Panorāma

Baltkrievijā pastiprinās represijas, aktīvisti izmisuši

Panorāma

Hokejisti pateicas līdzjutējiem par atbalstu

Žurnālistiem atpakaļceļā no hokeja čempionāta – šķēršļi

Žurnālistu atpakaļceļu no hokeja čempionāta varētu aizšķērsot aviosatiksmes ierobežojumi ar Baltkrieviju

Ņemot vērā, ka pasaules čempionāta hokejā laikā Eiropas Savienība (ES) ieviesa sankcijas pret Baltkrieviju, daži ārvalstu žurnālisti, kas Rīgā atspoguļoja hokeja čempionātu, mēģinot nokļūt mājās, saskārušies ar grūtībām. 

Pasaules hokeja čempionāta laikā valstis sacentušās ne tikai sporta meistarībā, bet arī starptautisko attiecību arēnā. Pēc aviosabiedrības “Ryanair” lidmašīnas piespiedu nosēdināšanas Minskā pārējās ES valstis reaģēja uz šo incidentu, slēdzot savu gaisa telpu Baltkrievijas lidsabiedrībām un rekomendējot Eiropas aviokompānijām neizmantot Baltkrievijas gaisa telpu. 

Tāpēc dažiem no pasaules čempionāta atspoguļojušajiem ārvalstu žurnālistiem, kas izmantoja aviosabiedrības “Belavia” pakalpojumus, tagad ir grūtāk nokļūt mājās. 

Viens no viņiem ir žurnāla “Kazahstānas hokejs” redaktors Maksims Kartašovs. Arī atpakaļceļā bija plānots doties ar “Belavia”. Tomēr lidojumu atcēla.    

Kartašovs norādīja: “Neviens negaidīja, ka Baltkrievijas prezidents apturēs lidmašīnu gaisā un baltkrievu lidsabiedrībām aizliegs lidot uz Eiropu.”

Kartašovam un vēl dažiem Kazahstānas žurnālistiem izdevās atgūt nelielu naudas summu par atcelto lidojumu. Ar to gan nepietiek biļetei līdz Kazahstānas galvaspilsētai Nursultanai. Tāpēc žurnālisti vērsās pie Kazahstānas konsula Latvijā.

“Konsuls brīdināja, lai nepērkam lētas biļetes caur Krieviju, jo caur Krieviju drīkst lidot tikai ar tranzīta biļetēm. Viņš ieteica, lai labāk lidojam caur Eiropu. Taču biļete uz Kazahstānu caur Eiropu izmaksā dārgāk, nekā viss mūsu desmit dienu brauciens uz pasaules hokeja čempionātu. Mēs rēķināmies ar kaut kādu palīdzību. Citādi mēs vienkārši paliksim šeit un būsim bezpajumtnieki,” atzīmēja žurnālists.   

Pēc dažām dienām telefonsarunā Kartašovs Latvijas Televīzijai (LTV) apliecināja, ka žurnālisti sagaidīja palīdzību no Kazahstānas Hokeja federācijas. Biļetes atpakaļceļam ir iegādātas, un federācija sedza visus izdevumus. 

Ar līdzīgam grūtībām varētu saskarties arī baltkrievu žurnālisti. Jāteic, ka neviens no uzrunātajiem baltkrievu mediju darbiniekiem nepiekrita intervijai. 

Vienlaikus, kā LTV norādīja Baltkrievijas Hokeja federācijā, neviens baltkrievu žurnālists nav vērsies organizācijā ar lūgumu pēc palīdzības.   

Arī Latvijas Ārlietu ministrijai pagaidām nav informācijas par citiem žurnālistiem, kas pret Baltkrieviju ieviesto sankciju dēļ nevarētu nokļūt mājās.

KONTEKSTS:

23. maijā Baltkrievija piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 126 pasažieriem, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Rīkojumu par lidmašīnas pārtveršanu personīgi devis Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko.

Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem Romānu Protaseviču. Lukašenko režīms viņu apsūdz masu nekārtību rīkošanā, par ko viņam draud 15 gadu cietumsods.

Baltkrievijas režīma rīcību nosodīja gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu, pasažieru lidmašīnas nolaupīšanu un rupju starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti