Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

ĶTR sāk būvēt liekāko vēja – saules parku pasaulē

Zvērestu nodevis jaunais Brazīlijas prezidents Lula da Silva

Zvērestu nodevis jaunais Brazīlijas prezidents Lula da Silva

Zvērestu nodevis jaunais Brazīlijas prezidents Luiss Inasiu Lula da Silva. Pieredzējušais 77 gadus vecais politiķis jau ieņēma augsto amatu no 2003. līdz 2010. gadam, bet viņa karjeru uz laiku pārtrauca notiesājošs tiesas spriedums par korupciju un naudas atmazgāšanu.

Jau no agra rīta Brazīlijas Kongresa apkārtnē pulcējās Luisa Inasiu Lulas da Silvas atbalstītāju jūra, uz divām milzīgām skatuvēm kāpa un uzstājās vairāk nekā 60 brazīļu mākslinieki. Vēsturiskajā dienā gan nepiedalījās bijušais prezidents Žairs Bolsonaru, kurš pametis valsti. Drošības pasākumi bija lieli, ņemot vērā nesenus incidentus ar Bolsonaru atbalstītājiem.

Vēl pirms inaugurācijas, gaviļu pavadīts, Lula atvērtā kabrioletā braucu gar cilvēku pūļiem, lai dotos uz Kongresu, kur bija paredzēta zvēresta nodošana. Kreisā spārna politiķis, 77 gadus vecais eksprezidents savā runā Kongresā lielu uzmanību pievērsa valsts vienotībai un rekonstrukcijai, tādējādi cenšoties iedvest tautā cerības sajūtu, kas šobrīd pandēmijas ļoti smagi skartajā un ļoti politiski polarizētajā valstī ir nepieciešama. Viņš arī nevairījās kritizēt priekšgājēja Bolsonaru politiku.

Brazīlijas prezidents Lula da Silva
00:00 / 01:12
Lejuplādēt

Jaunais prezidents sacīja: „Trešo reizi es ierodos šajā Nacionālajā kongresā, lai pateiktos Brazīlijas tautai par uzticības balsojumu, ko mēs saņēmām. Šajās vēlēšanās lielā uzvarētāja bija demokrātija, pārvarot visu laiku lielāko publisko un privāto resursu mobilizāciju, vardarbīgākos draudus tautas brīvībai, visnopietnāko melu un naida kampaņu - manipulācijas un centienus apkaunot Brazīlijas elektorātu.

Nekad valsts līdzekļi nav tik ļoti izniekoti par labu autoritāram varas projektam. Publiskā iekārta nekad nav bijusi tik tālu no republikas kontroles. Vēlētājus nekad nav tik ļoti ierobežojusi ekonomiskā vara un rūpnieciskā mērogā izplatīti meli.

Neskatoties uz visu, vēlēšanu iecirkņos dominēja balss, pateicoties vēlēšanu sistēmai, kas ir starptautiski atzīta par savu efektivitāti balsu skaitīšanā. Lai dzīvo demokrātija! Lai dzīvo Brazīlijas tauta! Liels paldies, kompanjoni!”

Oktobra beigās notikušajās vēlēšanā kreisi orientētais Lula da Silva saņēma 51% balsu un apsteidza par Latīņamerikas Trampu dēvēto prezidentu Bolsonaru. Eksperti un daļa iedzīvotāju bažījās, ka nepārliecinošais pārsvars būs par iemeslu dažādām provokācijām, lai nepieļautu varas pārņemšanu, taču situācija normalizējās. Bolsonaru jau piektdien atvadījās no saviem atbalstītājiem, devās uz Amerikas Savienotajām Valstīm un sociālajos tīklos norādīja, ka "kaujas ir zaudētas, bet karu mēs nezaudēsim". 

Tikmēr jaunais prezidents pēc ceremonijas uzsvēra, ka galvenais uzdevums ir paglābt no bada 33 miljonus cilvēku un palīdzēt cīnīties ar nabadzību vairāk nekā 100 miljoniem Brazīlijas iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti