Ziņojums: Moldova un Gruzija ievērojami progresējušas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Pēdējā gada laikā Moldova un Gruzija ir sasniegušas ievērojamu progresu, sadarbojoties ar Eiropas Savienību tās kaimiņu politikas ietvaros. Savukārt Ukraina, kas līdz šim tika uzskatīta par izteiktu līderi, tagad savas pozīcijas sāk zaudēt. Šāds atzinums atrodams jaunākajā Eiropas Komisijas ziņojumā par Eiropas Savienības kaimiņu politiku. Ziņojumā konstatēts arī progress vairākās Eiropas dienvidu kaimiņvalstīs, vienlaicīgi atzīstot, ka demokratizācijas process ir ilgs un sarežģīts. 

Eiropas Komisijas paplašināšanās komisārs Štefans Fīle šajā nedēļā nācis klajā ar 2013. gada Eiropas kaimiņu politikas paketi. Tajā iekļauts Eiropas Komisijas un augstās pārstāves ārlietās atzinums, kā arī progresa ziņojums par 12 Eiropas Savienības kaimiņvalstīm. Galvenā uzmanība ziņojumā pievērsta tam, kā Austrumu partnerības dalībvalstis un Vidusjūras reģiona kaimiņi ievieš dzīvē pagājušā gada izvirzītās rekomendācijas.

Kā atzinis Štefans Fīle, kaimiņu politika ir ļoti nozīmīga, jo Eiropas Savienība nedrīkst tā vienkārši ignorēt blakus notiekošo. Pēc komisāra vārdiem, kopumā par spīti politiskajai nestabilitātei un sarežģītajiem sociāli ekonomiskajiem jautājumiem, daudzās no sadarbības sfērām ir novēroti ievērojami sasniegumi. Īpaši tas attiecināms uz Eiropas Savienības dienvidu kaimiņiem:

"Dienvidos mēs pārejā uz demokrātiju redzam diezgan dažādu situāciju. Demokrātiskas vēlēšanas tika sarīkotas Ēģiptē, Lībijā, Alžīrijā un Jordānijā, un dažās no tām tika izvietotas Eiropas Savienības novērotāju misijas. Taču dažās valstīs pastāv bažas par pulcēšanās brīvību, izteikšanās un preses brīvību, kā arī sieviešu tiesībām. Konstitucionālās reformas liekas ļoti lēnas, un joprojām ir atklāts jautājums par garantijām universālo cilvēktiesību aizsargāšanai," saka Fīle.

Diezgan pārsteidzoši secinājumi jaunākajā ziņojumā atrodami par Austrumu partnerības dalībvalstīm. Šo valstu grupā par ilgstošu līderi tika uzskatīta Ukraina, kura ir vistuvāk asociācijas līguma un visaptveroša brīvās tirdzniecības līguma noslēgšanai ar Eiropas Savienību. Taču tagad daudz aktīvākas un veiksmīgākas Eiropas rekomendāciju izpildīšanā ir izrādījušās Moldova un Gruzija. 

"Moldova, Gruzija un Armēnija turpina savas demokrātiskās reformas un ir sarīkojušas vēlēšanas, kas kopumā ir atbildušas visiem starptautiskajiem standartiem. Ukrainas parlamenta vēlēšanās aina bija nedaudz atšķirīga. Tika novēroti vairāki trūkumi un atkāpšanās no iepriekš sasniegtajiem standartiem. Azerbaidžānai ir nepieciešami arī turpmāki centieni, lai sasniegtu savas demokratizēšanās saistības," norāda Fīle.

Runājot par Ukrainu, Eiropas Komisija pieprasa pēc iespējas ātrāk vērsties pret politiski motivētiem tiesas procesiem, aicina nodibināt uzticamu vēlēšanu sistēmu un novērst tās nepilnības, kas tika konstatētas pagājušā oktobra parlamenta vēlēšanās. Tāpat nepieciešams pastiprināt cīņu pret korupciju un novērst nepilnības tieslietu sistēmā.

Vienlaicīgi Fīle norādījis, ka pārejas process visās kaimiņvalstīs ir ilgs un sarežģīts, bet tā laikā ir nepieciešams ievērot divus galvenos Eiropas Savienības kaimiņu politikas pamatprincipus: "vairāk par vairāk" un lielāks atbalsts par aktīvu pilsoniskās sabiedrības iesaistīšanos. Pēc komisāra vārdiem, novembrī gaidāmais Viļņas samits būs nozīmīgs pavērsiena punkts, īpaši Eiropas austrumu kaimiņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti