Rīta Panorāma

ASV pirmā lēdija Baltajā namā sarīko pasākumu bērniem

Rīta Panorāma

Nelegālie migranti nepamet Baltkrievijas Polijas robežu

Andersoni atkārtoti apstiprina Zviedrijas premjeres amatā

Zviedrijas parlaments vēlreiz apstiprina Andešsoni premjerministres amatā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Zviedrijas parlaments pirmdien valsts premjerministres amatā atkārtoti apstiprinājis Magdalēnu Andešsoni. Pirmo reizi viņa par valdības vadītāju kļuva vien pirms piecām dienām, taču pēc dažām amatā pavadītām stundām demisionēja, jo valdību pameta viena no koalīcijas partijām.

Andešsone tagad kļūs par Zviedrijas 34. premjerministri un pirmo sievieti Zviedrijas valdības vadītājas amatā. Lai arī Zviedrija tiek uzskatīta par vienu no progresīvākajām valstīm Eiropā dzimumu līdztiesības jomā, augstākajā politiskajā amatā līdz šim bijuši tikai vīrieši.

Ļoti izteikta mazākuma valdība

Zviedrijas likumi nosaka, ka premjerministra amata kandidāta apstiprināšanai nav nepieciešams parlamentāriešu balsu vairākums. Galvenais, lai vairākums nebūtu nobalsojis pret kandidātu. Par premjeres apstiprināšanu nobalsoja 101 deputāts, 173 balsoja pret, bet 75 deputāti atturējās. Tātad pietrūka tikai divu balsu, lai Andešsones kandidatūra tiktu noraidīta.

Andešsone jau otrdien gatavojas iepazīstināt ar nākamās valdības sastāvu. Paredzams, ka pirmo reizi 15 gadu laikā Zviedrijā būs tikai Sociāldemokrātu partijas pārstāvēta valdība. Tā kā šī būs izteikta mazākuma valdība, jebkuru turpmāko lēmumu pieņemšanai būs nepieciešamas sarunas par atbalstu arī no citām politiskajām partijām. Sociāldemokrātiem ir tikai 100 no 349 deputātu vietām Zviedrijas parlamentā.

"Kā jau visām mazākuma valdībām, mums būs jāmēģina sadarboties ar citām partijām parlamentā. Mums ir sena sadarbības vēsture, un mēs esam gatavi darīt visu nepieciešamo, lai Zviedrija virzītos uz priekšu," teica Andešsone.

Jāstrādā ar opozīcijas pieņemto budžetu

Andešsones valdībai nāksies strādāt ar opozīcijas partiju apstiprināto valsts budžetu, jo parlaments pagājušonedēļ noraidīja valdības piedāvāto budžeta projektu, kas arī izraisīja tik strauju valdošās koalīcijas izjukšanu un Andešsones demisiju vien septiņas stundas pēc apstiprināšanas amatā.

Valdības vadītāja maiņa Zviedrijā notikusi tikai desmit mēnešus pirms nākamgad septembrī plānotajām parlamenta vēlēšanām. 

Andešsone gan paudusi cerību, ka premjeres krēslā viņa noturēsies krietni ilgāk par desmit mēnešiem. "Es to neredzu kā darbu uz desmit mēnešiem; es to redzu kā darbu uz desmit gadiem," uzsvēra jaunā Zviedrijas premjere.

Finanšu ministre tikusi pie paaugstinājuma

Andešsone premjera krēslā nomainīja septiņus gadus valdījušo Stefanu Levēnu. Viņš jau augustā paziņoja, ka novembrī atstās Sociāldemokrātu partijas priekšsēdētāja un valdības vadītāja amatus.

54 gadus vecā Andešsone līdz šim pildīja finanšu ministres pienākumus. Novembra sākumā viņu ievēlēja par Sociāldemokrātiskās partijas priekšsēdētāju, kas Andešsonei pavēra iespēju kļūt par valdības vadītāju.

Andešsone pēc izglītības ir ekonomiste, augstāko izglītību ieguvusi Stokholmas Ekonomikas augstskolā, pētījumu institūtā Vīnē un Hārvarda Universitātē ASV. Viņas vīrs Ričards Fribergs ir ekonomikas profesors Stokholmas Ekonomikas augstskolā, viņiem ir divi bērni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti