Zviedrija saņem kritiku par izraisīto diplomātisko krīzi ar Saūda Arābiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Zviedrijas pārtrauktais militārās sadarbības līgums ar Saūda Arābiju izraisījis nopietnu diplomātisko krīzi. Ir izskanējuši priekšlikumi šo jautājumu risināt Eiropas Savienības līmenī. Taču Zviedrija to nevēlas, lai gan pēc notikušā izskan kritika par valsts ārpolitiku.

Par militārās sadarbības līgumu ar Saūda Arābiju 2005.gadā vienojās toreizējā sociāldemokrātu valdība. 2010.gadā to pagarināja labējās valdības koalīcija. 2012.gadā pēc žurnālistu atklātām detaļām līguma slepenajā daļā izskanēja prasības līgumu lauzt un atkāpās aizsardzības ministrs. Līgums tomēr tika saglabāts, taču Zviedrija paziņoja, ka līgums vairs netiks pagarināts. Tāda bija atbilde uz Saūda Arābijas lēmumu neļaut Zviedrijas ārlietu ministrei Margotai Valstrēmai teikt runu Arābu līgas sanāksmē Ēģiptes galvaspilsētā Kairā. Savukārt Saūda Arābija protestējot atsaukusi savu vēstnieku no Zviedrijas.

Lai arī  izskanējušas ziņas par Eiropas Komisijas gatavību iesaistīties konflikta risināšanā, Zviedrijas ārlietu ministre Valstrēma uzsver, ka šis ir divu valstu attiecību jautājums.

Un nevienam, arī Eiropas Savienības pārstāvei ārlietu jautājumos Federikai Mogerīni, neesot jāiesaistās, tā skaidro Valstrēma: "Mogerīni ir paudusi protestu, ka tas ir noticis šādā veidā, tas arī viss. Proti, ka es ierados uz Arābu līgu kā ielūgta goda viešņa un tad pēdējā brīdī man paziņo, ka man nav ļauts runāt. Lūk, uz ko viņi reaģē."

Zviedrija ir kritizējusi Saūda Arābiju par cilvēktiesību pārkāpumiem, un tieši tas arī bija iegansts runas apstādināšanai. Valstrēma tomēr uzsver, ka nav runa par pilnīgu sadarbības pārtraukšanu starp valstīm:

"Mēs negribam saasināt situāciju. Mēs rūpējamies, lai nepazustu mūsu tirdzniecības saites. Pie tā būs jāstrādā. Mēs cenšamies likt viņiem saprast, ka dodam priekšroku tiešam dialogam arī ar Saūda Arābiju."

Aicinājumi pārtraukt militārās sadarbības līgumu bija izskanējuši regulāri, pārsvarā ar norādi, ka Zviedrijai nav pieļaujama šāda sadarbība ar diktatūru. Tajā pašā laikā uzņēmēji uzskata, ka līguma pārtraukšana nāk tikai par sliktu valstij. Zviedrijas uzņēmēju elites pārstāvji pat publicēja rakstu avīzē "Dagens Nyheter" ar aicinājumu pagarināt līgumu ar Saūda Arābiju. Viens no autoriem, "Ericsson" valdes priekšsēdētājs Leifs Juhansons, intervijā Zviedrijas Radio skaidro savu pozīciju: "Mēs uzrakstījām šo rakstu, jo mums bija bažas par to, ka turpmākā attīstība un tas, kā šī lieta tiek kārtota, var novest pie problēmām ar Saūda Arābiju arī citās jomās, tāpat var tikt skartas mūsu attiecības ar citām valstīm reģionā. Un tieši tas tagad ir noticis – mēs saņemam kritiku par mūsu rīcību gan no Saūda Arābijas, gan arī no Arābu līgas."

Zviedrijas Radio žurnāliste Sesīlija Udēna tikmēr uzsver, ka Zviedrijas vērtējums arābu pasaulē arī pēc šī gadījuma ir dažāds: "Tas drīzāk vairāk pasaka par Saūda Arābijas statusu arābu pasaulē. Tā ir valsts, no kuras daudzas citas arābu valstis ir ekonomiski atkarīgas. Arābu pasaulē kopumā ir noskaņojums pret Zviedriju, taču arābu pasaule ir arī sašķēlusies pēdējo gadu laikā, kas ir arī novājinājis Arābu līgu. Vairākas valstis, piemēram, Sīrija, vairs nav tās sastāvā. Tāpat vairākas valstis, to skaitā Ēģipte, nav apmierinātas ar Zviedrijas spēcīgo kritiku pret stingrajām metodēm cīņā ar terorismu un terorisma draudiem."

Laikraksta "Dagens Nyheter" redaktors Pēteris Volodarskis attiecību pasliktināšanos starp Zviedriju un Saūda Arābiju vērtē plašākā kontekstā. Savā slejā viņš norāda, ka pašreizējā valdība ir pieredzējusi jau divu vēstnieku - Izraēlas un Saūda Arābijas - atsaukšanu. Tas norādot, ka valsts ārlietu politikā tiek pieļautas nopietnas kļūdas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti