Zviedrijā par skolu ministri iecelta transpersona

Zviedrijas valdībā pirmoreiz darbosies persona, kas veikusi dzimuma maiņas operāciju, jo skolu ministres amats uzticēts Līnai Akselsonei-Kīlblumai, kura Zviedrijā tiek atzinīgi vērtēta par darbu izglītības jomā.

Sociāldemokrātu līdere Magdalēna Andešsone pirmdien tika apstiprināta premjerministres amatā un kļuva par pirmo sievieti, kas kļuvusi par Zviedrijas valdības vadītāju. Andešsones valdībā vairākums ministru (12 no 23) būs sievietes.

Zēna ķermenī iesprostota meitene

Viņu vidū būs arī 51 gadu vecā Līna Akselsone-Kīlbluma, kas dzimusi vīrieša ķermenī, bet 90. gados veikusi dzimuma maiņas operāciju.

Viņa jau piecu gadu vecumā esot sapratusi, ka ir zēna ķermenī iesprostota meitene, Akselsone-Kīlbluma savulaik stāstīja intervijā Zviedrijas televīzijai.

“Es drīz vien sapratu: lai mani pieņemtu, man jādzīvo viena dzīve ārēji, bet cita dzīve iekšēji. Man nācās pielāgoties, bet es zināju, ka kādu dienu varēšu atvērties, un tas bija mans glābiņš.”

Transformāciju uz sievietes ķermeni Akselsone-Kīlbluma sākusi pēc pilngadības sasniegšanas un pabeidza 25 gadu vecumā.

Akselsone-Kīlbluma prot piecas valodas, studējusi tieslietas, sākotnēji darbojusies biznesā. Taču viņu saistīja izglītības joma un viņa kļuvusi par skolotāju, vēlāk arī par skolas direktori vienā no salīdzinoši trūcīgiem Zviedrijas rajoniem.

Akselsones-Kīlblumas vadībā skolai izdevies ievērojami uzlabot skolēnu sekmes.

Ar savu piemēru cer iedvesmot citus

Zviedrijas valdībā viņa tagad būs atbildīga galvenokārt par pamatskolām un vidusskolām, bet augstākā izglītība ir cita ministra pārziņā.

Akselsone-Kīlbluma ir šķīrusies, viņai ir divas adoptētas pusaudžu vecuma meitas.

“Transpersonas vienmēr ir eksistējušas un vienmēr eksistēs. Mums vairs nav par to jākaunas, mēs esam jaunā norma,” teikusi Akselsone-Kīlbluma.

Viņa pati neuzskata, ka transpersonas kļūšana par ministri ir kas īpašs, bet paudusi cerību, ka viņas piemērs iedvesmos citus, kas ir līdzīgā situācijā.

Pagājušogad par pirmo transpersonu kādā no Eiropas valdībām kļuva ginekoloģijas profesore un Eiropas Parlamenta deputāte Petra De Sutere, kas ir Beļģijas premjera vietniece.

Savukārt par pirmo transpersonu pasaulē, kas kļuvusi par ministru, tiek uzskatīta Taivānas ministre Odrija Tana, kura Taivānas valdībā darbojas kopš 2016. gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt