Zviedrijas prokuratūra izbeigusi izvarošanas lietu pret Asanžu

Zviedrijas prokuratūra izbeigusi septiņus gadus ilgušo izmeklēšanu izvarošanas lietā pret interneta kompānijas "Wikileaks" dibinātāju Džulienu Asanžu un atcēlusi Eiropas aresta orderi, vēsta ārvalstu mediji.

"Valsts prokuratūras direktore Marianne Nī šodien izlēmusi neturpināt izmeklēšanu attiecībā uz izvarošanā aizdomās turamo Džūljenu Asanžu," teikts prokuratūras paziņojumā.

Zviedrijas prokuratūra norādīja, ka ņemot vērā situāciju ir izsmeltas visas iespējas tālākai izmeklēšanai, un patlaban to vairs nav samērīgi turpināt un paturēt spēkā aresta orderi.

Asanža advokāts Pērs Samuelsons jaunumus raksturoja kā „pilnīgu uzvaru”. Bet pats Asanžs tviterī ievietoja bildi, kurā viņš redzams smaidām. Tomēr vēlāk viņš ierakstā tviterī arī paziņoja, ka „nepiedos” un „neaizmirsīs” to, ka viņam šos gadus nācies pavadīt šajā situācijā un ka viņa vārds ticis aptraipīts.

Savukārt sieviete, kura apsūdzēja Asanžu izvarošanā, nosodījusi Zviedrijas prokuroru lēmumu un paziņojusi, ka jūtas šokēta.

Asanžs kopš 2012.gada dzīvo Ekvadoras vēstniecībā Lielbritānijā, tādējādi cenšoties izbēgt no izdošanas. Asanžs negrib doties uz Zviedriju, baidoties, ka tā viņu izdos ASV.

Tiesa, neskatoties uz Zviedrijas prokuratūras paziņojumu, Asanžam Ekvadoras vēstniecībā Londonā tik un tā var nākties uzturēties vēl ilgāku laiku.

Britu policija paziņoja – ja Asanžs izies no Ekvadoras vēstniecības, viņš tiks aizturēts. Tas tādēļ, ka 2012.gadā Lielbritānijā viņam bija piespriests mājas arests apmaiņā pret drošības naudu, kamēr tika izskatīta Zviedrijas prasība viņu izdot. Taču Asanžs pārkāpa apcietinājuma nosacījumus, dodoties uz Ekvadoras vēstniecību un paliekot tur. Līdz ar to policijai ir pienākums viņu aizturēt par šo pārkāpumu, un par to draud naudassods vai cietumsods līdz vienam gadam.

Turklāt Lielbritānijas valdība nekomentē, vai tā ir vai nav saņēmusi prasību no Savienotajām Valstīm izdot Asanžu. ASV apsūdzības Asanžam pamatotas ar "Wikileaks" līdzdarbošanos ASV Nacionālās drošības aģentūras slepeno dokumentu publiskošanā.

45 gadus vecais Austrālijas pilsonis Asanžs ir interneta vietnes "Wikileaks" dibinātājs un 2010.gadā kļuva pazīstams visā pasaulē pēc tam, kad publicēja simtiem tūkstošu slepenu ASV dokumentu par karu Irākā un Afganistānā, kā arī lielu daudzumu diplomātisko vēstuļu.

Zviedrija 2010.gadā izdeva starptautisku orderi Asanža aizturēšanai, lai nopratinātu saistībā ar aizdomām par divām seksuālas uzmākšanās epizodēm un izvarošanu Zviedrijā pret sievietēm, kas bija vietnes "Wikileaks" brīvprātīgās līdzstrādnieces.

Asanžs apsūdzības noraida, uzstājot, ka sekss bija abpusēji labprātīgs. Asanžs pretojās izdošanai Zviedrijai, to pamatojot ar bažām, ka Stokholma viņu savukārt varētu izdot ASV, kur viņam var nākties atbildēt uz apsūdzībām par Savienoto Valstu slepeno diplomātisko dokumentu publiskošanu „WikiLeaks” vietnē un draudēt nāvessods.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti