Ziņojums: Ziemeļkoreja turpina kodolieroču un raķešu programmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ziemeļkoreja turpina savu kodolieroču un raķešu programmu un aktīvi apiet pret to noteikto starptautisko sankciju režīmu. Par to liecina konfidenciāls ziņojums ANO Drošības padomei, kas nonācis mediju rīcībā. Sankciju režīms tiek aktīvi apiets, un tas pret Ziemeļkoreju noteiktās finanšu sankcijas padara "neefektīvas", secināts ekspertu ziņojumā.

Ziņojums: Ziemeļkoreja turpina kodolieroču un raķešu programmu
00:00 / 02:40
Lejuplādēt
Ziemeļkoreja "nav apstādinājusi savas kodolieroču un raķešu programmas", kā arī "turpina izvairīties no sankcijām". Tā teikts konfidenciālā ziņojumā ANO Drošības padomei, ko sagatavojusi neatkarīgu ekspertu grupa, kuras uzdevums ir uzraudzīt starptautisko sankciju ieviešanu pret Phenjanu.

 

Konfidenciālais ziņojums piektdien, 3.augustā, iesniegts Drošības padomei, bet tā saturs sestdien nonācis vairāku mediju rīcībā. Tajā teiks, ka Ziemeļkoreja turpina ignorēt sankcijas, piemēram, ievērojami palielinot naftas produktu pārkraušanu jūrā Ziemeļkorejas tankeros. Šajā procesā iesaistīt 40 kuģi un vairāk nekā 100 saistītas kompānijas.

Phenjana arī mēģinājuši piegādāt vieglos ieročus un militāro aprīkojumu uz tādām valstīm kā Lībija, Jemena un Sudāna, kā starpnieku izmantojot ieroču tirgoni no Sīrijas.

Vēl ziņojumā uzskaitīti sankciju režīma pārkāpumi attiecībā uz aizliegumu no Ziemeļkorejas importēt tādas preces kā ogles, dzelzi, jūras veltes un citus produktus. To pārdošana Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna režīmam nodrošina miljoniem dolāru lielus ienākumus. Piemēram, dzelzs un tērauda piegādes Ķīnai, Indijai un citām valstīm Phenjanai nodrošināja gandrīz 14 miljonu dolāru ienākumus laikā no oktobra līdz martam. Nozīmīgu lomu sankciju apiešanā spēlē Ziemeļkorejas diplomāti, atverot daudzus banku kontus.

Tāpat ANO ekspertu grupa atklājusi vairāk nekā 200 kopuzņēmumus ar Ziemeļkoreju, kaut sankcijas to aizliedz. Daudzi no šiem kopuzņēmumiem iesaistīt būvniecības un cita veida uzņēmējdarbībā Krievijā.

Tas viss liecina, ka pret Ziemeļkoreju noteiktās finanšu sankcijas realitātē tiek piemērotas vāji, un tas pērn noteikto daudz stingrāko sankciju vilni praktiski padara "neefektīvu", secināts ziņojumā.

Pret Ziemeļkoreju noteiktas vairākas starptautisko sankciju paketes, lai to piespiestu atteikties no savas kodolprogrammas un ballistisko raķešu izmēģinājumiem. Pērn Ziemeļkoreja īstenoja savu sesto kodolizmēģinājumu, taču šī gada pirmajos mēnešos piedzīvots diplomātiskais izrāviens, kas radījis cerības, ka Kima režīms varētu spert soļus uz kodolprogrammas apstādināšanu.

Vēsturiskā samitā Singapūrā ASV prezidents Donalds Tramps un Ziemeļkorejas līderis Kims solīja strādāt, lai "denuklearizētu Korejas pussalu", taču nav ne detaļu, ne grafiku par to, kā un kad tas varētu notikt.

Kopš tā laika jau bijuši ziņojumi, ka, par spīti saviem solījumiem, Kima režīms turpina aktivitātes ballistisko raķešu programmā.

Pieaugot bažām par lēno progresu, Savienotās Valstis aicina starptautisko sabiedrību saglabāt spiedienu pret Ziemeļkoreju un nepieciešamības gadījumā sankcijas pastiprināt vēl vairāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti