Zviedrijas ārlietu ministrs: Eiropa jau šobrīd ar Krieviju runā stingru valodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

„Zviedrijas valsts vizīte Latvijā būs kā simbols abu valstu ciešajām saiknēm, jo esam spējuši sadarboties absolūti visās jomās – gan politikā, gan ekonomikā, gan citur,” tā pirms viesošanās Rīgā sarunā ar Latvijas Radio apliecināja Zviedrijas ārlietu ministrs Karls Bilts.

 

 

 

 

Karls Bilts ir arī aktīvs Baltijas sabiedrotais Ukrainas krīzes dienās, cīnoties par Eiropas Savienības atbalstu Ukrainai un stingrākām sankcijām pret Krieviju. Karls Bilts tiek arī dēvēts par tā sauktās Austrumu partnerības jeb Eiropas Savienības saikņu stiprināšanas ar bijušajām PSRS bloka valstīm aizsācēju.

Zviedrijas ārlietu ministrs Karls Bilts sniedza ekskluzīvu interviju Igaunijas televīzijas žurnālistam Johannesam Trallam un Latvijas Radio korespondentei Inai Strazdiņai.

Johannes Tralla: Cik apmierināts esat ar to, kā Eiropas Savienība risina krīzi Ukrainā? Vai Eiropas Savienības atbilde Krievijai ir bijusi pietiekama?

Karls Bilts: Mēs vēl neesam atrisinājuši krīzi. Mēs esam tās vidū. Manuprāt, mēs esam panākuši diezgan ievērojamu vienotību Eiropas Savienības iekšienē un īstenojuši spēcīgu politisko atbildi. Taču vēl ir problēmas, kas jārisina, un vispirms - kā palīdzēt Ukrainai, kas būs ļoti kritisks aspekts.

Johanness Tralla: Vairums domā, ka Eiropas Savienības atbilde ir tālu no spēcīgas. Vai Jūs tiešām domājat pretēji?

Karls Bilts: Tā ir spēcīga, jo mēs lietojam ļoti skaidru valodu, proti, ka tas, ko ir izdarījusi Krievija, ir agresija, un tas ir stiprs vārds. Mēs esam īstenojuši ierobežojumus un sankcijas, un apturējuši daudzas lietas, ko darījām kopā ar Krieviju, arī tikšanās, samitus. Taču, ir jautājums, kas notiek ilgtermiņā, un te Ukrainas sekmes ir ļoti svarīgas.

Johanness Tralla: Vai Jūs redzat, ka Eiropas Savienība par spīti Ziemeļvalstu un Dienvidvalstu dažādajiem uzskatiem, būtu spējīga īstenot stingrāku rīcību pret Krieviju, ja tā turpina saasināt situāciju Ukrainā?

Karls Bilts: Jā, es esmu par to diezgan pārliecināts. Ja Krievija ies tālāk, tad bez jautājumiem. Un to ir skaidri pateikuši arī Eiropas Savienības valstu vadītāji. Manuprāt, ir ļoti svarīgi, ka šis vēstījums ir, un, ka Maskava zina, ja spers soļus, tad tie sekos arī no mūsu puses.

Johanness Tralla: Ja tomēr situācija nemainās un Krima paliek tādā stāvoklī, kā tagad - vai Eiropas Savienība tomēr izdarīs spiedienu uz Krieviju?

Karls Bilts: Es domāju, ka situācija nepaliks tāda, jo Ukrainā būs vēlēšanas un dažādas ekonomiskas pārmaiņas. Tā nav statiska situācija. Mēs esam procesa vidū.

Ina Strazdiņa : Kā Jūs redzat Austrumu partnerības nākotni?

Karls Bilts: Tas būs ļoti atkarīgs no tā, kā attīstīsies situācija Ukrainā. Taču mēs ļoti ceram, ka varēsim virzīties uz priekšu un jūnijā parakstīt līgumus ar Moldovu un Gruziju. Ceru, ka tajā laikā varēsim parakstīt arī atlikušo, ekonomisko asociācijas līguma sadaļu ar Ukrainu. Un tad sekos šo līgumu ieviešana dzīvē, kam būs jāvelta daudz laika. Es tiešām ceru, ka mums to izdosies izdarīt pēc Ukrainā notikušajām prezidenta vēlēšanām un būtu ļoti piemēroti to darīt kopā ar Moldovu un Gruziju.

Ina Strazdiņa: Jūs savā dzīvē esat piedalījies daudzu starptautisku krīžu novēršanā. Ar ko ir īpaša tā, kas notiek Ukrainā?

Karls Bilts: Tā ir īpaša ar to, ko ir pastrādājusi Krievija. Visiespaidīgākais ir Krievijas Federācijas Padomes 1. martā pieņemtais lēmums, kas deva tiesības Putinam izmantot bruņotos spēkus visā Ukrainā it kā politiskās un sociālās situācijas normalizēšanai. Tas ir kaut kas tāds, ko tagadējā Eiropa neatceras piedzīvojusi.

Ina Strazdiņa: Baltijas valstis atzīmēs desmit gadu jubileju, kopš pievienošanās NATO. Kādi šie gadi, pēc Jūsu domām, ir bijuši?

Karls Bilts: Manuprāt, Baltijas valstu pievienošanās NATO ir bijusi ļoti laba visas Eiropas un Ziemeļeiropas stabilitātei un tas ir bijis ļoti sekmīgi. Un tagad raudzīsimies uz nākamajos desmit gados darāmo.

Ina Strazdiņa: Jūs viesosieties Rīgā kopā ar Zviedrijas karaļpāri. Ko Jūs no šīs vizītes sagaidāt?

Karls Bilts: Mēs dosimies ļoti nozīmīgā valsts vizītē uz Latviju, kura jau labu laiku ir plānota. Tā būs kā simbols mūsu abu valstu ciešajām saiknēm. Mēs esam spējuši sadarboties absolūti visās jomās – gan politikā, gan ekonomikā, gan citur. Un šo vizīti mēs patiešām ļoti gaidām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti