emisiju visvairāk var samazināt, neradot pēcnācējus, atsakoties no auto un tāliem lidojumiem, kā arī pievēršoties veģetāram uzturam.

Visvairāk emisiju palīdz ietaupīt atturēšanās no pēcnācēju radīšanas
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt