Zviedrijas karalis pasniedzis Nobela prēmijas un balvas

Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā šā gada laureātiem pasniegtas Nobela prēmijas un balvas. Pēc apbalvošanas notika arī tradicionālais bankets, kurā piedalījās apmēram 1300 viesi.

Nobela prēmijas laureātiem pienākas naudas balva, bet svinīgajā ceremonijā Viņa Majestāte, Zviedrijas karalis Kārlis 16. Gustavs, zinātniekiem pasniedza arī diplomus un medaļas. Goda zīmes vakar saņēma arī divi rakstnieki, tai skaitā pagājušā gada laureāte Olga Tokarčuka. Tomēr pasākumu nedaudz aizēnoja protesta akcija, kuras dalībnieki kritizēja Zviedrijas akadēmijas lēmumu šogad apbalvot Pēteri Handki.

Viņš tiek uzskatīts par serbu autoritārā līdera Slobodana Miloševiča aizstāvi asiņainajos konfliktos pēc bijušās Dienvidslāvijas sabrukuma. Tomēr aktīvisti nespēja traucēt tradicionālo banketu Stokholmas rātsnamā, uz kuru bija uzaicināti prēmijas laureāti, zinātnieki, kultūras darbinieki, Zviedrijas karaliskās ģimenes un valdības pārstāvji, kā arī 250 studenti. Par ēdienkarti šogad gādāja pazīstamais pavārs Sebastians Gibrands, kurš akcentēja zviedru produktu kvalitāti un ievēroja pārtikas racionālas izmantošanas principu.

KONTEKSTS:

Zviedru fiziķis un dinamīta izgudrotājs Alfrēds Nobels 1896. gadā ar savu testamentu nodibināja Nobela prēmijas par izciliem sasniegumiem fizikā, ķīmijā, medicīnā, literatūrā un miera nostiprināšanā. Nobela piemiņas prēmiju ekonomikā  nodibināja Zviedrijas centrālā banka, un tā tiek piešķirta kopš 1969. gada.

Šā gada Nobela Miera prēmija piešķirta Etiopijas premjerministram Abijam Ahmedam Ali. Nobela Miera prēmijai bija izvirzīts 301 kandidāts - 223 personas un 78 organizācijas, kas bija ceturtais lielākais kandidātu skaits kopš 1901. gada.

Nobela prēmija medicīnā piešķirta ASV dzimušajiem zinātniekiem Viljamam Kaelinam un Gregam Semenzam un britu zinātniekam Pīteram Retklifam. Nobela prēmija ķīmijā piešķirta trim zinātniekiem par nopelniem litija jonu bateriju izstrādē, kas deva ievērojamu ieguldījumu gan tehnoloģiskajā attīstībā, gan klimata izmaiņu apkarošanā. Nobela prēmijas literatūrā piešķirtas austrietim Pēteram Handkem un poļu autorei Olgai Tokarčukai, paziņojusi Zviedrijas Akadēmija.

Savukārt Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par pētījumiem, kas veicinājuši nabadzības mazināšanu pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti