Rīta Panorāma

PVO atkārtoti brīdina par Covid-19 izplatību Eiropā

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Jaunā Zviedrijas premjere atkāpjas pēc dažām stundām

Zviedrijas premjere paziņojusi par demisiju tikai dažas stundas pēc apstiprināšanas amatā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Zviedrijas parlaments trešdien valdības vadītājas amatā apstiprināja sociāldemokrātu līderi Magdalēnu Andešsoni. Viņa kļuva par pirmo sievieti Zviedrijas premjera postenī, taču jau pēc septiņām stundām bija spiesta paziņot par demisiju, jo parlaments neapstiprināja valdošās koalīcijas piedāvāto valsts budžeta projektu.

Andešsone kļuva par mazākuma valdības vadītāju, bet jau drīz pēc viņas apstiprināšanas kļuva skaidrs, ka valdība nevar rēķināties ar parlamenta atbalstu.

Būtu jāstrādā ar opozīcijas sagatavoto budžetu

Tā vietā, lai apstiprinātu sociāldemokrātu un viņu koalīcijas partneru piedāvāto valsts budžeta projektu, Riksdaga deputāti nobalsoja par opozīcijas piedāvāto valsts budžetu. To atbalstīja opozīcijā esošās Moderātu, Kristīgo demokrātu un "Zviedrijas demokrātu" partijas.

Opozīcijas piedāvātais budžeta projekts paredz samazināt nodokļus, palielināt algas policistiem un ierobežot imigrāciju.

Andešsones valdībai būtu jāstrādā ar opozīcijas piedāvāto budžetu, bet ar šādu scenāriju negribēja samierināties Zaļo partija, kas paziņoja par izstāšanos no valdošās koalīcijas, jo nevarot strādāt valdībā, kuras budžets tapis sadarbībā ar nacionālistu partiju "Zviedrijas demokrāti".

Pēc "zaļo" izstāšanās no valdības Andešsone paziņoja par demisiju. Tomēr viņa izteikusi gatavību veidot jaunu valdību, kuras priekšgalā būtu sociāldemokrāti. Taču sociāldemokrātiem būs grūti izveidot rīcībspējīgu valdību, jo viņi kontrolē tikai 100 no 349 deputātu vietām parlamentā.

Parlamenta priekšsēdētājs ceturtdien ar partiju līderiem sāks sarunas par jaunas valdības veidošanu.

Valdības vadītāja maiņa Zviedrijā notikusi desmit mēnešus pirms nākamgad septembrī plānotajām parlamenta vēlēšanām.

Bez parlamenta vairākuma atbalsta

Andešsone sākotnēji nesaņēma balsu vairākumu parlamentā (par viņu nobalsoja 174 no 349 deputātiem), taču 57 deputāti balsojumā atturējās un saskaņā ar noteikumiem Andešsone tika apstiprināta premjeres amatā, jo parlamenta vairākums nebalsoja pret viņu.

54 gadus vecā Andešsone līdz šim pildīja finanšu ministres pienākumus. Novembra sākumā viņu ievēlēja par Zviedrijā valdošās Sociāldemokrātiskās partijas priekšsēdētāju, kas Andešsonei pavēra iespēju kļūt par valdības vadītāju.

Sēdertērnas Universitātes pasniedzējs Nikolass Eilots sarunā ar Latvijas Radio sprieda, ka Andešsonei piemīt daudzas īpašības, ko vēlas redzēt viņas partija.

"Viņa ir pieredzējusi politiķe, septiņus gadus bijusi nozīmīgā valdības amatā. Viņai arī ļoti palīdz tas, ka viņa ir sieviete, jo sociāldemokrātiem ir īpaši liels kauns, ka Zviedrijā sieviete līdz šim nekad nav vadījusi valdību. Tādēļ šis būtu labs brīdis, lai to labotu."

Iespējas un izaicinājumi

Lai arī Zviedrija tiek uzskatīta par vienu no progresīvākajām valstīm Eiropā dzimumu līdztiesības jomā, augstākajā politiskajā amatā līdz šim bijuši tikai vīrieši.

"Zviedrija ir fantastiska valsts. Mēs varam lepoties ar tik daudz ko. Bet ir arī skaidrs, ka mēs saskaramies ar izaicinājumiem. Un esmu gatava darīt visu, kas nepieciešams, lai risinātu šos izaicinājumus," teica Andešsone.

Andešsone pēc izglītības ir ekonomiste, augstāko izglītību ieguvusi Stokholmas Ekonomikas augstskolā, pētījumu institūtā Vīnē un Hārvarda Universitātē ASV. Viņas vīrs Ričards Fribergs ir ekonomikas profesors Stokholmas Ekonomikas augstskolā, viņiem ir divi bērni.

Andešsone premjera krēslā nomainīja septiņus gadus valdījušo Stefanu Levēnu. Viņš jau augustā paziņoja, ka novembrī atstās Sociāldemokrātu partijas priekšsēdētāja un valdības vadītāja amatus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti